Malmö 2024

ESC 2024: Jak dopadlo druhé semifinále?

Česká reprezentantka Aiko skončila o pouhých 5 bodů na 11. místě!

Druhé semifinále, které se uskutečnilo ve čtvrtek 9. května mělo také jasného favorita. Byl jím Izrael, kterému však na paty šlapalo Nizozemsko. Až s odstupem se pak umístily další postupující státy. První sedmička postupujících měla dostatečný bodový zisk k tomu, abychom ji mohli označit za solidní. Překvapivě skončil jeden z největších outsiderů druhého semifinále Dons z Lotyšska na krásném sedmém místě navzdory vysokým kurzům sázkových kanceláří, pro které byl nejméně pravděpodobným kvalifikantem. Od osmého do dvanáctého místa se pak seřadily země v rozmezí pouhých 18 bodů, což je mnohem menší bodový rozdíl než v případě prvního semifinále. Bohužel smolně vyšly z této pětice naše česká reprezentantka Aiko na jedenáctém místě, které na postup chybělo pět bodů na desáté Norsko, a Dánka Saba, které na již zmiňované Norsko chybělo bodů sedm. Zbylá čtveřice Belgie, San Marino, Albánie a Malta by již k postupu potřebovala mnohem více bodů než my nebo Dánsko. Všichni čtyři se však pospolu seřadili v rozmezí pěti bodů.

Pořadí druhého semifinále
 1. Izrael (194 bodů)
 2. Nizozemsko (182 bodů)
 3. Arménie (137 bodů)
 4. Švýcarsko (132 bodů)
 5. Řecko (86 bodů)
 6. Estonsko (79 bodů)
 7. Lotyšsko (72 bodů)
 8. Gruzie (54 bodů)
 9. Rakousko (46 bodů)
 10. Norsko (43 bodů)
 11. Česko (38 bodů)
 12. Dánsko (36 bodů)
 13. Belgie (18 bodů)
 14. San Marino (16 bodů)
 15. Albánie (14 bodů)
 16. Malta (13 bodů)

Zajímavostí je především to, že Švýcarsko, které letošní Eurovizi vyhrálo, se v semifinále umístilo až na čtvrtém místě. Vysvětlení je však snadné – v semifinále nehlasovaly odborné poroty, díky kterým především Švýcarsko (stejně jako loni Loreen) zvítězilo. I ve finálovém hlasování bylo Švýcarsko v televotingu až na pátém místě. Za pozornost také stojí fakt, že San Marino byl jediný stát, který v semifinále nedal žádné body Izraeli a také dal šest bodů Česku, což bylo nejvíce bodů, které jsme v semifinále od některého z hlasujících států obrželi. Zde je však logické vysvětlení – jelikož San Marino nemá vlastní televoting, v semifinále bylo využito náhradní hlasování odborné poroty. Je tak vysoce pravděpodobné, že by odborné poroty možná ocenily v semifinále českou reprezentantku natolik, že bychom se do finále mohli kvalifikovat. Podobný verdikt by šlo též aplikovat na dánskou reprezentantku Sabu. Pomyslnému hrobíkovi z lopaty tak díky zrušení porot v semifinále unikly hůře zpívající, avšak divácky atraktivnější počiny z Rakouska či Norska. Jeden bod od zbytku světa si odnesla i Aiko, takže podruhé v řadě Česko v semifinále od zbytku světa získalo nějaké body.

Tradiční výměna hlasů v druhém semifinále proběhla mezi sousedy z Lotyšska a Estonska, které si nadělily vzájemně dvanáct bodů. Čeští diváci udělili nejvíce bodů Izraeli, Nizozemsku, Švýcarsku a Arménii. Naopak kromě již zmíněných šesti bodů ze San Marina se pak Aiko těšila také z pěti bodů od Izraele či Rakouska. Nepřekvapivě pak ze Španělska putovalo celých 10 bodů pro španělskou skupinu Megara reprezentující San Marino. Kdybychom se podívali na hlasování českého televotingu jako celku, můžeme si všimnout, že se v naší TOP 10 umístila celá postupující desítka.

Co říkáte na výsledky druhého semifinále?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..