ESCZ 2022Ostatní

ESCZ 2022: „Wishlist“ ESC Areny

Dvanáctka interpretů, které bychom rádi viděli bojovat o českou reprezentaci.

Finalisty českého národního kola ESCZ 2022 poznáme už 6. prosince! A tak jsme dali dohromady dvanáct interpretů, jejichž účast by nás, redaktory, potěšila. Neřešíme, jak moc reálná či pravděpodobná šance u daných interpretů existuje, prostě se tak zasníváme. Pojďte se společně s námi podívat na ty, o kterých je řeč!

12. Tereza Mašková

Terezu Maškovou většině z vás netřeba představovat. Už v roce 2010 se jako malé děvče objevila v show Česko Slovensko má talent a v roce 2018 se stala v pořadí pátou Česko Slovenskou SuperStar. Brzy po výhře vydává velmi úspěšnou píseň New Me, kterou posléze posílá do českého eurovizního kola ESCZ 2019. Do nejužšího výběru však zpěvačka neprošla a zároveň se nechala slyšet, že její prioritou budou písně v češtině směřované českým posluchačům. Slovu dostála a od té chvíle vydává české písně, z nichž se jako nejúspěšnější jeví Žár či Tažní ptáci. Letošní Eurovize však jasně ukázala, že písně v rodné řeči mohou být více než úspěšné, a kdo ví, třeba se i Tereza odhodlala znovu do ESCZ přihlásit. My bychom byli jedině rádi!

11. Aneta Langerová

Zůstaneme-li u dam a zároveň u soutěže SuperStar, v našem seznamu se nachází i jméno historicky první české vítězky z roku 2004 Anety Langerové. Ano, i ona je naprosto věrná svému rodnému jazyku a narozdíl od Terezy Maškové se více věnuje folkové hudbě, možná ale právě proto by mohla být pro Eurovizi velkým přínosem. Jeji hity jako Tráva, Vzpomínka nebo Svatá Kordula jsou přímo stvořené k tomu pochlubit se, jak nádherná a čistá může být česká hudba.

10. Light & Love

Bratrská dvojice Lukáš a Jan Balcárkovi byli především v roce 2016 velmi úspěšnou dvojicí na české hudební scéně a vydali takové hity, které řada kritiků nebývale chválila a mnoho eurovizních fanoušků je ve svých snech viděla ihned ve finále Eurovision Song Contest. Jmenovitě třeba hit Blueberry Sky, který obletěl české hitparády, by v soutěži rozhodně nezanikl a kluci několikrát dokázali, že jsou schopni produkovat úspěšné hity s neskutečnou lehkostí. Pravdou však je, že v posledních letech o nich slyšíme méně a spíše než díky hudbě se o nich v poslední době hovořilo v rámci coming outu jednoho z bratrů. Vidět je v ESCZ s novým veselým hitem, to je více než lákavé!

9. Zrní

Kladenská kapela Zrní letos slaví dvacet let svého působení a ve světě alternativního rocku patří k tomu nejlepšímu, co Česko nabízí. O tom svědčí i nespočet ocenění, kterými se mohou pochlubit. Nejsilnější stránkou kapely, jejíž členové jsou čtyři Janové a jeden Ondřej, je však text písní, a to výhradně v češtině. Ačkoliv by bylo nesmírně zajímavé vidět takovýto styl hudby právě na Eurovizi, z naší dvanáctky se kapela Zrní řadí nejspíše mezi ty méně reálné adepty. Na druhou stranu, taková ukrajinská skupina Go_A byla také skálopevně přesvědčena o tom, že na Eurovizi jejich hudba nemůže zaujmout.

8. Barbora Mochowa

Baruška, miláček mnoha eurovizních fanoušků. Dvakrát se objevila v českém národním kole, dvakrát zvítězila mezi porotami a dvakrát se nakonec musela na vítěze ESCZ dívat až příliš z dálky. Možná i proto, téměř by se chtělo říct lehce provokativně, vydává nový song Wait For Life jen dva týdny před zahájením dalšího národního kola. Je to náhoda? Anebo tentokrát u poroty ČT neuspěla? Nová pravidla hlasování v ESCZ by však Báře letos dávala mnohonásobně větší šanci zvítězit. Český fanoušek, který jí pokaždé nemilosrdně ublížil, bude mít tentokrát pouze 25% vliv na celkový výsledek. Dříve či později bychom tento éterický obláček měli určitě opět vidět!

7. Eva Burešová

Čerstvá bronzová slavice Eva Burešová se do povědomí eurovizních fanoušků zapsala už v roce 2018, kdy jí pro první ročník ESCZ napsal píseň Fly sám Václav Noid Bárta. Eva se ale v Česku spíše než pěvecky proslavila především rolí v úspěšném seriálu Slunečná, nicméně se sama netají tím, že v jejím srdci je na prvním místě zpěv. Zpěvačka a herečka zároveň zůstává věrná Noidovi, který jí v letošním roce napsal další dva songy, tentokrát v češtině, Malý princ a před několika týdny vydaná píseň Úsměv Mony Lisy. Eva má uhrančivý nejen pohled ale také hlas, a tudíž i ona může být velmi úspěšným kandidátem. Otázkou však zůstává, zda není v současnosti až příliš herecky zavázána na to, aby mohla případně celé jaro věnovat přípravě na Eurovizi v Turíně.

6. Adam Uličný

Adam Uličný je extrémně zajímavé jméno v Česku ne příliš známého zpěváka, multi-instrumentalisty a především úspěšného skladatele z Rožnova pod Radhoštěm. Adam ale není jen tak ledajaký skladatel, jeho repertoárem je především filmová hudba, se kterou sbírá ceny po celém světě. V jeho hudbě se často objevují valašské motivy a typické moravské instrumenty. Kromě filmové hudby rád skládá a sám interpretuje popovou hudbu a EDM. Podle několika zdrojů Adam do České televize zaslal soutěžní píseň a my můžeme jen hádat, o jaký žánr se jedná. Pop? Nebo snad něco klasičtějšího? Třeba to brzy zjistíme.

5. Daniell

Daniel Žižka, který si říká Daniell, je mladý talentovaný zpěvák, herec, tanečník a skladatel. Ačkoliv se zřejmě v televizi dosud objevil nejvíce na stanici ČT Déčko díky jedné z hlavních rolí edukativního seriálu Občanka, Dan se už nyní, ve svých osmnácti letech, může pochlubit úspěšnými songy, především písní AIM nebo Go On, které se dostaly i do hitparády Evropy 2. Daniell náš OGAE klub momentálně s písní AIM reprezentuje v OGAE Video Contestu, v rozhovoru s Janem Borsem potvrdil svou náklonnost k Eurovizi a i on dle několika zdrojů zaslal do České televize svůj song. A my už teď praskáme netrpělivostí!

4. John Wolfhooker

John Wolfhooker je čtyřčlenná rocková kapela z Plzně, jejíž počátky se datují už do roku 2013. Kapela za dobu svého působení vydala mnoho kvalitních rockových počinů, které často oceňují i lidé, kteří rocku tolik nefandí. Euroviznímu fanouškovi bude jistě povědomý především baskytarista a skladatel Filip Vlček. Ten spolupracoval na vzniku českého songu omaga Bennyho Crista. Filip pak zároveň doprovázel Bena svým živým hlasem během vystoupení v Rotterdamu. Třeba Filip nasál eurovizní atmosféru, povyprávěl o tom doma klukům a už teď si žhaví nástroje na ESCZ 2022. V kapele jsou navíc i slovenští členové, kteří by mohli trochu připomenout slovenskému vysílateli RTVS, že Eurovize stále existuje.

3. Mikolas Josef

Nejúspěšnější český reprezentant Mikolas Josef, který v Lisabonu vybojoval historické šesté místo a ihned po skončení naznačil, že to nebylo jeho poslední eurovizní tažení. Mikolasovi po Eurovizi 2018 začala doslova pohádková hudební kariéra, která daleko přesahovala naši zemi. Písně jako Me Gusta nebo Acapella válcovaly hitparády nejen u nás ale i ve Španělsku nebo v Polsku. Po vlně slávy se však Mikolas stáhl do ústraní a kromě písně Lalalalalalalalalala z loňského roku o něm nebyly těměř žádné zprávy. Nyní se však pomalu ale jistě vrací na sociální sítě, už v létě velkolepě slíbil, že brzy přijde nejlepší song, jaký kdy napsal, a zahraničními médii koluje informace, že se Miki plánuje opět účastnit českého ESCZ. A nám už nezbývají ani dva týdny na to, abychom se dozvěděli, zda je to pravda!

2. Thom Artway

Tomáš Maček, kterého všichni znají jako Thoma Artwaye, je dalším zbožným přáním mnoha fanoušků a redaktorů našeho webu. Thom se k účasti na Eurovizi veřejně stavěl spíše negativně, ale my jsme nikdy nepřestali věřit. Vždyť i Lake Malawi nebo jiní účastníci v ESCZ se nejprve Eurovizi vyhýbali. Tomáš se proslavil písní I Have No Inspiration, v roce 2016 se stal Objevem roku v Českém slavíkovi a pro ten samý rok se dokonce stal Nejlepším sólovým interpretem v prestižní anketě Anděl. Thom se soustředil na folkpopovou tvorbu v angličtině s velmi světovým zvukem. Nutno ale dodat, že i on poslední dobou není tak aktivní jako před několika lety a i jeho tvorba se překlopila spíše k češtině. My ho ale řadíme mezi ta největší přání letošní ESCZ.

1. Lenny

Zdá se to být už jako klišé, ale ne, my se toho děvčete prostě nevzdáme! Lenka Filipová junior, tedy Lenny, je rozhodně jednou z největších hvězd české pop-rockové, poslední dobou spíše rockové scény. Její písně dokáží dojmout, jiné zase doslova zastřást podlahou. Album Hearts, které vyšlo v září 2016, doslova katapultovalo její kariéru vzhůru. Vždyť hity jako Bones, Lover nebo především Hell.o byly často přirovnávány ke světové špičce. O jejích kvalitách moc dobře ví i Česká televize, i Lenny však, podobně jako Thom Artway, zatím účasti na Eurovizi odolává. Její kariéra je poslední dobou hodně vázána s Itálií, třeba právě kombinace Itálie a vítězství rockové písně v Lenny zažehne ty správné motory. A třeba do písně zapojí i svého přítele, stříbrného slavíka Marpa. Ať tak či onak, Lenny je stále přáním číslo jedna nejen nás na webu ESC Areny, ale troufnu si říct i napříč českými eurovizními fanoušky.

A teď vy! Podělte se s námi v komentářích o svá zbožná přání! A nezapomeňte, už 6. prosince poznáme soupisku bojující o reprezentaci Česka na Eurovizi 2022 a náš web bude při tom!

5 komentářů: „ESCZ 2022: „Wishlist“ ESC Areny

 • Všechny česky zpívající bych dal úplně stranou. Ti jsou bez šance a i z hlediska nějakých budoucích, post-eurovizních zahraničních ambicí by to byla slepá ulička a promarněný rok. Argument tří neanglicky zpívaných písní na prvních místech letošního ročníku je úplně mimo. Ve francouzštině, italštině, španělštině nebo portugalštině by i vodopád nejvulgárnějších nadávek zněl jako ta nejlibozvučnější poezie. Zato čeština je sice skvělý jazyk pro psaní, ale naopak jeden z nejhorších pro zpěv (nečeským uším imho asi tak třetí nejhůře znějící, po holandštině a islandštině).

  Pokud vím, zahraniční „kariéra“ Lenny rovná se jen a pouze úspěch písničky Hell.O v italských a v menší míře v německých rádiích v roce 2016. Na to se jí už nikdy nepodařilo navázat, přestože se o to aktivně snažila. Takže pokus připomenout se pamětníkům z těchto zemí a představit se v dalších by byl pro ni velmi žádoucím krokem k oživení děsivě skomírající slávy. Je úplně tristní, jak malá čísla vidím u jejích novějších písniček, přestože kvalita nijak znatelně neklesá.

  Daniella a Evu Burešovou mám osobně v kategorii „přísliby do budoucna“. Oba jsou nepochybně skvělí vokalisté a sympatičtí lidé, ale myslím si, že jim bude trvat asi ještě pár let, než se definitivně najdou. Podobně jako to trvalo (nebo ještě trvá) Pam Rabbit. Zvlášť Eva se jaksi podivně zacyklila v sebelítostivých nyvých baladách (většinou od Noida), které znějí jedna jako druhá a jsou stejně nanicovaté jako cokoli od Lucie Bílé, Terezy Maškové nebo asi čtyřiašedesáti jiných zpěvaček s totálně zaměnitelným repertoárem. Má na víc a její veselé nátuře by nejspíš sedělo něco energičtějšího.

  Barbora Mochowa je s touto konkrétní písničkou zcela bez šance a při představě dalšího internetového hysterčení na téma „queen was robbed“ a následné kyberšikany jejího pokořitele od baladových fetišistů upřímně doufám, že byla soudná a letos to nezkoušela, případně že nebyla vybrána. Aby uspěla, potřebuje najít správný balanc mezi svým osobitým hypnotickým stylem a chytlavostí/zapamatovatelností písně. Myslím si že se jí to téměř povedlo prvním pokusem, ale druhým už výrazně méně a tohle by byla střela úplně mimo terč. Ani po asi pěti přehráních nejsem schopen v hlavě zrekonstruovat melodii.

  Upínám naděje k Mikolasovi, Pam, Thomovi a případně k některým v článku nezmíněným (The Silver Spoons, Jordan Haj, Maella, MYDY…). Light & Love by byli taky OK, ale nezdá se, že by byli aktivní.

  Reagovat
 • Docela ráda bych tam konečně poslala nějakou ženu, Barboru nebo Annabelle!
  Už se mega těším na songy, doufám, že budou kvalitní!
  Návrat Mikolase s dobrým songem by mě samozřejmě potěšil, i když preferuji nové tváře. Ještě se mi nedávno zalíbil nový song od Emmy Smetany a Jordana Haje-ti by mi na Eurovizi také určitě nevadili…

  Reagovat
 • Já bych jednou ráda viděla i Annabelle, ta holka zní světově 🙂

  Reagovat
  • Přesně! Annabelle je skvělá, taky bych ji tam ráda viděla!

   Reagovat
 • Ten song od Báry zní fakt skvěle. Nevím proč, ale cítím, že právě ona by mohla Eurovizi vyhrát. Je ohromně oblíbená u poroty i u zahraničních fanoušků. Na živo zpívá absolutně božsky a její styl by v Eurovizi vyčníval.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..