Ostatní

Představujeme favority na pořádání Eurovize 2022

Který italský kůň zvítězí?

V současné době jsou v Itálii doslova dostihy. V boji o pořadatelství hudební soutěže Eurovize máme aktuálně 11 zájemců v užším výběru, nejžhavějšími koňmi jsou Miláno, Turín, Řím a taktéž Boloňa. Každé město má svá specifika a výhody. Vyhraje ten kůň, který má těchto výhod nejvíce. Abychom se v tomto klání trochu vyznali, pojďme si tyto favority trochu přiblížit.

Hlavní město regionu Lombardie je také hlavním městem módy a zejména ekonomický tahoun celé Itálie. Miláno se může pochlubit letištěm Bresso na severu a na východě města se pak nachází letiště Sinate. Kdo by se chtěl dopravit do této destinace jinak než letadlem, může zvolit vysokorychlostní železnici (300km/h) anebo přijet automobilem po dálnici. Dominantou Milána je katedrála Narození Panny Marie, která je po vatikánské bazilice svatého Petra druhou největší evropskou katedrálou, třetí na světě. Pokud bychom však takový žebříček sestavili pouze z katedrál v gotickém stylu, je ta milánská s přehledem největší. Také její stavba trvala téměř šest století a dostavena byla teprve v roce 1965.

Turín je od Milána na mapě vzdálený pouze 100 kilometrů, ale v honbě za vítězstvím je cíli velmi blízko. Toto správní centrum regionu Piemonte je kulturně i ekonomicky významné. V roce 1899 zde byla založena automobilka Fiat. Na sever od Turína se nachází letiště, proto 9 z 10 fanoušků Eurovize zvolí pravděpodobně letadlo namísto člunu po řece Pád. I Turín je napojen na vysokorychlostní železnici i dálniční síť. V Turínu žije přibližně 900 tisíc obyvatel, ale pokud započteme i širší aglomeraci, tento počet se téměř zdvojnásobí na cca 1,7 milionu. Turín je rozhodně město, které patří sportu. Mnozí z vás budou mít ještě v živé paměti zimní olympijské hry, které Turín pořádal v roce 2006, mimo jiné pak pravidelně bývá pořadatelem šampionátů v různých sportech. Od roku 2021 do 2025 například bude Turín mít tu čest pořádat tzv. Turnaj mistrů neboli ATP Finals, tedy tenisový turnaj pro osm nejlepších tenistů světa.

Řím není jen hlavním městem regionu Lazio, ale hlavně celé Itálie. Tato megalopole s hlubokou historií nabízí bezpočet památek, jestli je však toto město hodno pořádání Eurovize 2022, zůstává stále otázkou. Přeci jen již jednou mělo tu čest pořádat Eurovizi a to v roce 1991, kdy Itálie Eurovizi pořádala zatím naposledy. Stejně tak se nabízí další důvod, proč by Řím mohl zůstat v pozadí tohoto výběru – je totiž velmi hojně navštěvován i bez Eurovize, tak by možná bylo ekonomicky praktičtější tuto poctu přenechat jinému menšímu městu.

Po turistické stránce by si to nejspíše zasloužila Boloňa, náš čtvrtý kůň. Boloňa je hlavním městem regionu Emilia-Romagna. Z naší čtveřice se jedná o nejmenší město. V Boloni žije bezmála 400 tisíc obyvatel, také Boloňa má letiště, železnici i dálnici. V Boloni se nachází nejstarší univerzita v Evropě. Pro toto město jsou typické cihlové domy a mnoho věží. Proto se jí říkává „červená Boloňa“. Hlavním symbolem jsou Dvě věže – Asinelli a Garisenda. Ty doplňuje další přibližně dvacítka věží, které jsou však jen pozůstatkem toho, co kdysi nabízelo toto raně středověké město. Tehdy totiž bylo takových věží ve městě k vidění až 100.

Zdali nás uvítá Ital jako módně oblečený obchodník v Miláně, nebo Ital ve Fiatu v Turíně, či sám Caesar u Kolosea v Římě nebo snad univerzitní student v Boloni, není až tak důležité. Smyslem Eurovize je spojit národy hudbou a to Italové dokáží ve kterémkoliv městě, které se o pořadatelství uchází, i mimo tuto námi zmiňovanou čtveřici horkých favoritů.

3 komentáře: „Představujeme favority na pořádání Eurovize 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..