ESCZ 2024Novinky

TOTO JE SEDMIČKA FINALISTŮ ESCZ 2024!

Najdeme zde sólové zpěváky i zpevačky, ale také jednu skupinu. Na koho se v letošním českém národním kole můžeme těšit?

České národní kolo ESCZ 2024, ze kterého vzejde náš zástupce, který bude Česko reprezentovat na Eurovision Song Contest ve švédském Malmö, se kvapem blíží a my dnes poznali sedmičku interpretů, kteří se budou živého národního kola účastnit. Představujeme vám je v abecedním pořadí!

 • Aiko
 • Elly
 • Gianna Lei
 • Lenny
 • MYDY
 • Tom Sean
 • Tomas Robin

České národní kolo proběhne živě v pondělí 4. prosince od 20:15 v pražském klubu ROXY a vysílat ho bude ČT art, ale také iVysílání České televize i oficiální YouTube kanál Eurovision Song Contest. ESCZ 2024 bude probíhat téměř výhradně v anglickém jazyce a na jeho výsledky si budeme muset počkat minimálně až do 12. prosince. O vítězi a českém reprezentantovi rozhodne čistě online hlasování skrze aplikaci, a to v poměru 70 % zahraniční fanoušci a 30 % čeští fanoušci. Česká televize tak opět dává větší prostor mezinárodnímu publiku než tomu českému. Večerem nás provede Adam Mišík, o rozhovory s interprety se postará Cesár Sampson.

Všem finalistům se budeme v následujících dnech detailně věnovat, a tak si je pojďme nyní alespoň krátce blíže představit!

Aiko

Aiko, vlastním jménem Alena Shirmanova, se narodila v Moskvě, následně se s rodiči přestěhovala do Česka, kde vyrostla a v posledních letech působí v Londýně. Českému publiku se ve větší míře představila v roce 2018 v pěvecké soutěži Česko Slovenská SuperStar, poté vydala také své debutové album AIKO. Koncertovala i v zahraničí na hudebních festivalech Sziget, Waves Vienna nebo Sofar Sounds Budapest, ale také v Česku na festivalu Praha žije hudbou. Aiko má na svém kontě také řadu singlů, například Daughter of the Sun, Highway, Apology nebo Gemini. Její dosud poslední vydaná píseň je Pedestal, ke které také natočila videoklip. Aiko se v posledních několika letech často objevovala mezi tipy českých fanoušků na účast v českém národním kole ESCZ.

Elly

Eliška Tunková, známější pod svým pseudonymem Elly, je mladá česká zpěvačka a skladatelka, která se se svými skladbami dokázala probojovat až do éteru některých českých rádií jako Evropa 2, Radiožurnál nebo Fajn Rádio. Právě tam bodovala v roce 2021 se svým singlem Are You There. Na podzim 2022 pro změnu vydala singl High Speed společně s českým reprezentantem z Eurovize 2020 a 2021 Benem Cristovaem. V roce 2023 pak zaujala svým dosud posledním singlem Higher, kde ukázala, že není jen dobrá zpěvačka a skladatelka, ale také tanečnice, která se mezi doprovodnými tanečnicemi rozhodně neztratí. V červnu 2023 vystoupila také na pražském festivalu Metronome, na svých koncertech pak vystupuje buď akusticky s kytarou nebo v doprovodu kapely. Mezi její další singly patří People nebo Lady, kde ji doplnili také The Carsleepers.

Gianna Lei

Gianna Lei, celým jménem Gianna Leilani Rivolova, se narodila ve Švýcarsku, ale vyrostla v Česku. Na škole se věnovala hře na různé hudební nástroje jako kytaru a piano, což jí později pomohlo dát se na dráhu zpěvačky a skladatelky. Během štředoškolských let se Gianna více věnovala hudební kariéře a studovala v Praze hudební produkci, na což navázala studiem na Abbey Road Institute. Když zde dokončila své studium, pracovala pro divizi nahrávací společnosti, která je zodpovědná za vyhledávání a dohled nad uměleckým rozvojem umělců a skladatelů. Postupně se také začala zaměřovat na plnění svého snu stát se plnohodnotným umělcem a interpretem a začala vydávat vlastní skladby. Debutový singl Falling Through byl zařazen do projektu BBC Music Introducing London, z další tvorby jmenujme skladby Mind Reading, Tie-Dye, 4U nebo Good Deal. Gianna nadále plánuje spolupracovat s ostatními absolventy z Abbey Road Institute.

Lenny

Lenka Filipová ml., známá pod svým uměleckým pseudonymem Lenny, je zpěvačkou a skladatelkou, která vystudovala skladbu v Londyně na Modern Music Institute. Se svou matkou, známou zpěvačkou a kytaristkou Lenkou Filipovou, v uplynulých letech často vystupovala a na kontě mají dokonce i společný singl Samotní nejsme nic, který je znělkou úspěšného seriálu Kukačky. Nejúspěšnějším singlem Lenny je skladba Hell.o, která má na YouTube přes 10 miliónů zhlédnutí a byla velkým hitem i v zahraničí, především v Itálii. Na svém kontě má ale i další úspěšné singly jako Bones, All My Love, Letter To You nebo Enemy. Se svým partnerem, kterým je rapper Marpo, nazpívali také duet Easy. Na svém kontě má již tři studiové desky a v anketě Český slavík se dosud nejlépe umístila v roce 2021, kdy skončila na šestém místě. Lenny se pravidelně objevuje mezi nejčastěji zmiňovanými interprety v posledních několika letech ve spojení s Českem a Eurovizí, takže můžeme poděkovat Lenny a České televizi za splnění tohoto přání, byť zatím pouze v podobě účasti v národním kole. Níže si můžete pustit jeden z posledních videoklipů od Lenny ke skladbě Friends for Life.

MYDY

V roce 2012 vznikla v Praze skupina Mydy Rabycad, která od roku 2019 používá pouze kratší verzi názvu – MYDY. Skupinu tvoří zpěvačka Žofie Dařbujánová, saxofonista Mikuláš Pejcha, baskytarista Jan Drábek, kytarista Ondřej Slánský a také Nèro Scartch, který hraje na syntetizátory. Nejvýraznějším prvkem skupiny MYDY je rozhodně zářivě zrzavá kudrnatá hříva zpěvačky Žofie Dařbujánové, která je také známá pod pseudonymem Zofie Dares a tu a tam se objeví i ve filmu či seriálu. Skupina se ve své tvorbě zaměřuje na žánr glamtronic, který sama definuje jako mix elektronické hudby a stylu glamových kapel z 80. let, někdy také electroswingu. V roce 2015 získala skupina druhé místo v kategorii Objev roku v anketě Žebřík a jako teprve druhá česká kapela v historii vystoupili na prestižním hudebním festivalu v anglickém Glastonbury. Mimo to vystoupili i na dalších festivalech v zahraničí i v Česku, přibližně třetinu svých koncertů za rok skupina odehraje za hranicemi Česka. Na svém kontě má skupina již pět studiových alb, z mnoha singlů jmenujme například Just Dance, Let Me Be nebo Rise Up. Jeden z posledních videoklipů patří k písni Terrace of 57th.

Tom Sean

Tom Sean, celým jménem Tomas Sean Pšenička, je začínající český zpěvák a herec, který aktuálně studuje na Pražské konzervatoři a hraje na klavír a kytaru. Narodil se v irském Dublinu, ale s rodiči se přestěhoval zpět do Česka. K hudbě má blízko – jeho matka v mládí působila jako zpěvačka v punkové kapele a jeho starším bratrem není nikdo jiný než známý herec, zpěvák a moderátor David Gránský. Tom Sean je hudebně aktivní od roku 2018, kdy začal svou tvorbu nahrávat na sociální sítě a od té doby také spolupracuje s producentem Honzou Gajdošem. Na svém kontě má dosud více než 15 singlů, mezi nimiž najdeme i některé spolupráce s dalšími českými nebo slovenskými interprety – namátkou lze zmínit například Don’t Go, Vždycky budeš, Stopy, Nevinný oběti nebo Neboj se říct. Co se herecké kariéry týče, tak mám Tom Sean poměrně bohaté zastoupení epizodních rolí v českých seriálech jako například Modý kód, Ordinace v růžové zahradě, Specialisté, Chlap, Táta v nesnázích, Pod hladinou nebo Sex O’Clock. Jeden z posledních vydaných singlů nese název Should We Go Back.

Tomas Robin

Tomas Robin je pseudonym českého zpěváka a skladatele Tomáše Červinky. Toho můžete znát i z jiných projektů jako například We On the Moon nebo The Lighthouse Journey. S první jmenovanou skupinou získal titul Objev roku v anketě Žebřík 2014 a také měli možnost dělat support některým zahraničním kapelám během jejich koncertů v Česku. S projektem The Lighthouse Journey se pro změnu stal prvním českým umělcem, který se dostal do prestižního britského rozhlasového pořadu Kerrang! radio. Novy projekt pod pseudonymem Tomas Robin Tomáš oznámil v květnu 2022 a nedlouho poté následoval první singl Same Pages, ke kterému vznikl také videoklip. Mimo to již má na kontě i další skladby jako Too Good To Be True nebo undefined. Tomáš se zúčastnil také několika songwriting campů, což popisuje jako skvělou životní zkušenost. Dá se tak předpokládat, že právě jeho soutěžní píseň pro ESCZ vznikla na některém z těchto campů, podobně jako jsme to v minulosti viděli u jiných finalistů českého národního kola.

Na čí píseň ESCZ 2024 se nejvíce těšíte?

5 komentářů: „TOTO JE SEDMIČKA FINALISTŮ ESCZ 2024!

 • Obecně dost nízká kvalita písniček. Lenny zklamala, song o ničem. Osobně tam vidím dvě solidní písničky, jedna od Mydy, to bylo celkem solidní a Aiko, i když tady musím říct, že studiová verze je asi nejlepší song letos, ale živě to bylo… slabý. Za mě teda Mydy, ale nijak nadšený z toho nejsem, bohužel nikdo nepřišel s nějakou konkurenceschopnou pecičkou. Škoda, tak zase příště.

  Reagovat
 • Elly, Giannu a Tomase jsem trochu čekal, když je Cesar Sampson začal nedávno sledovat na IG. Aiko jsem taky tušil, ovšem účast Lenny je bomba jak něco (evidentně možnost se předvést ve Švédsku je dost lákává) 😉

  Reagovat
 • Tak to je hodně zajímavé, měl jsem trochu jiné predikce, ale dobrý. Mnohými vymodlená Lenny mě nakonec celkem překvapila, jsem rád za Aiko a Elly, ale i zbytek působí nadějně, nemůžu se dočkat songů 🙂

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..