Malmö 2024

V Malmö pokračují druhým dnem první zkoušky Eurovize 2024

Na stage v Malmö se postavila druhá polovina účastníků prvního semifinále.

Nejdříve jsme vám přinesli první záběry z prvních zkoušek letošní Eurovize tak, jak je zaznamenaly objektivy fotoaparátů od profi fotografů přímo v Malmö Areně. V neděli pak byla řada na soutěžících ze zbytku prvního semifinále. Pojďme tedy společně nahlédnout pod pokličku jejich připravených vystoupení.

Nedělní zkoušky odpálila hned na začátku disko pecka od Hery Björk z Islandu. Hera má jednoduché zlaté šaty s třásněmi a tyto třásně najdeme i na kostýmech, které má pětice jejích vokalistů, což je trend, na který jsme u Islandu za uplynulé roky víceméně zvyklí. Staging k písni Scared of Heights vypadá efektně, využívá hru s lasery a světly a jako celek působí relativně jednoduše, obzvláště po dvojici Polsko a Chorvatsko. O pěveckých kvalitách Hery si dnes už nikdo nedovolí pochybovat, v tomto ohledu je to sázka na jistotu.

Slovinská diva Raiven na jevišti působí, jako by na stage v Malmö přenesla svůj videoklip k písni Veronika. Má s sebou tanečníky a tanečnice v tělovém spodním prádle, zatímco ona sama na sobě má černý overal s drobným zdobením. Primární barvou jejího vystoupení je zcela nepřekvapivě modrá, na LED pozadí uvidíme i kouř a oblaka. Čeká nás zcela jistě pěvecky dokonalé vystoupení s efektní, ale minimalistickou show.

Finské vystoupení Windows95Mana s písní No Rules! spadá do kategorie těch vystoupení, které se od vystoupení v národním kole příliš neodlišují. Ať už rekvizitami, tanečníky, oblečením nebo samotnými prvky, které během vystoupení uvidíme. Takže bude vajíčko, ze kterého vyleze Windows95Man ve spodním prádle, přijedou i džínové kraťásky s pyrotechnickými efekty a k tomu máme zpěváka Henriho Piispanena a dvojici tanečníků. Žádné překvpení se tentokrát nekoná.

A přesný opak předchozího odstavce můžeme napsat nyní o Moldavsku. Zde nezůstalo naprosto nic z toho, co jsme viděli v moldavském národním kole. Natalia Barbu nechala své kolegyně-klony doma a do Malmö přijela sama. Během písně In The Middle je stylizovaná do podoby řecké bohyně lovu Diany v krásných bílých šatech se zlatou broží. Opět se dočkáme hry na housle, stejně jako při Nataliině první účasti v roce 2007, ale tentokrát místo klasických houslí budou housle elektrické. Smyčec má na zádech v toulci až to celé připomíná šíp připravený k použití. Na pozadí se objeví přírodní motivy od stromů a motýlů až po obrovská křídla. Otázkou tak zůstává pouze to, jak bude celé vystoupení působit jako celek a jestli se Natalia na stagi v Malmö sama neztratí.

Ázerbájdžán jsme doposud ve velkém naživo neviděli na rozdíl od ostatních, kteří byli na (téměř) všech pre-parties. Nejvíce však vystoupení vypadá jako před pár dny zveřejněný oficiální videoklip k písni Özünlə Apar. Fahree a Ilkin Dovlatov jsou oblečeni v lehce futuristických černých kombinézách se stříbrnými či třpytivými prvky. Na LED pozadí se objeví i virtuální lidská hlava, středobodem je však Fahree a Ilkin. Fahree stojí uprostřed stage v plastice připomínající rozevřené dlaně. Celé vystoupení vypadá barevně velice tmavě a v kombinaci se světle modrými až bílými prvky to je trochu chladné vystoupení, které ale bude kvalitní po stránce pěvecké. Je však otázkou, jestli to bude stačit na postup do semifinále.

Také Austrálie se neúčastnila letošních pre-parties a duo Electric Fields tak s písní One Milkali (One Blood) poprvé vidíme až v Malmö. Hlavní zpěvák má světlé krémové šaty, zatímco klávesista má kalhoty a vestu v béžové barvě s tmavým vyšíváním. Na jevišti je doprovodí trojice tanečníků (možná i vokalistů) a jeden hráč na tradiční australské didgeridoo. Barvy na pozadí jsou v kombinaci černé a červené, na LED obrazovkách vzadu i na blocích nad jevištěm pak uvidíme části textu, tedy reference k samotnému videoklipu připomínajícímu spíše lyric video.

Portugalské vystoupení iolandy s písní Grito je velice podobné tomu, které jsme viděli v portugalském národním kole. iolanda i její tanečníci jsou celí v bílém, na pozadí dominuje černá barva s bílými prvky, takže celé vystoupení zůstává v černobílém sterilním hávu. Pěvecké kvality iolandy jsou na stejné úrovni, jako jsme poznali jak v národním kole, tak i během pre-parties, kterých se zúčastnila, tedy zcela v pořádku. Portugalsko však letos k velkým favoritům na postup do finále nepatří a bude tak zajímavé sledovat, jak si iolanda povede.

První semifinále završí navrátivší se Lucembursko se zpěvačkou Tali a písní Fighter. I zde se vystoupení od národního kola změnilo. Tali na sobě má černý overal, zatímco pětice tanečníků má tělové kostými s prvky zlaté barvy. V podání Tali se také dočkáme drobné hry světel a kouře a chybět nebude ani trocha té pyrotechniky. Otázkou zůstává, jestli si Tali ponecha také dívčí copánky, které možná vypadají až příliš infantilně. To se však do druhých zkoušek a příštího týdne může ještě několikrát změnit i včetně samotných kostýmů.

Jak na vás působí tato druhá dávka prvních zkoušek letošní Eurovize? Na videa ze všech zkoušek se můžete exkluzivně podívat na oficiálním TikToku.

@eurovision

Denim shorts ✅ Pyrotechnics ✅ Day 2 ✅ #Eurovision2024

♬ original sound – Eurovision

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..