ESCArena hodnotí !ESCZ 2022

ESC Arena hodnotí: Jezinky (GIUDI)

Co říká na píseň Jezinky posádka našeho webu? Zjistíte právě teď!

Všechny písně českého národního kola ESCZ 2022 ohodnotí redaktoři a editoři webu ESC Arena. Přečtěte si jednotlivá slovní a číselná hodnocení a dejte nám vědět, jak moc s nimi (ne)souhlasíte.

2. GIUDI – Jezinky

Josef

GIUDI je pro mě rozhodně největší objev konce roku 2021. Její píseň Jezinky mě okouzlila okamžitě na první poslech svou magickou a éterickou atmosférou. Tajemný až lehce hororový videoklip i živé vystoupení jen umocňuje emoci, kterou se GIUDI snaží přenést na posluchače. Takhle neobvyklá věc by mohla zaujmout na první poslech i diváky na Eurovizi a Česko by se vůbec nemělo za co stydět. Navíc podobný typ písní má velký potenciál na skvělé zpracování na velkém jevišti Eurovize, tím spíš, když by se na něm podílel stejný tým, který připravil nádherná živá vystoupení ve studiu.

Hodnocení: 10

Honza

Jestli něco hudebně ztělesňuje to, co si již delší dobu od Česka představuji na Eurovizi, pak jsou to Jezinky. Tedy možná mé představy nebyly až takto temné, ale zdá se, že to funguje. Zavřu-li oči, vidím ten černý hustý smrkový les, mezi jehož kmeny se tiše plíží děsivé děvy, něco si šeptají a svými hlasy vytváří mrazící atmosféru. Ten, kdo si ale poslechl Jezinky ve své verzi „sinfonia“ (například na Spotify) obsahující smyčce, jen těžko se pak spokojí s verzí, kterou pro ESCZ GIUDI, i když naprosto bezchybně, nazpívala. Pokud mi GIUDI slíbí, že by na Eurovizi jela se „sinfonia“ verzí, dávám 10. Takhle si zatím musí vystačit se známkou o stupínek nižší.

Hodnocení: 9

Pavel

Song s názvem Jezinky zpočátku slibuje tvorbu s českým textem. Tomu tak ale není a je to trošku škoda. Píseň je velmi zvláštní, osobitá a čeština by jí slušela. Giudinino dílo fanoušky, zdá se, šokuje a šokovalo trochu i mě. Ohromné nehty, bílé oči a tajuplná děsivá atmosféra jsou zcela originální prvky, které na eurovizní stagi rozhodně nevídáme pravidelně. Jezinky jednoznačně sázejí na efekt. Píseň samotná je krásná, část publika by ji však mohla v záplavě soutěžních songů vytěsnit a pro témeř nulovou chytlavost zapomenout. Bude-li GIUDI reprezentovat naši zemi v Turíně, doufejme v opak.

Hodnocení: 8

Vladimír

GIUDI je pro mě doposud velkou neznámou. Zatím ještě nesdílím z jejího songu takové velké nadšení, ale přiznávám, že má opravdu velký potenciál. Účast této zpěvačky na Eurovizi by byla přinejmenším pozoruhodná. Jezinky lze právoplatně považovat za černého koně letošního ročníku a kdo ví…třeba za pár měsíců i černého koně celé Eurovize. Jestli máme poslat něco opravdu originálního, co má šanci uspět a poprvé přinést Eurovizi do Česka, tak by to byla právě GIUDI. Je to risk, jelikož její song nemusí být v Evropě pochopen, ale riskovat se holt někdy musí.

Hodnocení: 8

Daniel

Jsem moc rád, že se v ESCZ objevují i takové unikátní kousky, a že nejedeme pouze „na jistotu” v podobě klasických popových songů. Giudi přináší čarovnou a děsivou atmosféru ve skladbě, která skvěle reprezentuje českou tradici, a již bych se na Eurovizi určitě nebál vyslat. Risk je zisk a podobné volby se vyplácí například Ukrajině. Abych pro Jezinky mohl hlasovat, potřeboval bych trošičku víc nástrojů, gradace a velkoleposti. Určitě bych ale rád viděl Giudi i v příštích ročnících národního kola.

Hodnocení: 8

Ondra

Tak tohle je prostě masterpiece. Za mě Jezinky překonávají vše, v co jsem vůbec v rámci našeho výběru doufal. Naprosto brilantní spojení českého folkloru, mytologie, tajemna a samozřejmě neskutečně talentované Giudi. Živé vystoupení posunulo píseň ještě o několik levelů výše a za mě výrazně zastínilo zbytek účastníků. Zvolení této písně pro Eurovizi by bylo samozřejmě velkým riskem, ale vzhledem k tomu, že ve výběru podle mě není žádný jiný song s ambicemi na top 5 umístění, tak bych bez váhání zariskoval. Troufám si říct, že v některých ročnících by tato píseň byla s poctivým stagingem možná i favoritem na vítězství.

Hodnocení: 10

Celkové hodnocení pro Jezinky: 8,83

6 komentářů: „ESC Arena hodnotí: Jezinky (GIUDI)

 • Ahoj všichni, zajímavá skladba, ale myslím, že pro náročnější posluchače, takže jsem ráda, že tam Jezinky neposíláme, aby to nedopadlo jako loni s Benem. Olga Lounová by možná loni dopadla lépe. Proto jsem ráda, že byla letos vybrána Domi, je to podle mně sázka na jistotu do finále, ne žádný experiment.

  Reagovat
 • Velký špatný. To nemluvím o této písničce, ale o sobě. Přiznám, že jsem je po zveřejnění studiových verzí nebral vůbec vážně. Dneska jsem si pustil tu živou nahrávku a ten lektvar, co mi chtějí dát, abych je měl pořád rád, začal hodně rychle fungovat. Možná by stálo za to, je tam poslat. Sice upřímně vůbec netuším, jak by to mohlo být přijato eurovizním publikem, ale možná by to za pokus stálo. Nejdřív jsem viděl potenciál především v Annabelle, ale po těch živých nahrávkách bych to viděl spíš tak, že buď Giudi nebo We are Domi. Uvidíme.

  Reagovat
 • Když jsem se podíval na dosavadní reakční videa a zjistil, že tak 9 z 10 eurovizních youtuberů zcela podlehlo vábení Jezinek, bylo mi z toho trochu úzko. Jednak bych si přál, aby to bylo malinko napínavější :), druhak si pořád nejsem jistý, jestli ten song nebude ve výsledku působit jaksi nedokončeně a antiklimakticky bez obligátního hudebního „výbuchu“ na konci. Ale buď jak buď by to byl zajímavý experiment a byl bych velmi zvědav, jak dopadne.

  Taky jsem se trošku bál, aby Giudi nebyla za jezinku i v civilu (ty strašidelné šroubovité drápy i na tiskovce tomu trochu nasvědčovaly), ale pustil jsem si rozhovor na kanále ESCZ a hned jsem klidnější. Je moc milá a zdá se, že ví, co dělá. Snad jen když mluvila o nutnosti tanečníků (s odůvodněním, že jezinky vždycky operují ve skupině), napadlo mě, jestli ví, že si s sebou může vzít jen 5 dalších lidí a tato píseň se neobejde bez několika backing vokalistů. Tady je zaděláno na zajímavou Sophiinu volbu.

  Reagovat
  • Tanečníky určitě vzít s sebou! Myslím, že by stále mělo platit pravidlo s možností využití přednahraných vokalistů, takže tím by se tahle volba snadno vyřešila.

   Reagovat
 • Přesně něco takového potřebujeme! Naprostá pecka, která rozhodně dokáže zaujmout. ELIS je sice taky skvělá, ale tohle je masterpiece!

  Reagovat
 • Naprostá pecka! Něco naprosto nového, neotřelého, pro naši hudební scénu naprosto neobvyklého. Má to vše, co by mělo mít. Velmi charismatickou zpěvačku, úžasně mystickou atmosféru, potenciál zajímavého stagingu, silné vokály, originalitu, tajemnost, světovost a zároveň propojení s českým folklórem. Co víc si přát? Za mě jasný favorit, strašně doufám v její výhru! Hodnotím samozřejmě 10/10. #teamjezinky

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..