ESCZ 2022Národní kolaNovinky

Toto jsou finalisté ESCZ 2022!

Jeden z této sedmičky nás bude reprezentovat na Eurovizi v Turíně!

Česká televize na dnešní tiskové konferenci představila sedmičku soutěžících a jejich písní, se kterými budou bojovat o reprezentaci naší země na 66. ročníku Eurovision Song Contest, která se bude v příštím květnu konat v italském Turíně.

Mezi finalisty najdeme jak zavedené umělce české hudební scény tak i nové talentované tváře. O vítězi českého národního kola ESCZ 2022 bude rozhodovat z 50 % zahraniční porota, opět složená z bývalých eurovizních interpretů, a z 50 % online hlasování českých a zahraničních fanoušků. Jejich poměr však bude letos nově vyrovnán – stejnou váhu tak bude mít jak české hlasování, tak i to zahraniční. Online hlasování bude od zítřka spuštěno jak v mobilní aplikaci Eurovision, tak i na webových stránkách.

Toto jsou finalisté českého národního kola ESCZ pro rok 2022:

ANNABELLE – Runnin‘ Out of F* Time

ANNABELLE je mladá talentovaná zpěvačka a rapperka z Prahy, která studovala hudbu v Londýně. Stala se třetí českou zpěvačkou, která byla vybrána pro slavný billboard na Time Square v New Yorku v rámci světové kampaně EQUAL. Na svém kontě má již několik písní, zatím nejúspěšnějším hitem je píseň Charm. ANNABELLE byla v letošním roce nominovaná na cenu Objev roku v obnovené anketě Český Slavík. Píseň, se kterou by ráda dobyla eurovizní pódium, se jmenuje Runnin‘ Out Of F* Time.

WE ARE DOMI – Lights Off

WE ARE DOMI je skupina, která vznikla studenty konzervatoře v anglickém Leedsu. Členy kapely jsou Češka, Ital, Angličanka a dva Norové. V Anglii kapela působila tři roky, až se nakonec členové rozhodli kvůli zhoršujícím se tamějším podmínkám přesunout své působení do Česka. V čele této skupiny stojí česká zpěvačka Dominika Hašková, dcera hokejového brankáře Dominika Haška. Jejich soutěžní píseň se jmenuje Lights Off a jedná se o nejtanečnější věc letošního výběru.

Elis Mraz – Imma Be

Elis Mraz je jedinou navrátivší interpretkou letošního roku. Tato rodačka z Ostravy působí na české hudební scéně již nějakou tu dobu (od roku 2013), až v posledních letech se však našla ve světovém zvuku, což po poslední účastí s rapperem Cis T dokazuje i letos s horkým songem Imma Be. V roce 2014 se stala Objevem roku v anketě Český slavík, a to především za svůj hit Shubidu. Elis často spolupracuje i s dalšími jmény české scény, jako jsou Markéta Konvičková, Jan Bendig nebo Ondřej Gregor Brzobohatý.

Emma Smetana & Jordan Haj – By Now

Jediný duet letošního ročníku obstará manželská dvojice Emma Smetana a Jordan Haj. Emma je česká zpěvačka, herečka, ale taktéž moderátorka a novinářka. Mnoho Čechů ji zná především díky působení v internetové televizi DVTV. Emma mluví plynně anglicky, německy a především francouzsky, má taktéž francouzské občanství.

Jordan Haj je muzikant, herec a scénárista hudebních videoklipů. I on má dvojí občanství, vedle českého vlastní i izraelské. V Česku se zvýraznil především díky účasti v show Tvoje tvář má známý hlas. Jordan je manželem Emmy, vychovávají spolu dvě děti – Lennon a Ariel. Jejich duet nese název By Now, ten už stihli naživo zazpívat minulý týden v Show Jana Krause.

GIUDI – Jezinky

GIUDI je velmi nevšední českou umělkyní, která kombinuje futuristickou elektroniku s velmi melancholickým námětem. GIUDI představila svůj hudební projekt v roce 2017. Následovalo ocenění stříbrný objev roku hudební ankety Žebřík. Zpěvačka se vyžívá v šokujícím vzhledu, a to nejen ve svém, ale taktéž v šokující podobě svých videoklipů. Ty jsou často samy o sobě uměleckým vizuálním zážitkem. Její song Jezinky je jakýmsi osobním pohledem na tajemnou českou mytologii. Jezinky mají zosobňovat naše strachy a obavy, se kterými bychom měli bojovat hledáním naší spirituality.

Skywalker – Way Down

Skywalker je pětičlenná post-hardcore kapela z Prahy, jejichž frontmanem je Honza Kučera. Kapela vznikla už v roce 2010, od té doby původně pop-punkové zaměření kluci vyměnili za hardcore scénu a vydali už několik alb a zájem získávají i v zahraničí. Za sebou mají turné po Evropě, své energické vystoupení představili dokonce i v Kanadě. Na Eurovizi by rádi jeli se svou novou peckou Way Down.

The Valentines – Stay or Go

The Valentines je tříčlenná indierocková kapela z Hradce Králové, jejíž členové jsou Honza Doležal, Ondra Čepek a Matěj Novotný. Kapela vznikla v roce 2017 a zaměřuje se čistě na autorskou tvorbu. V roce 2019 zvítězili s písní Now I’m Sad v kategorii Startér hitparády rádia Wave, dojem udělali i na Alberta Černého. Jejich eurovizní song Stay or Go, kterou napsal Honza Doležal, byl produkován Filipem Vlčkem, který stál i za naším letošním songem Omaga.

Kdo by měl vyhrát ESCZ 2022 a reprezentovat Česko v Turíně?
 • Emma Smetana & Jordan Haj - By Now 34%, 441 hlas
  441 hlas 34%
  441 hlas - 34% všech hlasů
 • GIUDI - Jezinky 18%, 241 hlas
  241 hlas 18%
  241 hlas - 18% všech hlasů
 • WE ARE DOMI - Lights Off 16%, 206 hlasů
  206 hlasů 16%
  206 hlasů - 16% všech hlasů
 • Elis Mraz - Imma Be 12%, 162 hlasy
  162 hlasy 12%
  162 hlasy - 12% všech hlasů
 • ANNABELLE - Runnin' Out of F* Time 11%, 144 hlasy
  144 hlasy 11%
  144 hlasy - 11% všech hlasů
 • Skywalker - Way Down 6%, 74 hlasy
  74 hlasy 6%
  74 hlasy - 6% všech hlasů
 • The Valentines - Stay or Go 4%, 47 hlasů
  47 hlasů 4%
  47 hlasů - 4% všech hlasů
Celkově hlasů: 1315
5. 12. 2021 - 28. 11. 2022
Hlasování ukončeno !

České národní kolo ESCZ se letos poprvé koná už v prosinci. Česká televize si tak dle svých slov nechává více času na přípravu vystoupení interpreta. Kratší než jsme zvyklí bude i hlasování. To startuje zítra a ukončeno bude už příští středu 15. prosince. Vítěze ESCZ a nástupce Bennyho Crista pak poznáme hned o den později, ve čtvrtek 16. prosince.

Co říkáte na letošní soupisku a songy? Máte již svého favorita? Hlasujte v anketě, komentujte pod článkem a především sledujte náš web, kde se budeme v následujících dnech ESCZ a finalistům podrobně věnovat.

11 komentářů: „Toto jsou finalisté ESCZ 2022!

 • 01. Emma Smetana & Jordan Haj – By NowEmma Smetana & Jordan Haj – By Now
  02. WE ARE DOMI – Lights Off
  03. GIUDI – Jezinky
  … ostatním děkujeme za účast 🙂

  Reagovat
 • Já jsem absolutně nadšený. Musím říct, že kvalita národního kola udržela laťku, kterou nastavil rok 2020. Momentálně se nemůžu rozhodnout mezi: Annabelle, Elis, Giudi, Emma a Jordan, We Are Domi. Takže babo raď :-D. Ale neskutečně se mi líbí Elis. Pro mě hlavní favoritka, ale to se může ještě změnit.

  Reagovat
 • Tak nesdílím názor, že se jedná o nějaký skvělý výběr. Letos to ale vidím naprosto jasně. Annabelle. Cokoli jiného je absolutně bez šance, sorry. We are Domi taky není vyloženě špatné, za mě druhé místo, ale pak už teda vidím nulový potenciál. Jestli si někdo myslí, že Smetana a Haj mají konkurenceschopný song, tak já si myslím přesný opak. Když to porovnám s rokem 2019, tak je to propad kvality. Je to velice podobné jako v roce 2018, kde v podstatě jediným solidním songem byl Friend of a friend. Nevidím opravdu jinou možnost, než vybrat Annabelle. Samozřejmě souhlasím plně s Grobianem – může se velice rychle oposlouchat, ale je to jediná chytlavá věc. Pochopitelně dát do názvu songu slovo, které tam pak stejně nebude, je krajně neprozíravé. Vidím veliký potenciál ve stagingu a opravdu si neumím představit, že do Turína pojede někdo jiný. Respektive představit si to umím, ale bude to chyba. Neopakujme kardinální chyby jako loni a hlavně předloni s Benem.

  Reagovat
  • Tak po vydání živých nahrávek letošních adeptů se musím trochu kát. Ono to s tou kvalitou není zase tak špatné. Pořád si myslím, že výběr byl v roce 2019 o něco lepší, ale rozhodně je letošek nad rokem 2018. Určitě bych už ale nevypustil z klávesnice, že cokoli jiného než song od Annabelle je bez šance. To už neplatí. Fucking time u mě dost klesl. Naopak se mě zmocnili Jezinky. Asi bych do ESC poslal je. V podstatě bych neměl problém na ESC se čtyřmi letošními songy – Jezinky, Lights off, Fucking time a Stay or Go. Takže abych to shrnul, už si umím představit, že do Turína pojede někdo jiný než Annabelle. Dokonce si myslím, že se to i stane a nebude to chyba, natož kardinální. A chtěl bych hodně moc pochválit za to, že se letos bude hlasovat po zveřejnění živých vystoupení, to je obrovské plus oproti minulosti.

   Reagovat
 • Za mě teda Emma & Jordan ❤, ale jsem klidná, protože všechny ty písničky mají něco do sebe, výběr je kvalitní, mám radost!
  Ale hlavně (!) chci, aby se tam dostal někdo, kdo ví, co je Eurovize – kdo slíbí, že do toho pořádně šlápne, vymyslí kreativní ale vkusnou show, dobře to secvičí, zvládne to naživo, bude se propagovat a díky komu si to i fanoušci užijou, místo toho trnutí jako vloni 🎉✌.

  Reagovat
 • Tak jo, moje předchozí predikce se opíraly o špatné pochopení pravidel – měl jsem zato, že je vysloveně zakázáno, aby soutěžící zveřejňovali písně před oficiálním odhalením. Celkově jsem docela příjemně překvapen, žádná z písní není vyloženě špatná. Přesto jsem dosud nikdy neměl tak jednoznačného favorita jako letos.

  By Now od Emmy a Jordana považuju za jednu z nejlepších písní, co tady letos vznikly (skoro bych se styděl přiznat, kolikrát jsem ji za poslední dva týdny slyšel) a s vědomím jejich elektrizující vzájemné chemie současně věřím, že by mohla skvěle fungovat i na stagi a hodit nějaký hodně dobrý výsledek. Takoví čeští Common Linnets, ale se současným zvukem a imho větším appealem napříč generacemi.

  Jezinky jsou velmi pozoruhodný počin, s kterým mám ale podobný problém jako s tvorbou Barbory Mochowe – jsou příliš prchavé a ambientní, aby zanechaly trvalý dojem jen na základě jediného poslechu. A to je v Eurovizi prostě nepřekročitelná podmínka úspěchu, bez ohledu na zemi a žánr.

  Running Out Of F* Time je naopak asi nejchytlavější na první poslech, ale obávám se, že se brzy oposlouchá a že spousta lidí včetně EBU bude mít nepřekonatelný problém s tím slovem na f. Možná to ještě přehodnotím, ale nezdá se mi, že by bylo možné tohle milkovat na sociálních sítích půl roku.

  Imma Be je pro mě spíš potvrzením pravidla „nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“. Podobnost s Wanna Be Like (včetně názvu) je až příliš velká, bez nějaké přidané hodnoty. Pokud za ni nebudeme považovat tu část nutkavě připomínající „É mambo, mambo italiano“. 😉 I tak jsem rád, že se Elis asi konečně našla a vybodla se na ty naříkavé balady. Tohle jejímu hlasu i nátuře sedí mnohem líp.

  Zbývající tři písničky jsou takové B-side tracky. Vůbec ne špatné nebo nějak odbyté, jenom… nedostatečně unikátní. Muselo by se hooodně dohánět stagingem a na to bych po neblahé zkušenosti z minula vůbec nespoléhal.

  Reagovat
  • V rádiu jsem dnes slyšel verzi, kde Annabelle zpívá Running Out Of Freaking Time. Dá se čekat, že to tak bude i pro Eurovizi.

   Reagovat
 • Giudi a We Are Domi jasně vyčnívají nad zbytek. Obávám se, že fanoušci ale půjdou za tou pseudo-latinou od Elis. Její předešlý ESCZ song se ještě dal ale tohle je fakt dno. Pokud konečně chceme místo generické, middle-of-the-road hudby poslat něco zajímavého a to nejen hudebně ale i vizuálně, tak by měla vyhrát Giudi.

  Reagovat
 • Wau, paráda 🙂 Každý song je niečím zaujímavý a výnimočný 🙂 Zatiaľ nemám jednoznačného favorita, musím tomu dať čas 🙂 Gratulujem Česko a ticho závidím zo Slovenska.

  Reagovat
  • K dalsi ucasti Elis se radeji vyjadrovat ani nebudu… Zakysana s Lesem jsou taky absolutni katastrofa pro muj hudebni vkus. Zbytek fajn. Annabelle a Giudi za me naprosty top!

   Reagovat
 • Fííha, jsem mile překvapena! Ačkoliv mám slabost pro Annabelle, konkurence je opravdu veliká. Snad jenom jediný song, se kterým nesouzním je duet od Emmy a Jordana.
  Bude to napínavé, jsem zvědavá na živá vystoupení.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..