ESCZ 2022Novinky

Nápovědy k účastníkům ESCZ 2022

Než za týden poznáme sedmičku finalistů našeho národního kola ESCZ 2022, pojďme se podívat, co nám prozradila ČT.

Česká televize naplánovala na příští pondělí tiskovou konferenci, na které představí jak sedmičku finalistů, tak i jejich soutěžní písně. Ve studiích ČT se nahrávala live-on-tape živá vystoupení, která budou sloužit jako podklad pro hlasování v národním kole. Na Facebooku a Instagramu pak tým okolo české delegace zveřejnil také fotografie ze studia z nahrávání vystoupení a již začal lákat na samotné interprety.

Úvodní nápověda byla v nedělním příspěvku a kromě počtu 7 finalistů také obsahovala poměr žen a mužů, který je letos ve prospěch žen v poměru 4,5 : 2,5. Můžeme se pouze domnívat, jak si vyložit ty poloviny. Nejreálnější je asi ta možnost, že uvidíme 4 ženy, 2 muže a 1 duet, ale v případě mužů a žen nemusí jít o sólové interprety, ale třeba o skupinu s hlavním zpěvákem mužem nebo ženou. Ony poloviny by taktéž mohly naznačovat například účast drag umělce. Další nápověda pak nastínila žánrovou pestrost, která by se měla tentokrát rozpínat od artové balady až po velmi tvrdé kytary, což je rozpětí vskutku široké.

Při sdílení bylo také vyhlášeno, že při nasbírání alespoň 100 tipů na interprety v komentářích, tým během pondělí sdělí další nápovědy k jednotlivým účastníkům. Tato meta se podařila na Instagramu naplnit za hodinu, i když byl čas až do půlnoci. Novinkou je v rámci ESCZ také možnost hlasovat online přes web a ne pouze přes aplikaci v chytrých mobilních telefonech, takže se očekává i nárůst v počtu došlých hlasů a také větší férovost a přístupnost pro širší spektrum publika.

Jaké jsou tedy dodatečné nápovědy, které jsme se od šéfa české delegace Kryštofa Šámala dozvěděli? Letos se vrací do národního kola pouze jeden jediný interpret, zbylých šest jsou v ESCZ kompletní nováčci. Z finálové 7 jsou tři umělci s jednoslovným uměleckým jménem, zatímco 4 vystupují pod víceslovným jménem. Nápovědy sice malé, ale poukazují na mnohé informace, o kterých se spekuluje. Jeden navrátilec může být už hodněkrát připomínaný Mikolas Josef, ale třeba také Barbora Mochowa, účast jednoho z nich však vylučuje účast druhého.

Mezi jednoslovnými uměleckými jmény bychom mohli najít i některé interprety z našeho wishlistu pro ESCZ 2022 – třeba Lenny nebo daniell, ale mimo ně třeba zpěvačky ANNABELLE nebo AIKO. Kategorie víceslovných uměleckých jmen pak zahrnuje všechno ostatní, především buď jména kapely nebo dua, případně umělce vystupující pod kompletním jménem.

Český eurovizní tým také odhalil horní část studiové stage, kde se natáčela soutěžní vystoupení.

Na koho podle vás ukazují tyto nápovědy? A kdo je naopak podle nápověd venku ze hry?

8 komentářů: „Nápovědy k účastníkům ESCZ 2022

 • Po dlouhém hledání na instagramu a zjišťování, kdo sleduje koho, čtením posledních příspěvků jsem došel k následující sestavě:
  -Dominika Hašková- We are Domi- na 99% procent. Sledují je(jí) Šámal a další potenciální účastníky. a HLAVNĚ, poslední post říká, že 6.12. vyjde nový singl a že je toho ještě víc, ale to že zatím nemohou sdělit…tady je to jasné.
  -Aiko- zájem o eurovizi, sleduje jí Šámal, plus další potenciální účastnící. Lajkovala posty Dominiky Haškové…dost možná adeptka
  -Lake Malawi – Navrátilec z ESCZ. Sledují většinu ostatních možných kandidátů, bude jim vycházet nové album, pracovali na nové hudbě…jejich účast by mě nepřekvapila
  -Emma Smetana + Jordan Haj- Emma sleduje ESCZ profil, sleduje jí Šámal, dost možná víme, že uvidíme duel (ratio 4,5 vs 2,5), mezi společnými sledujícími jsou i další jména, která se v escz letos mohou objevit…Nejsem si zde úplně jistý, ale šance není úplně nejmenší. Rozhodně bych je oba uvítal.
  – Giudi- Sleduje jí Šámal, sleduje většinu potenciálních soutěžících, lajkovala posty Dominice (na 99% jisté soutěžící). Tady bych její šanci na účast viděl opravdu dost reálně
  -Marcell- Podobné jako u ostatních. Šlámal, dokonce sleduje escz…ostatní účastníky. Celkem slušná šance, že se mezi finálovými jmény objeví
  – Maella- Tady si jsem jistý asi nejméně…Nabízela by se teoreticky ještě Tea Sofia, ale Maella je přeci jen pravděpodobnější varianta. Nesleduje jí sice Šlámal, ale ona sama sleduje ESCZ jí další možní soutěžící. Navíc v září dala post z nahrávacího studia…Uvidíme
  Followers= 179,2 (v nápovědě bylo 177,8…těžko říct v jaké chvíli bylo číslo spočítáno)

  To je tedy mých 7 soutěžících. Uvidíme jako moc jsem se trefil, ovšem minimálně s Dominikou jsem si naprosto jistý. Třeba mi ale slibované víkendové nápovědy mojí predikci úplně rozboří…

  Reagovat
  • Tak beru zpět Maellu…zapomněl jsem na nápovědu, která říká, že pouze tři soutěžícím mají jednoslovné umělecké jméno. Tím pádem by to mohla být Tea Sofia…

   Reagovat
   • Nebo to celé může být úplně jinak…Dost možná uvidíme skupinu The Valentines. Ti sledují ESCZ, slibují v posledním postu velké novinky a Dominika sdílela jejich poslední song…

    Reagovat
    • Tohle všechno může být dost zavádějící, protože mnozí z jmenovaných sledují Šámala/ESCZ/ostatní kolegy třeba léta, zcela nezávisle na letošní Eurovizi. Emma Smetana v rozhovorech říká, že Eurovize je její guilty pleasure, které sleduje od svých pařížských let, Jordan spolu s Givinarem Křížem režírovali klip Friend of a Friend, Maella k němu přispěla vokálem („I’m only a friend“), Marcell je zase pravidelným účastníkem všech songwriting campů a píše pro mnohé jiné interprety (Adam Mišík, Lenny, Debbi…) etc…

     Já být českým HOD, tak zcela samozřejmě sleduju všechny, kdo vytvářejí něco akceptovatelného pro nečeské publikum. Navíc v minulých letech taky někteří (např. Daniell, Jára Vymer nebo Žofie z MYDY) lajkovali všechno související s ESCZ a ve výběru pak nebyli. Nicméně jsou to zajímavé tipy, a třeba Dominiku Haškovou a Giudi vůbec neznám, musím si je proklepnout.

     Vzhledem k tomu, že Kryštof Šámal je manažerem Lake Malawi, by jejich návrat nepříjemně zaváněl nepotismem. Navíc se pod jeho vedením malinko rozpadají a orientují se (imho k vlastní škodě) víc na české publikum. A když si vzpomenu na to, s jakou špatně skrývanou nechutí se Albert Černý před dvěma lety účastnil polského NF (tu hrůzu v očích, aby proboha znovu nevyhrál, vidím doteď), nezdá se mi příliš pravděpodobné, že by se chtěl do Eurovize vracet. Ale kdo ví, třeba změnil názor. Nezlobil bych se.

  • Koukám, že jsi tomu dal práci, hustý! 👏
   Těžko odhadovat, ale rozhodně zajímavé tipy a oceňuju systematický přístup! Některé ani neznám, tak si to jdu proklepnout 😊. Mně by se hrozně líbila Emma Smetana a Jordan Haj! Nebo Pam Rabbit – ta ti vyšla v analýze, že teda ne?

   Reagovat
   • Pam samozřejmě nevylučuju. O eurovizi má velký zájem, ale šel jsem hodně podle followerů a do tý sedmicky se mi nejak nevešla. Jinak na co se tyče DOMI, těm už dokonce unikla soutěžní píseň. V příspěvku měli napsaný, ze vyjde 6.12. a ze je toho ještě víc, ale to ze zatim nemohou prozradit. Vsadil bych cokoliv na to, ze ve výběru budou. Za me takový lepsi prumer, i kdyby to vyhrálo, na eurovizi bych se za to nestyděl. Ale doufam v lepsi písně v escz letos.
    https://m.youtube.com/watch?v=GED6yEViTkI

    Reagovat
    • Zajímavý! Na mě je ta písnička teda moc taneční / elektronická, není to úplně můj styl, ale není to špatný! Ale zajímalo by mě, jak se někomu stane, že ta písnička unikne – není to proti pravidlům, když to zveřejní dřív?
     Každopádně se těším na pondělí :-).

 • Tak podle druhé nápovědy – součtu instagramových followerů – je už zřejmé, že Mikolase Josefa, Evy Burešové ani jiné těžké váhy se tentokrát nedočkáme. Asi je to povrchní, ale musím se přiznat, že můj zájem o pondělní odhalení tím poněkud ochladl. 🙁 Velmi doufám, že oním jediným navrátilcem bude Pam Rabbit a ne třeba Jakub Ondra.

  Podle jednoho komentátora na Wiwibloggs mu Barbora Mochowa odpověděla, že letos nic do ČT neposlala, takže ta je také out. U Annabelle (máme-li na mysli „tu novou“ a ne Annabelle Fárovou) se mi nezdá, že by krátce před ESCZ vydala novou písničku (Running Out Of F* Time), která má navíc 3 minuty. Spíš si myslím, že ji sice ČT nabídla, ale nevybrali ji, třeba kvůli tomu v názvu sice cenzurovanému, ale v textu mnohokrát opakovanému vulgarismu. Nepočítám už ani s Lenny, která teď promuje duet s Mikem Shinodou. To by jistě nedělala, kdyby záhy nato potřebovala mediální prostor na promo jiné písničky. Ze stejného důvodu si myslím, že mimo hru jsou i Jordan Haj a Emma Smetana.

  Doufám, že Aiko ve výběru není. Tím by ČT porušila jedno z vlastních pravidel (interpret musí být Čech) a zároveň se pustila na extrémně tenký led – nejprve zmenšit podíl Čechů na výběru a pak jim jako potenciálního reprezentanta navrhnout umělkyni narozenou v Moskvě (!) a žijící v Londýně by dost dobře mohl být začátek konce české účasti v Eurovizi, mark my words. Úplně vidím ten riot.

  Daniell vypadá čím dál pravděpodobněji. Z „jednoslovných“ mě napadají ještě Maella, Nykki, Evah, teoreticky i trio Viah nebo skupina MYDY.

  Pokud jde o ten zvláštně vyjádřený poměr mužů a žen, očekávám spíš duet (např. Thom Artway a Maella?) než drag queen nebo nebinární osobu – ty by asi mohlo poněkud urážet, že se o nich mluví jako o jakýchsi polomužích či položenách.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..