OD MALMÖ K MALMÖ: Stala se píseň Toy od Netty prvním eurovizním virálem?
Dva absolutně odlišné ročníky, to by se dalo říci o ročnících 2017 z ukrajinského Kyjeva a ročníku 2018 z portugalského Lisabonu. Rozdíly nalezneme od diametrálně odlišných vítězných písní až po organizaci celé show. Hrálo Rusko na city u vystoupení Julie Samoylovy? Proč měl Kristan Kostov psychické problémy během příprav na Eurovizi? Stala se Netty píseň Toy prvním eurovizním virálem? A dokázal někdo zastínit bezchybné vystoupení Eleni Foureiry? Otázky Vám zodpovíme v dalším díle z cyklu Od Malmö k Malmö se Štěpánem Strejčkem a Adrianou Žitníkovou. Podcast Eurovizní pokec si můžete přehrát níže nebo na následujících platformách: Spotify, Apple podcasts, Google podcasts, Youradio Talk a České podcasty.
Co v epizodě uslyšíte?
Rok 2017 z Kyjeva poznamenal konflikt probíhající na ukrajinsko-ruské hranici z roku 2014. Rusko vyslalo na Eurovizi zpěvačku se spinální svalovou atrofií Julii Samoylovu. Byl to podle nás kalkul? Líbila se nám více skladba Flame is Burning nebo I won’t Break? Bylo vystoupení postaveno hlavně na zpěvu backvokalistů?
Výrazné tváře přinesly oba ročníky. Ve finále o vítězství roce 2017 bojoval Portugalec Salvador Sobral a Kristian Kostov z Bulharska. Salvador přitom byl úplný outsider na začátku soutěže. Kdy jsme ho začali vnímat jako favorita? Proč měl Kristian psychické problémy v průběhu soutěže? A jaké skladby z roku 2017 máme nejraději?
V roce 2018 byl finálový souboj ve znamení dvou žen – Eleni Foureiry za Kypr a Netty z Izraele. Vytvořila Eurovize první virál ve své historii? Přiblížil se nějaký interpret Eleni v pódiové prezentaci?
POUŽITÉ SKLADBY V TOMTO DÍLE:
- Salvador Sobral – Amar Pelos Dois
- Kristian Kostov – Beautiful Mess
- Martina Bárta – My Turn
- Mikolas Josef – Lie To Me
- Blanche – City Lights
- Sunstroke Project – Hey Mamma
- Jana Burčeska – Dance Alone
- Netta – Toy
- Eleni Foureira – Fuego
- Julia Samoylova – I Won’t Break