PODCAST - Eurovizní pokec

Eurovizní pokec s Janem Borsem: Zrušení porot v semifinálových kolech je nejhorší rozhodnutí, které mohlo Eurovizi potkat.

Co určuje, že je daný ročník Eurovize silný nebo slabý? Jaké je to být členem české poroty v národních kolech v ostatních zemích? A kam směřuje Eurovision Song Contest pod vlivem změn v pravidlech v posledních letech? Na to se zeptáme exkluzivního hosta podcastu Eurovizní pokec Jana Borse, který stál v čele české eurovizní delegace mezi roky 2016 a 2019. Za jeho působení se ve třech ze čtyř let Česko dostalo do finále Eurovize a dokonce získalo své dosud nepřekonané nejlepší umístění – v Lisabonu se Mikolas Josef umístil jako jediný Čech do TOP 10 a skončil na šestém místě. Podcast Eurovizní pokec si můžete přehrát níže nebo na následujících platformách: Spotify, Apple podcastsGoogle podcastsYouradio Talk.

Co v epizodě uslyšíte?

Mezi eurovizními fanoušky zaznívá přání, aby se Slovensko vrátilo do soutěže. Jan Bors prozradí, zda je návrat do soutěže na Slovensku aktuálním tématem a jak je pro Slováky soutěž lákavá.

Během působení Jana Borse jako vedoucího české delegace byla očividná snaha zpopularizovat Eurovizi v českém prostředí. Dnes se o to více snaží spíše komerční televize či bulvární média. Je to správné? Jaké má v současnosti ČT reálné možnosti dostat Eurovizi blíže k českému divákovi, když už pořad dokonce ani nezařazuje na ČT 1?

Je přístup k českému národnímu kolu v současnosti ze strany ČT správný? Má být opravdu až takto silně orientované pro zahraniční publikum na úkor českého?

V roce 2021 zaznívala kritika ke způsobu tvorby running orderu (pozn. red. pořadí jednotlivých vystoupení v semifinálových kolech a finále). Zlepšila se podle Jana Borse tato filozofie? Je pro začátek dobré show podstatné začít rychlejší písní?

Letošní roční je, co se týče písní, hodně silný. Čeká nás napínavé finále, nebo se máme bát jízdy jednoho koně?

Eliminace porot z důvodu nekalých machinací s hlasy, odmítnutí navrátit se po covidu zpět k pouze živým vokálům, stále užší spolupráce s relativně kontroverzním TikTokem. Máme se těchto změn v soutěži obávat? Čeho bychom se mohli dočkat v budoucnu?

Jan Bors & Mikolas Josef

Jan Bors

  • Televizní producent a režisér
  • Od roku 2008 působil v České televizi. V roce 2016 dostal příležitost stát se vedoucím české delegace (pozn. red. Head of delegation, zkráceně HoD) na Eurovision Song Contest. Pozici opustil v roce 2020.
  • Během jeho čtyřletého působení jako HOD postoupila Česká Republika třikrát do finále.
  •  V současné době je kreativním producentem projektů TV Nova (Love Island) a TV Markíza (Let’s Dance).
  • Na Eurovizi nezanevřel a pro svůj YouTube kanál pravidelně tvoří videa týkající se Eurovize a publikuje rozhovory se zajímavými lidmi, kteří soutěž tvoří nebo se o ni zajímají.
  • Jana Borse naleznete také na platformách Instagram, Twitter a YouTube.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..