ESCZ 2022Národní kolaNovinky

Finále českého národního výběru ESCZ 2022 proběhne již v prosinci!

Hlasování proběhne na základě nahrávek živých vystoupení soutěžních písní!

Česká televize na svém webu zveřejnila další detaily k chystanému národnímu kolu pro Eurovizi 2022. V minulých letech jsme byli zvyklí na představení reprezentantů a písní v lednu a následně probíhalo online hlasování, které bylo založeno na videoklipech. Letos však bude všechno jinak. Pojďme se společně na celý proces podívat do detailu.

Do České televize letos přišlo více než 150 písní, které pocházely od několika desítek interpretů nejen z Česka, ale i z celého světa. Tento počet se blíží roku 2020, kdy ESCZ proběhlo naposledy. Tehdy dorazilo celkem 152 písní, ale v roce 2019 to bylo téměř jednou tolik. Zajímavostí ale je, že bez ohledu na celkový počet došlých písní se navyšuje počet těch, které pochází od českých autorů. V letošním roce bylo takových písní dokonce 90, což je kontinuální nárůst od roku 2015. Tým, který měl na starosti výběr finalistů pro národní kolo ESCZ 2022, získal letos dvě posily – jednu americkou skladatelku a také evropského producenta a interpreta v jedné osobě. Jejich indentita zůstává prozatím utajena, ale bude odhalena až budou vybráni všichni finalisté.

Nyní budou vybraní finalisté kontaktování do 20. října 2021, protože je nutné závazně potvrdit účast a odsouhlasit podmínky letošního národního kola. Představení finalistů a jejich skladeb proběhně již na začátku prosince 2021, během prosince pak proběhne celé národní kolo ESCZ 2022, aby se nový reprezentant Česka mohl na své vystoupení připravovat již od ledna 2022.

Pokud opět očekáváte videoklipy, pro které se bude hlasovat, podobně jako tomu bylo v předchozích třech letech, kdy se ESCZ konalo, tak jste na omylu. Tentokrát proběhne ve studiích České televize natočení živé verze a právě ta bude použita během národního kola. Poprvé tak budou diváci rozhodovat na základě živého vystoupení, což jsme doposud viděli v letech 2019 a 2020 jako doplněk k oficiálním videoklipům. Tehdy se dokonce jednalo pouze o akustické verze.

O výsledcích ESCZ 2022 budou rozhodovat v poměru 50:50 televizní diváci a mezinárodní porota. Hlasující diváci však budou rozděleni ještě na dvě skupiny – hlasující diváci z Česka a ti mezinárodní. Každá z těchto dvou skupin tedy celkové výsledky ovlivní z 25 %, mezinárodní porota obstará zbylých 50 %. Hlasování opět proběhne online, jeho podoba bude upřesněna později.

Myslite si, že hlasování podle živých vystoupení bude zlepšením národního kola?

3 komentáře: „Finále českého národního výběru ESCZ 2022 proběhne již v prosinci!

 • Je báječné, že se budeme opět účastnit. Kéž by jsme letos soutěžili s nějakou českou energickou písní. Náš jazyk sice není ideální, ale myslím, že je v této soutěži každý divák víc zvědavý na ty odlišnosti a originalitu, které každý národ ukáže.

  Reagovat
 • Velký pokrok, jestli hlasy diváků ze zahraničí budou mít větší váhu. Koneckonců sami pro sebe na Eurovizi stejně hlasovat nemůžeme.

  Reagovat
 • Ááááá, to je hrozně brzo a hrozně se těším!
  A čím míň rozhodujou čeští diváci, tím líp, vyhneme se problémům „Kazma podpořil interpreta XY“ / „interpret YZ sice neumí zpívat, ale má 800k na insta“… Za mě krok správným směrem! Stejně tak výběr na základě živé nahrávky písně. Díky moc ČT týmu 👍💙

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..