Malmö 2024

ESC 2024: Jak dopadlo první semifinále?

Postup do finále unikl jedenácté Austrálii jen o pár bodů, následovala Luna z Polska.

První semifinále, které se uskutečnilo v úterý 7. května, dle předpokladů vyhrálo Chorvatsko. Tomu se nejvíce věřilo právě díky skutečnosti, že o finalistech rozhodovali pouze televizní diváci. První polovina postupujících písní byla i dle bodového zisku zcela solidní a klidná. Šesté až dvanácté místo však od sebe dělilo pouhých 32 bodů, což není žádný velký rozdíl, takže jedenáctá Austrálie i dvanácté Polsko byli v úterním semifinále pouze smolaři, kterým postup do finále unikl o malý počet bodů. Moldavsko, Ázerbájdžán a Island pak byli jistě v poli poražených, kteří by na postup potřebovali mnohem více bodů než zmíněná dvojice. Neslavnou 0 však nezískal nikdo, i když 3 body pro Heru Björk jsou vůbec nejnižším bodovým ziskem obou semifinálových přenosů, tudíž by Island v kombinovaném žebříčku obsadil úplně poslední 37. místo letošní Eurovize.

Pořadí prvního semifinále
 1. Chorvatsko (177 bodů)
 2. Ukrajina (173 bodů)
 3. Irsko (124 bodů)
 4. Litva (119 bodů)
 5. Lucembursko (117 bodů)
 6. Kypr (67 bodů)
 7. Finsko (59 bodů)
 8. Portugalsko (58 bodů)
 9. Slovinsko (51 bodů)
 10. Srbsko (47 bodů)
 11. Austrálie (41 bodů)
 12. Polsko (35 bodů)
 13. Moldavsko (20 bodů)
 14. Ázerbájdžán (11 bodů)
 15. Island (3 body)

Velké množství bodů zcela dle očekávání sbíralo favorizované Chorvatsko, ale velice mu na paty šlapala Ukrajina a až téměř 50bodovým odstupem třetí Irsko. To dokonce skončilo před Chorvatskem v hlasování zbytku světa. Za pozornost také stojí blokové balkánské hlasování, kdy se trojice zemí Chorvatsko, Srbsko a Slovinsko podpořila natolik, že se Srbsko a Slovinsko dostali do finále z posledních dvou postupových příček. Vzhledem k tomu, že jedenáctá Austrálie na desáté Srbsko potřebovala 6 bodů a dvanácté Polsko na desáté Srbsko bodů 12, rozhodně to pro obě postupující balkánské země nebyly zanedbatelné bodové zisky a dá se tak téměř s jistotu říci, že nebýt ve společnosti svých sousedů, ani jednu z těchto zemí bychom možná ve finále neviděli.

Kdo má rád podobnosti napříč roky, tak určitě zaznamenal časté srovnávání dvojice Baby Lasagna a Käärijä. Nejen, že oba zvítězili ve finále Eurovize v hlasování televizních diváků, ale také oba v konečném součtu s porotami skončili na druhém místě. A oba dva získali ve svém semifinále, které zcela ovládli, shodný počet 177 bodů od hlasujících televizních diváků.

Co na výsledky prvního semifinále říkáte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..