Hudební novinky

Čerstvá novinka Alberta Černého

Nová láska frontmana Lake Malawi a jeho sólové počiny.

U zpěváka Alberta Černého, kterého eurovizní fanoušci nejlépe znají díky účasti kapely Lake Malawi na Eurovizi 2019, jsme zvyklí spíše na anglicky psané texty. Svou skvělou angličtinu, jejíž překladatelství a tlumočení vystudoval na Univerzitě Palackého v Olomouci, využil i ve své eurovizní písni Friend of a Friend, díky níž se svou kapelou vybojoval 11. místo v Tel Avivu. Nyní zpěvák přichází s českým i sólovým debutem, písní Nová láska.

 

Novou lásku Albert Černý původně napsal pro zpěváka Sebastiana, který se stal populárním především díky skladbám Polety ve spolupráci s ATMO Music či Toulavá, rádiovému hitu z roku 2015. K napsání písničky Alberta inspiroval Sebastianův osobní příběh, o němž za pomoci kláves napsal autentický song o ztracené lásce, poprvé v češtině. Výsledek se mu ale natolik zalíbil, že se rozhodl nechat si skladbu pro sebe a následně ji výrazně přepracovat do stylu 80. let. Sám v ní vidí vliv české skupiny Lucie, kterou poslouchá dlouhá léta. Protože se vymyká typickému stylu tvorby Lake Malawi s mezinárodním přesahem, vydal ji sólově. Jeho hudební kolegové mu ale i tentokrát poskytli podporu, basista Jeroným Šubrt mu vypomohl se samotnou písní, bubeník Antonín Hrabal se zase ujal režie videoklipu.

Po reprezentaci Česka na Eurovizi před rokem a půl se Albert Černý stále více objevuje na televizních obrazovkách a přichází s novými projekty. Vedle čerstvé novinky předvedl svůj pěvecký um v rámci 7. řady české verze pořadu Tvoje tvář má známý hlas hned ve dvanácti různých polohách a převlecích. Mezi jeho nejpovedenější vystoupení se zařadila například Mr. Beat od Vojtěcha Dyka, Two Little Girls from Little Rock od americké hvězdy Jane Russell a Yummy Justina Biebera, jež mu od poroty vynesla 2. místo. Vítězství se dočkal v 8. epizodě, kde společně s Vojtěchem Drahokoupilem zazpíval legendární píseň Já už to vím od Heleny Vondráčkové a Václava Neckáře z filmu Šíleně smutná princezna. To lze považovat za velký úspěch hlavně proto, že sama Helena, která tehdy usedla v porotě jako speciální host, ho na svém seznamu zařadila na druhé místo hned za Báru Basikovou. Albert ve finále nakonec vybojoval stříbrnou medaili, soutěž vyhrála Jitka Čvančarová. V červnu také společně s Klárou Vytiskovou vydal píseň Gold.

 

Po účasti v Eurovizi si také zpěvák pochvaluje větší zájem českých pořadatelů o skupinu Lake Malawi, díky čemuž mají nyní více nabídek na koncerty a další akce, navzdory tomu, že je podle něj složitější uspět s anglickými texty v českých rádiích. Díky Albertovým polským kořenům a plynné polštině sklízí úspěch i u našich severních sousedů. Vedle trochu nechtěné účasti v polském národním výběru Szansa na Sukces – Eurowizja 2020, kde s písní Lucy skončil Albert na celkovém druhém místě za zpěvačkou Alicjou a skladbou Empires, si loni zahráli i na Sopotském festivalu. Jak sám umělec uvedl, s novými sólovými projekty přichází hlavně díky tomu, že si je sebou jistější a méně se stydí, zároveň ale své příznivce ujistil, že zůstane věrný své kapele, jejíž logo má navždy vytetované na pravé ruce.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..