ESCZ 2023Národní kolaNovinky

TOTO JE PĚTICE FINALISTŮ ESCZ 2023!

Česká televize nakonec pro české národní kolo vybrala ne 3, ale rovnou 5 songů.

České národní kolo ESCZ 2023, ze kterého vzejde náš zástupce, který bude Česko reprezentovat na Eurovision Song Contest v anglickém Liverpoolu, se kvapem blíží a my dnes poznali pětici interpretů, kteří se budou živého národního kola účastnit. Představujeme vám je v abecedním pořadí!

 • Maella
 • Markéta Irglová
 • Pam Rabbit
 • RODAN
 • Vesna

České národní kolo proběhne živě v pondělí 30. ledna od 21:00 a vysílat ho bude jak iVysílání České televize, tak i oficiální YouTube kanál Eurovision Song Contest. ESCZ 2023 bude probíhat téměř výhradně v anglickém jazyce a na jeho výsledky si budeme muset počkat až do 6. února. O vítězi a českém reprezentantovi rozhodne čistě online hlasování skrze aplikaci, a to v poměru 70 % zahraniční fanoušci a 30 % čeští fanoušci. Česká televize tak opět dává větší prostor mezinárodnímu publiku než tomu českému.

Všem finalistům se budeme v následujících dnech detailně věnovat, a tak si je pojďme nyní alespoň krátce blíže představit!

1. Maella

Maella je mladá zpěvačka a skladatelka s uhrančivým hlasem žijící střídavě v Praze a Londýně. Ve svých textech klade důraz na niterní prožitky, které balí do osobitého hudebního žánru na pomezí alternativního popu a rhythm and blues (zdroj: bandzone.cz).

Maella patří mezi několik českých zpěvaček, které se objevily na newyorkském Times Square. Její nejnovější song nese název Tudu Tudu Tu a dle základních pravidel EBU splňuje všechna pravidla pro soutěžení na Eurovizi 2023.

2. Markéta Irglová

Většině českých hudebních nadšenců nemusíme toto jména představovat. Markéta Irglová je česká zpěvačka, skladatelka a herečka, která se do povědomí Čechů dostala především v roce 2007, kdy společně se svým tehdejším partnerem Glenem Hansardem obdržela Oscara za titulní píseň Falling Slowly k filmu Once. V té době Markéta žila v Irsku, od roku 2012 pak žije na Islandu, kde se svým manželem vychovává již tři potomky.

Markéta mluví plynně islandsky a v loňském roce se dokonce pokusila reprezentovat Island na Eurovizi, když se účastnila islandského národního kola. Její pokus však skončil už v semifinále. Markéta vyslyšela přání některých fanoušků a své štěstí letos zkouší ve své rodné zemi. Vloni v létě vydala nový single s názvem My Roots Go Deep.

3. Pam Rabbit

Ani toto jméno není potřeba eurovizním fanouškům příliš představovat. Vždyť Pam Rabbit se pokouší o reprezentaci Česka na Eurovizi již potřetí. Poprvé už v roce 2019, kdy vycházela ze své zkušenosti z předchozího roku, kdy v Lisabonu stála po boku Mikolase Josefa jako jeho vokalistka. Pam se s písní Easy To Believe umístila na solidním čtvrtém místě, a tak se v ESCZ objevila i v roce 2020. Tehdy však brala s píní Get Up až poslední místo.

Pam Rabbit, vlastním jménem Pamela Narimanian, je zpěvačka a skladatelka s arménskými kořeny. Před rokem vydala své debutové EP s názvem Mom, I’m Lost. Jedna z jejích nejnovějších písní nese název stuck in the cloud, Pam se už ani nebojí písní v českém jazyce. Brzy však vydá nový single Ghosting, ten tak bude s největší pravděpodobností právě onen eurovizní.

4. RODAN

RODAN, vlastním jménem Rodan Tuka, je mladý a velmi nadějný zpěvák a skladatel z Neratovic. Česká média ho už nyní přirovnávají ke zpěváku Passengerovi, především díky jeho velmi specifické barvě hlasu. Už v roce 2020 Rodan vydává svůj debutový single s názvem Gone, o dva roky později dokonce přichází s debutovým albem. To nese název Glasses Off.

RODAN je zpěvák s velmi citlivým přístupem k tvorbě a jeho doménou jsou jednoznačně emotivní a až melancholické balady. Ačkoliv je tento zpěvák zřejmě nejméně známým ze soupisky finalistů ESCZ, považovat ho za outsajdra by bylo více než ukvapené.

5. Vesna

Chtěli jste překvapení? Tady ho máte! Vesna je dívčí kapela zpěvačky a textařky Patricie Fuxové, kterou si vybrala jako předskokana i skandinávská zpěvačka Aurora.  V listopadu 2018 Vesna vydala debutovou desku Pátá bohyně, za kterou získala nominaci Ceny Anděl na Objev roku. Na albu vyšel mj. i společný duet Patricie a Vojtěcha Dyka.

Čas karantény Vesna využila k tvorbě nové desky Anima, kterou si utvrzuje své místo na popové scéně, přičemž si zanechává pro ni charakteristickou folkovou duši a snovost. Pro Vesnu je příznačná silná vizuální stránka, která se zračí i v jejich nápaditých kostýmech. V kapele dále hraje Bára Šůstková, Olesya Ochepovskaya, Markéta Vedralová a Tereza Čepková. (zdroj: stránky Vesny)

Vesna zpívá výhradně v češtině, a tak se po mnoha letech dočkáme v ESCZ písně v našem krásném rodném jazyce. Asi největším hitem této skupiny je píseň Morana z roku 2017.

Na čí píseň ESCZ 2023 se nejvíce těšíte?

6 komentářů: „TOTO JE PĚTICE FINALISTŮ ESCZ 2023!

 • Velmi špatné songy. SLabý zpět od všech. Nic orginálního. Výběr naprosto určený pro neúspěch, tj. zbytečně vyhozené peníze.

  Reagovat
 • To je super výběr, moc se těším! 🙏🎉💜
  30 % hlasů pro české diváky mi nevadí, zahraniční stejně zpravidla hlasují rozumněji než čeští 😅.
  Týden na hlasování a zveřejnění 6. 2. mi taky dává smysl.
  Prostě po tom, co jsme se báli, aby ČT z Eurovize letos nevycouvala, tak se raduju ze všeho 😊.

  Reagovat
 • Nepobírám ten 6. únor. Od čeho je pak přímý přenos? Bude to mít stejný efekt jako live on tape a kdykoliv se na to budu moct podívat na ivysílání ze záznamu. Nebudu mít ani žádné nadšení a euforii před přenosem, protože budu vědět, že se během přenosu vítěze nedozvím. Za mě jsou to zbytečně vyhozené peníze pro ČT. Když už národní kolo, tak pořádně.

  Reagovat
 • Jen 30 % pro české hlasující? WTF? To mi nepřijde spravedlivý, vždyť nehrozí snad efekt Cristovao, ne?

  Reagovat
  • Můj odhad je, že ze zahraničí hlasuje větší množství lidí než z Česka, tak by mi to dávalo smysl. Navíc i bez Ben Cristovao efektu je výhodnější dát větší prostor zahraničí, které pro nás pak na ESC hlasovat může, narozdíl od nás.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..