Novinky

ESC Top 50 – výsledky hlasování

Nizozemská televize NPO letos uspořádala hlasování o TOP 50 nejlepších písní z historie Eurovize!

Všichni známe každoroční hlasování o 250 nejlepších písní z historie Eurovize, které probíhá na podzim a výsledky nám zpříjemňují poslední hodiny Silvestra. To je fanouškovská iniciativa belgického webu. Letos ale domovská televizní stanice NPO v Nizozemsku uspořádala trošku jiný projekt v oficiální podobě. Jednotlivé země vybraly své oblíbené písně a nakonec se sestavila celková TOP 50. O zahájení tohoto projektu jsme vás začátkem května informovali ZDE.

Do hlasování se zapojilo celkem 14 zemí včetně České republiky. Kromě nás to bylo Rakousko, Belgie, Bulharsko, Německo, Řecko, Lotyšsko, Island, Izrael, Itálie, Španělsko, Švédsko, Nizozemsko a Spojené království. Každý hlasující mohl vybrat 3 až 15 písní, kterým udělí své body. Všechny písně tak měly stejnou váhu. Zároveň bylo možné podpořit jakékoliv písně bez ohledu na to, z jaké jste země. My jsme tak mohli podpořit i české reprezentanty. Takovýchto hlasů bylo v celé anketě uděleno 355 299. Kdyby tak každý hlasující použil maximální počet 15 hlasů, došli bychom k počtu 23 686 hlasujících, ale tento počet bude nejspíše vyšší, pokud vezmeme v potaz, že někdo využil hlasů méně.

První místo v celkové TOP 50 obsadila skupina ABBA se svou písní Waterloo. Stala se tak jedinou písní z 20. století, která se umístila v TOP 5. V TOP 10 ji pak doplnil ještě Johnny Logan z Irska s písní Hold Me Now na 9. místě. Zbytek předních příček patří spíše písním posledních 20 let.

Kompletní mezinárodní ESC TOP 50 přikládáme níže. Bohužel se mezi těchto 50 nejlepších písní žádná z českých nedostala.

Když bychom se podívali pouze na výsledky českého hlasování, tak bylo obdrženo celkem 669 hlasů, což napovídá k účasti pohybující se kolem 50 hlasujících lidí. Mezi českými a slovenskými hlasujícími si největší oblibu získal Mikolas Josef se svou písní Lie To Me, která získala 24 hlasů.

Na paty mu ale s 18 hlasy šlapala Loreen se svou Euphorií. Třetí místo u nás získala Marija Šerifovič a její vítězná píseň Eurovize 2007 Molitva se 16 hlasy. Zajímavé je i jedno ze sdílených pátých míst, které obsadila Slovenka Kristina a píseň Horehronie. Obdržela celkem 14 hlasů. Kompletní tabulku včetně dílčích bodů přikládáme níže. Z důvodu shody je v české tabulce více než 50 písní, ale vliv na celkové mezinárodní pořadí byl stejný. Právě z důvodu shodného počtu dílčích hlasů byly pro jednotlivé země body přepočítávány, aby byla zachována rovnost hlasů mezi zeměmi s rozdílným počtem hlasujících.

Zapojili jste se do hlasování? Jste spokojeni s výsledky? Překvapilo vás některé umístění v českém nebo mezinárodním žebříčku? A účastníte se také na konci každého roku i hlasování v ESC TOP 250?

4 komentáře: „ESC Top 50 – výsledky hlasování

 • Vidím správně, že vítězná Netta z roku 2018 tu není, zatímco tehdy druhý Kypr je 11.? Trošku zadostiučinění.:-)
  Jinak podle mě je nemožné objektivně srovnávat různé ročníky v takovém rozsahu. Zatímco my nechápeme dřívější vítěze, tehdejší diváci by se podivovali nad těmi dnešními. Jen 2 songy z minulého století v TOP 10 o tom vypovídají.

  Reagovat
 • Perfektní!
  Ještě by, myslím, stálo za to písně rozdělit na vítězné a ostatní. Ty první mají trošku výhodu tím, že se o nich víc mluví a jsou víc hrané.

  Reagovat
  • To je pravda. Tak třeba mezi českými hlasy se samozřejmě ve větší míře objevují nevítězové, kdežto v mezinárodní top 50 bychom jich našli možná lehce přes 10, takže tam ti vítězové mají jasnou převahu.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..