Liverpool 2023

Začaly první zkoušky Eurovize 2023 v Liverpoolu

Včera vyzkoušela poprvé liverpoolskou stage první desítka soutěžících.

V Turíně včera započaly v M&S Bank Arena (Liverpool Arena) první zkoušky letošní Eurovize. Konkrétně se představilo prvních deset interpretů v tom pořadí, jak vystoupí v prvním semifinále. Až na výjimku Noy Kirel z Izraele, která se na stage v Liverpoolu postaví jako první zítra dopoledne. Ale to my budeme nejvíce směřovat naši pozornost na naše reprezentantky – skupinu Vesna.

V letošním roce se ještě více omezil přístup akreditovaným novinářům a brány press centra se tak otevřou až v pondělí 8. května před prvními generálními zkouškami. Stejně jako loni tak budou první zkoušky uzavřené a hlídat je lze pouze na oficiálním živě komentovaném blogu na webu Eurovision.tv, zároveň stejně jako minulý rok, i letos pokračuje spolupráce se sociální sítí TikTok, kde budou k vidění krátké exkluzivní záběry ze zákulisí i z první zkoušky. Na to navážou zkoušky druhé, kdy už najdeme na YouTube půlminutovou ukázku, jak bude vše vypadat další týden na vašich televizních obrazovkách.

Úplně první přišla na řadu Alessandra z Norska. Ta jen lehce vylepšila svůj outfit z finále norského národního kola MGP a nezapomněla s sebou do kufru přibalit i své tanečnice a tanečníky. Čeká nás tedy vystoupení plné primárně ženské energie a také tance a světel. Vystoupení by se nemělo výrazněji lišit od toho, co známe z národního kola Melodi Grand Prix. Žádné pyrotechnické efekty během první zkoušky Norska zatím použity nebyly.

Maltská skupina The Busker bude reprezentovat svou domovskou zemi pop/fukovou skladbou s výraznými saxofonovými pasážemi. Vystoupení skupiny bude rozděleno do čtyř scén. Nebudou chybět kartonové podobizny z národního kola (v čele se zpěvačkou Destiny), žlutá lavička v parku, sloup veřejného osvětlení, červené auto nebo malý pokoj s pohovkou. Členové kapely budou přecházet mezi jednotlivými scénami. Na konci frontman skupiny vymění tlustý barevný svetr za flitrovaný, tedy stejně jako při vystoupení v národním kole.

Také vystoupení Srbska zůstává velice podobné tomu, které si pamatujeme z národního kola Pesma za Evroviziju. Luke Black má i totožné oblečení a celý staging je laděný do černé a bílé barvy s občasným využitím červeného světla. Nechybí ani tanečníci s dýchacími maskami a hadicemi vedoucími ze zad. Právě těmi podobně jako v srbském národním kole bude proudit kouř, který dotvoří kýžený efekt.

V případě Lotyšska se nenechte zmást oblečením členů skupiny Sudden Lights, protože lotyšské delegaci se ztratily kufry a měly by být snad někde v Německu. Skupina tak svou první zkoušku absolvovala v civilu. Barevné ladění je do bílé či světle modré s využitím světel. Vlastně se zdá, že během vystoupení bude jevišti dominovat černá barva s občasnými světelnými efekty pro navození správné atmosféry. Jak na LED pozadí, tak i na jevišti pak můžeme vidět světelné reflektory.

Portugalská reprezentantka Mimicat byla nucena vyměnit jednoho ze svých tanečníků a také od portugalského národního kola obměnila šatník svůj i svých tanečníků. Namísto šatů s nabíranými volánky nyní má šaty s peříčky, ale červená barva zůstává dominantou celého vystoupení. Je také výraznější u tanečníků i tanečnic, takže je tak celý dojem ještě více podtrhnutý. Na tmavém jevišti červená barva příjemně kontrastuje, občas ji doplňuje také červená či bílá ve světlech.

Irská skupina Wild Youth určitě potěší své fanoušky tím, že masky, kterými si členové kapely zakryli obličeje v oficiálním videoklipu, nechali tentokrát doma. Ačkoliv je dominantní barvou stagingu černá, krásně s ní kontrastuje zlatá barva na třpytivém kostýmu hlavního zpěváka a také drobné doplňky u zbytku kapely. Když mluvíme o zlaté barvě, nesmíme opomenout ani pyrotechnické efekty, které se k této barevné kombinaci perfektně hodí, a právě na tento líbivý efekt nejspíše Irsko vsází letos nejvíce.

Chorvatsko lze zařadit mezi ty země, které se ve svých vystoupeních drží věrně svému vystoupení z národního kola. Od skupiny Let 3 tak nečekejme větší novoty. Dle fotografií z jejich prvních zkoušek se zdá, že zůstaly zachovány identické kostýmy, LED projekce, ale i rekvizity v podobě dvojice obřích raket. To, co skupině na domácí půdě zajistilo úspěch, pokusí Chorvatsko použít také na mezinárodní publikum v semifinále letošní Eurovize.

Remo Forrer ze Švýcarska přijel do Liverpoolu v doprovodu dvou tanečníků a dvou tanečnic. Všichni čtyři, stejně jako sám Remo, mají na sobě černé oblečení s různými volnými prostřihy či dírami. Samotný Remův kostým má některé poloprůhledné části z tenčí látky. V černé barvě se nese i celý staging, kde kontrastní efekt zajišťují pouze světla. Švýcarsko také využívá pyrotechnických efektů, což v případě pomalé balady je spíše překvapením, ale uvidíme, jak vše bude vypadat, až budeme mít možnost vidět celé vystoupení. Fotografie však vypadají slibně.

Namísto Izraele, který bude během prvního semifinále následovat po Švýcarsku, byla při prvních zkouškách dále řada na Pashovi Parfenim z Moldavska. Ten ponechává vystoupení ke své soutěžní písni víceméně podobné tomu, které představil v moldavském národním kole, ale největším rozdílem jsou zde kostýmy a celkový vizuál. Ten již nevypadá tak lacině, což celému vystoupení značně pomáhá. Nechybí ani dvojice vokalistek, které jsou zároveň i tanečnice a které vyměnily jelení parohy za jakési bodce, které trochu připomínají konec ocasu štíra. Doma nezůstal ani liliputský flétnista, který Pashu a děvčata na jevišti efektně doplňuje. I jeho kostým se dočkal značného vylepšení. Na jevišti je také k vidění dvojice bubeníků, všichni účastníci moldavského vystoupení se zdají být bosí, což je taktika, která se vyplatila již mnoha eurovizním vítězům.

První den zkoušek v Liverpoolu zakončila největší favoritka na celkové vítězství – Švédka Loreen. Dlouho se spekulovalo o tom, jestli bude možné přenést koncept s dvojicí LED obrazovek nad sebou, mezi kterými je Loreen uvězněna a vše se postupně rozevírá. Přesně tento stejný koncept se k radosti všech fanoušků podařilo do Liverpoolu dostat. Změny nepřišly ani s kostýmem či manikúrou, které Loreen má, dominantní i nadále zůstává písková barva a značné množství kouře. Očekáváme i identickou hru s kamerovými úhly, podobně jako ve švédském Melodifestivalenu.

Co na první den zkoušek v Liverpoolu říkáte? Na videa ze všech zkoušek se můžete exkluzivně podívat na oficiálním TikToku.

@eurovision

Day 1 at Eurovision! 🥳Let us know what you’d like to see behind the scenes! 👀 #Eurovision2023 #Eurovision

♬ original sound – Eurovision

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..