Malmö 2024

Začaly první zkoušky Eurovize 2024 v Malmö

Včera vyzkoušela poprvé stage v Malmö první sedmička soutěžících.

V Malmö včera započaly v Malmö Areně první zkoušky letošní Eurovize. Konkrétně se představilo prvních sedm interpretů v tom pořadí, jak vystoupí v prvním semifinále. V letošním roce zůstává vše stejné jako minulý rok, co se týče omezení přístupu akreditovaným novinářům, a brány press centra se tak otevřou až v pondělí 6. května před prvními generálními zkouškami. Stejně jako loni tak budou první zkoušky uzavřené a hlídat je lze pouze na oficiálním webu Eurovision.tv, zároveň stejně jako v minulých letech, i letos pokračuje spolupráce se sociální sítí TikTok, kde budou k vidění krátké exkluzivní záběry ze zákulisí i z první zkoušky. Na to navážou zkoušky druhé, kdy už najdeme na YouTube půlminutovou ukázku, jak bude vše vypadat další týden na vašich televizních obrazovkách.

Jako první se na stage v Malmö postavila Silia Kapsis z Kypru. Ta již v uplynulých týdnech představila svůj čtyřčlenný tým mladých tanečníků, kteří s ní jsou během vystoupení na stagi, přeci jen je kyperská skladba Liar velice taneční a rozhodně vše bude zapadat dohromady. Barvy na pozadí jsou převážně kombinací černé a modré, ale objeví se také červené až fialové či růžové prvky. Silia má na sobě krátký bílý top a bílé tepláky, zatímco tanečníci mají kalhoty v tmavé barvě a bílá trika. Dle fotografií ze zkoušky je ale v určité části vystoupení odloží. Silia si však svůj top ponechá až do konce.

Trochu nechtěné číslo dva padlo při sestavování pořadí na Srbsko. Teya Dora má na jevišti repliku skály, což je reference k videoklipu k písni Ramonda, kterou jsme mohli vidět již během národního kola Pesma za Evroviziju. Teya je na jevišti sama a má krásné šaty v kombinaci černé a šedivo-fialové barvy. Celé vystoupení pracuje výrazně s kouřem a světly, barevně dominuje všemu tmavě modrá barva.

Ani vystoupení Silvestera Belta s písní Luktelk se nijak výrazně neliší od jeho vystoupení v litevském národním kole Eurovizija.LT. Silvester je v červené kombinéze, jeho doprovodní tanečníci mají bílé kalhoty a černé bundy s kapucí a červenými prvky. Hlavní barvy litevského vystoupení jsou červená, modrá a černá.

Zato Irsko se rozhodlo pro změnu vystoupení Babmie Thug z národního kola. Možná k tomu došlo v rámci úspor, ale Irsko vyměnilo dvě tanečnice za jednoho tanečníka. Celé vystoupení k písni Doomsday Blue tak má značně odlišný nádech než to, které jsme viděli v The Late Late Show. Bambie připomíná svým kostýmem baletku, která se rozhodla vyměnit Labutí jezero za satanismus, okultismus a čarodějnictví. Právě tomu naznačuje kruh ze svíček, který Bambie ovládá bezkontaktně. V tuhle chvíli ještě nevíme, jak se objeví na pódiu tanečník, ale je možné, že je to pomyslný ďábel, kterého Bambie svým vystoupením vyvolá. Tak či onak vše naznačuje tomu, že je jí při vystoupení velkou oporou. Hlavní barvy irského vystoupení jsou černá a modrá a nechybí ani velice výrazné líčení.

Po Irsku zcela příhodně během prvního semifinále nastane krátká přestávka v podobě vystoupení Spojeného království, které ale první zkoušky teprve čekají.

Další v pořadí soutěžících prvního semifinále je duo Jerry Heil a alyona alyona z Ukrajiny. Ty po předchozím Irsku přináší i značně světlejší vizuál. Obě zpěvačky jsou ve stříbrných šatech, které jsou však často nasvíceny tak, že připomínají zlatou barvu. Obě dvě jsou na jevišti samy a co se vystoupení týče, tak se spoléhají hlavně jedna na druhou. A právě spojení těchto dvou interpretek a také hlavních hrdinek jejich skladby Teresa & Maria (Matka Tereza a Panna Marie) je nejspíše hlavní myšlenkou celého ukrajinského vystoupení v Malmö.

Pokud jste považovali letošní polskou skladbu The Tower s refrénem „I’m the one who built the tower“ za motto nějaké stavební firmy, tak jste na omylu. Alespoň podle Lunina vystoupení na Eurovizi totiž vše ukazuje spíše na šachy. Na jevišti jsou totiž dvě velké věže – černá a bílá. A k nim odpovídající tanečníci v černém a bílém. Mezi tím vším máme Lunu, která je v bílém kostýmku s červenými prvky a zpočátku zakryta červeným pláštěm. Jako její předobraz ještě na jevišti najdeme tanečnici v červeném. Na grafice v pozadí najdeme obrovský měsíc a v závěru se také dočkáme pyrotechnických efektů. Polsko letos rozhodně nenechalo nic náhodě.

A první den prvních zkoušek v Malmö zakončil jeden z favoritů na vítězství, kterým je Baby Lasagna z Chorvatska. Tady vlastně není moc co vypíchnout, protože vystoupení k písni Rim Tim Tagi Dim vypadá z fotografií i videa téměř identicky jako v chorvatském národním kole Dora. Jak Baby Lasagna, tak i jeho tanečníci jsou oblečení moderně v kombinaci s prvky chorvatského folklórního kroje, jehož krajka je pak přítomna třeba i na bicí sestavě. Chybět nebude ani oblíbený virální taneček nebo psychedelické kočky a další domácí zvířata na LED grafice v pozadí.

Co na první den zkoušek v Malmö říkáte? Na videa ze všech zkoušek se můžete exkluzivně podívat na oficiálním TikToku.

@eurovision

Day 1 may be done BUT we’ve only just begun! 🥳 #Eurovision2024

♬ original sound – Eurovision

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..