Turín 2022

Toto byl první den zkoušek v Pala Olimpico

Před problematickým sluncem se na pódiu objevila první polovina prvního semifinále.

V Turíně včera započaly první zkoušky semifinalistů Eurovision Song Contest 2022. Na pódiu se objevili interpreti soutěžící v první polovině prvního semifinále. Dle několika zdrojů se poslední dny organizátoři potýkají s technickými problémy, především ohledně velkolepého kinetického slunce uprostřed pódia. Toto slunce totiž v současnosti je spíše statické než kinetické, zůstává z velké části otočené LED plochami zády k publiku a slouží jen jako zdroj světel. Tuto skutečnost potvrdily i některé delegace, které kvůli problémům se sluncem musely na poslední chvíli měnit svůj pódiový koncept, který byl závislý právě na pohyblivé obloukové LED konstrukci.

V letošním roce nastala relativně velká změna v rámci přístupu novinářů k prvním zkouškám. Delegace si totiž poslední roky stěžují, že si novináři, veřejnost i bookmakeři dělají „závěry“ už při první zkoušce, která by měla sloužit spíše jako rozkoukávání interpretů na velkém pódiu. Z tohoto důvodu letos akreditovaní novináři nemají ani v press centru přístup k záběrům z prvních zkoušek. Na hlubší analýzu a názory si tak musí fanoušci počkat až do středy, kdy započne druhé kolo zkoušek. Zatím není jasné, zda se bude měnit využití „kinetického“ slunce, avšak dle několika zdrojů se s jeho plným opravením a obnovením pohybu nepočítá.

Jako první se na pódiu objevila Ronela Hajati z Albánie se svými čtyřmi tanečníky a jednou tanečnicí. Ronela by měla během svého vystoupení mnohem více tančit než v albánském národním kole, její vystoupení by mělo být laděné především do růžové barvy.

Po třiceti minutách pro Albánii přišla na řadu půlhodinka pro Lotyšsko. Skupina Citi Zeni představila podobný koncept z národního kola Supernova, vše ale bude velkolepější. Během lotyšského vystoupení dost nápadně „překáží“ slunce před barevnou grafikou na hlavní LED stěně, proto je otázkou, zda byl toto původní plán, či se jedná o „nouzové“ řešení.

Číslo 3 v prvním semifinále patří Litvě. Právě ohledně zpěvačky Moniky Liu se objevují informace, že litevská delegace musela na poslední chvíli relativně drasticky předělat pódiovou prezentaci, která zřejmě měla být na kinetické chloubě dost závislá. I tak se ale Monice povedlo dle fotografií vykouzlit krásnou světelnou kompozici v sytě zlatých barvách.

Po hravé Litvě přichází čas na velmi intimní vystoupení Švýcarska. Jak se zdá, právě pro jednoduché a intimní stagingy je pódium jako dělané. Marius Bear tak promluví do srdcí televizních diváků v temnějších modro-fialových odstínech a bude znatelně využívat především kouřem pronikající světlo.

O mnoho veseleji pak zapůsobí vystoupení mladé partičky LPS ze Slovinska. Skupina si též udrží svou atmosféru z národního kola EMA, před sluncem se navíc objeví velká zářivá disko-koule, která se stane středobodem celého vystoupení. Pro kluky ze Slovinska je působení na tak velkém pódiu premiérou, zatím se zdá, že se s tím popasovali s vervou.

Číslo 6 bude jedním z nejočekávanějších momentů letošních semifinále. Na stagi se totiž objeví Ukrajina. Ta už předem avizovala, že její vystoupení nebude nikterak ovlivněno válečnou situací a kapela Kalush Orchestra chce předvést především skvělé vystoupení a roztančit publikum. Členové kapely pro první zkoušku zvolili jiný styl kostýmů, než na jaký jsme zvyklí, a nutno říci, že působí velmi originálně.

První polovina prvního semifinále je doslova nabušená skupinami. Po Lotyšsku, Slovinsku a Ukrajině je nyní čas na Bulharsko. A to nás čeká ještě jedna bláznivá partička! Bulhaři přichází s klasickou rockovou show, ačkoliv píseň většinou fanoušků není příliš opěvována, pěvecké kvality hlavního zpěváka nelze přehlédnout.

Nyní je opět čas na zklidnění. Na scénu totiž přichází charismatická S10, která též předvede velmi intimní podívanou. Nizozemsko si svou zpěvačkou říká o pořádnou sumu bodů od odborných porot, otázkou však opět zůstává, jaké plány delegace vlastně měla s kinetickým sluncem.

První polovinu prvního semifinále uzavře asi nejšílenější a nejbarevnější show, o kterou se postará eurovizní veterán, skupina Zdob si zdub z Moldavska. Fotografie o pódiových plánech příliš nenapovídají, zcela jistě se však ale bude jednat o nezapomenutelnou podívanou. U Moldavska jako jediného zatím víme jistě, že bude využit i přechod na menší pódium B.

Co na první den zkoušek v Turíně říkáte? Na videa ze všech zkoušek se můžete exkluzivně podívat na oficiálním TikToku.

@eurovision

What a day! Can’t wait to see what happens tomorrow! 🥰 #Eurovision2022 #EurovisionTikTok #Eurovision

♬ Sun Bed – David Staniforth

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..