Národní kolaNovinky

Další detaily k národním kolům na Eurovizi 2022

Co je nového ve Slovinsku, Ukrajině, Řecku a Srbsku? A co třeba Švédsko a Island?

Slovinské národní kolo EMA se v roce 2022 opět vrátí a opět se vrátí také doplňková show EMA Freš, která je určena začínajícím interpretům. Ti, kdo v této soutěži uspějí, se dočkají garantovaného místa ve finále EMA 2022. Jak EMA Freš bude fungovat? Stejně jako tomu bylo v roce 2020. Postupně v jednotlivých týdenních kolech se v listopadu a prosinci společně utkají jednotliví interpreti v duelech, až nakonec budeme znát jména finalistů EMA Freš. Z něj vzejde jeden interpret podle hlasování diváků a jeden podle hlasování porot. Tito dva interpreti i se svými písněmi se tak ještě jednou utkají v únorovém finále EMA 2022 s dalšími většími jmény slovinské hudební scény.

Na Balkáně ještě chvíli zůstaneme, protože značnou dávku dramatu nám nachystalo Srbsko. Pokud jste se těšili na show Beovizija, tak se můžete těšit i nadále. Jenomže tentokrát už bohužel nebude mít žádnou vazbu na Eurovizi. Držitelka práv k této pěvecké soutěži se totiž nedohodla s televizí RTS na prodloužení smlouvy a srbská televize tak bude pro Eurovizi 2022 vybírat ve své nově vzniklé show, která ponese název RTS Takmičenje za Pesmu Evrovizije. Do RTS doposud od otevření přihlášek v druhé polovině září dorazilo přes 100 přihlášek. Podle kvality přihlášených písní se tak můžeme těšit na dvě až čtyři semifinále a následné finále. Srbští interpreti mohou písně přihlašovat i do plánovaného ročníku Beovizije, ale takové písně nesmí být zároveň přihlášeny do jiných televizních soutěží. Na vítěze čeká finanční odměna ve výši 50 tisíc Euro. Druhé a třetí místo obdrží 30 a 20 tisíc. Doufejme, že tato nově vzniklá rivalita neovlivní kvalitu písní přihlášených do srbského národního kola.

Švédský Melodifestivalen se dočká v příštím roce návratu živého publika, alespoň v to doufá švédská televize SVT. Lístky na celou tour Melodifestivalenu 2022 se začnou prodávat již 8. listopadu. Do nadcházjejícího ročníku tentokrát dorazilo lehce přes 2 500 písní. Odhalení 28 semifinalistů je očekáváno v druhé polovině listopadu nebo začátkem prosince.

Islandské národní kolo Söngvakeppnin 2022 se uskuteční v únoru 2022. Přesněji řečeno dvě semifinále budou 19. a 26. února, zatímco finále pak bude 5. března. Jak již jsme zvyklí, tak nás čeká v každém semifinále 5 písní, z nichž vždy dvě získají místo ve finále, kde je doplní divoká karta, kterou udělí odborná porota. Ve finále o dvojici superfinalistů rozhodne porota a diváci stejnou měrou, zatímco v superfinále již o vítězi rozhodnou kompletně televizní diváci. Desítku islandských semifinalistů poznáme v lednu příštího roku.

Nový národní výběr nečeká jen Srbsko, ale i Ukrajinu. Po ukončení spolupráce s komerční televizí STB tak musíme dát národnímu kolu Vidbir sbohem, ale můžeme se těšit na nový formát. O spolupráci se aktuálně jedná s jiným komerčním vysílatelem, televizí 1 + 1, který stojí například za pěveckou show The Voice Ukraine. Na Ukrajině je možné se přihlašovat od 8. do 24. října a národní kolo začne nejpozději 12. února 2022. Ukrajina plánuje mít vybranou svou píseň i natočený videoklip do 4. března 2022. O vítězi má rozhodnout jak porota, tak i ukrajinská veřejnost.

Řecké televizi ERT se pro Eurovizi 2022 přihlásilo celkem 25 interpretů, kteří přihlásili celkem více než 40 písní. Nyní čeká řeckou televizi dvoufázový proces rozhodování, který započne již příští týden. Nejdříve porota, která by měla být početnější než v minulých letech, vybere tři nebo čtyři písně, které budou během druhé fáze blíže zkoumány. Interprety si pozve televize ERT na pohovor, protože je potřeba se věnovat i té části přihlášky, která se zabývá propagací vybrané písně a také jejímu zpracování na eurovizní stagei. Narozdíl od předchozích let by televize ERT ráda měla vybranou píseň i interpreta již před koncem roku 2021, aby bylo více času na přípravu na Eurovizi. Stejnou taktiku letos volí i Česká televize, jak jsme vás informovali v samostatném článku o našem národním kole ESCZ 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..