#TBT

#TBT: Bulharské kroky Eurovizí

Minulý týden Bulharsko oznámilo odhlášení ze soutěže. Podívejme se v dnešním #ThrowbackThursday na jeho eurovizní cestu.

V pondělí 15. října 2018 oznámila Bulharská televize BNT, že se nezúčastní následujícího ročníku Eurovize v izraelském Tel Avivu. Učinila tak, i přestože o měsíc dříve účast potvrdila. Své odhlášení televize zdůvodnila finanční náročností, kterou účast v eurovizní soutěži přináší. O odhlášení Bulharska z Eurovize jsme informovali zde.

Bulharsko se poprvé zúčastnilo Eurovize v roce 2005, kdy se soutěž konala v Kyjevě. I přestože dodnes uplynulo od roku 2005 více než dvanáct let, Bulharsko se Eurovize účastnilo právě tolikrát. V letech 2014 a 2015 totiž účast vynechalo. Po dvouleté pauze se však vrátilo, a to doslova v plné síle.

O této zemi se nedá říct, že by byla jednoznačně úspěšná či naopak. Z celkových dvanácti účastí Bulharska na Eurovizi se tato země probojovala do finále pouze čtyřikrát. V ostatních případech mělo Bulharsko poměrně smůlu, a to i protože několikrát zůstalo těsně za branami finále. Zajímavé je, že z účastí mezi lety 2005 a 2013 se Bulharsko dostalo do finále pouze jednou. Odhlášení země pro ročník 2014 proto zřejmě podnítila i šestiletá „šňůra“ nepostupů. Od roku 2016 již Bulharsko postoupilo do finále každoročně. O to větší škoda je, že se příštího ročníku nemůže zúčastnit.

Jediní, kteří se dokázali v počátcích účasti Bulharska na Eurovizi dostat do finále bylo bulharské hudební duo Elitsa & Stoyan. Ti v roce 2007 dokázali s písní Water v semifinále uhrát šesté místo a ve finále si dokonce polepšili na místo páté. Shodou okolností je skutečnost, že se tato dvojice vydala na Eurovizi zastupovat Bulharsko i v ročníku, po kterém následovalo první odhlášení Bulharska z Eurovize, tedy v roce 2013. Do finále se jim s písní Samo shampioni probojovat nepodařilo a skončili na dvanáctém místě.

Elitsa & Stoyan
Zdroj: wiwibloggs.com

Bulharsko má ještě jednoho interpreta, který se o úspěch na Eurovizi pokoušel více než jednou. Je jím zpěvačka Poli Genova, která zastupovala Bulharsko v letech 2011 a 2016. Při své první účasti zvolila píseň zpívanou pouze v bulharštině s názvem Na inat. Tato píseň ji však do finále nevynesla a obsadila dvanácté místo. Po návratu Bulharska v roce 2016 však Poli vtrhla do Evropy s písní If Love Was a Crime, kterou zpívala hned ve dvou jazycích, angličtině i bulharštině. Bulharsko udělalo na diváky dojem a vysloužilo si toho roku krásné čtvrté místo.

Poli Genova
Zdroj: wiwibloggs.com

Největším úspěchem se však pro bulharské kroky Eurovizí stal mladý idol Kristian Kostov. Ten s písní Beautiful Mess poměrně drtivě vyhrál druhé semifinále a získal tak čestné místo v sobotním finále. Se svými 403 body z druhého semifinále pomyslně pokořil i Salvadora Sobrala, který se stal vítězem prvního semifinále, ovšem získal oproti Kristianovi jen 370 bodů. Ve finále již však Bulhar na Portugalce nestačil. Salvador získal o téměř 150 bodů více a odsunul tak Kristiana na druhé místo. Nic však nemění fakt, že tento rok byl pro Bulharsko vůbec nejúspěšnějším eurovizním rokem.

Letos se pošuškávalo, že by Bulharsko mohlo konečně celý ročník vyhrát. Skupina Equinox, která byla stvořena přímo za účelem reprezentace v Eurovizi však takové příčky dosáhnout nedokázala. I přestože se v semifinále umístila na sedmém místě, ve finále to nestačilo na více než místo čtrnácté.

Vždy je smutné, když se ze soutěže odhlásí některá se zemí, která se uplynulých ročníků účastnila. Podobné „patálie“ potkávají například i Bosnu a Hercegovinu. Ta se účastnila Eurovize již od roku 1993, jako část Jugoslávie, a až na ročníky 1998 a 2000 jiný nevynechala. Až do roku 2012, po kterém nastala pauza. V roce 2016 se Bosna a Hercegovina na rok vrátila, na finále to však nebylo a země se z Eurovize opět stáhla.

To byl jen jeden z případů. Mezi země, které se v minulosti účastnily a dnes tomu tak není, se řadí například i Slovensko, Turecko nebo Lucembursko. Koneckonců ještě donedávna se k nim řadilo i Česko. My jsme však již několikátý ročník součástí Eurovize a buďme za to rádi! Kdo ví, co nás po Mikolasově úspěchu ještě čeká. Uvidíme, zda si i bulharská televize v příštích letech vzpomene na úspěch Kristiana Kostova, vrátí se do eurovizní rodiny a opět zkusí štěstí!

Zdroj: eurovision.tv

2 komentáře: „#TBT: Bulharské kroky Eurovizí

  • Bosna a Hercegovina má přece zákaz zúčastnit se Eurovision protože dluží dost peněz EBU. Stejný případ v roce 2016 Rumunskem. Taky zákaz od EBU že dlužila a nebo posledni případ s Makedonií letost ale to se nakonec vyřešilo.

    Reagovat
    • Bosna a Hercegovina dluží peníze EBU, to ano. Ale stačí splatit dluh nebo jeho část. Bosně nikdo soutěžit nezakázal. Kdyby Bosna chtěla a měla finanční prostředky na účast, nikdo by ji v účasti nebránil. Takže v článku to je napsáno správně. Zároveň si myslím, že skutečný postoj ze strany BHRT a EBU, proč se Bosna účastnit nebude v roce 2019, se ještě dozvíme.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..