Novinky

Sledovanost Eurovize 2021

Jaká byla letošní sledovanost Eurovize 2021 v Evropě a v Česku?

Sledovanost Eurovize byla nejen v Česku vždy velmi důležitým faktorem. Již mnohokrát se země z Eurovize odhlašovaly kvůli nezájmu domácího publika, i když globální sledovanost dosahuje stovek miliónů v posledních letech. Letošní Eurovize 2021 si na své konto zapsala skóre 183 miliónů diváků napříč platformami. Celkově se tak jedná přibližně o 4% nárůst oproti poslední Eurovizi 2019 a více než dvojnásobek běžné sledovanosti zúčastněných televizních stanic. Ta se mimo Eurovizi v průměru pohybuje okolo 20 %, zatímco sledovanost při Eurovizi dosahovala až 45 %. V online prostoru, především na oficiálním YouTube kanálu, letošní Eurovizi sledovalo přes 50 miliónů diváků z 234 zemí světa. Velký zájem zaznamenaly i další sociální sítě jako Instagram, Facebook nebo TikTok.

V Česku se letošní sledovanost Eurovize pohybovala mezi 100 a 200 tisíci diváků. První semifinále, které bylo bez české účasti, si v programu našlo 106 tisíc diváků. Jedná se po roce 2016 o druhou nejvyšší sledovanost semifinále, kde nevystupoval náš reprezentant. V roce 2016 to bylo 162 tisíc. Když se podíváme na druhé semifinále Eurovize 2021, kde vystoupil Benny Cristo, to na kanálu ČT2 sledovalo 161 tisíc diváků, což je velmi podobná sledovanost jako při Eurovizi v Tel Avivu, kdy Lake Malawi sledovalo 169 tisíc lidí u televizních obrazovek. I v případě druhého semifinále se tak nejedná o špatný výsledek sledovanosti. Hůře už na tom byl sobotní finálový přenos, kam se bohužel náš reprezentant neprobojoval a nejspíše i to v kombinaci s končícím hokejovým zápasem Česka se Švýcarskem na MS v Lotyšsku zapříčinilo nízký divácký zájem. V průměru si obrazovky ČT1 s finálovým přenosem z Rotterdamu zapnulo 149 tisíc diváků. To je naopak doposud nejnižší sledovanost finále Eurovize za historii české účasti.

Ve srovnání sledovanosti semifinále i finále tak můžeme vidět jak dobrá čísla v případě obou semifinále, ale i zklamání z čísel pro velké finále Eurovize 2021. Uvidíme, zda v příštích letech bude sledovanost semifinále dále růst a zda se dočkáme i lepší sledovanosti finále, pokud v něm uvidíme i českého reprezentanta. Sledovanost finále ve všech třech letech s naší účastí byla totiž opravdu o poznání vyšší než v letech, kdy jsme zůstali v semifinále.

Zdroj: eurovision.tv, ATO

4 komentáře: „Sledovanost Eurovize 2021

 • Tak tohle to potvrdilo. Myslím si, že by byl zázrak, kdybychom se účastnili příštího ročníku. Sněmovna pár dní zpátky schválila rozpočet pro ČT na rok 2022 a dočetl jsem se, že ČT bude mít v rozpočtu o něco kolem 30% méně prostředků než letos. Díky této bídné sledovanosti si myslím, že ESC se bude na programovém ředitelství škrtat jako jeden z prvních pořadů.

  Reagovat
  • To je ale relativně sporné. Semifinále měla sledovanost dobrou, špatně na tom bylo jen finále. Na druhou stranu je to odpovídající sledovanost tomu, že jsme neměli reprezentanta ve finále no…

   Reagovat
  • Taky mě to trochu znepokojilo… Ale myslím, že naděje pořád je – prostě se nedá čekat, že se to zlomí z roku na rok a že hned v popularitě Eurovize doženeme země, kde má desítky let tradice.
   Na druhou stranu myslím, že ČT prostě pro propagaci nedělá dost – a pak se nemůže divit takovým výsledkům. Já třeba televizi nemám, takže nemůžu posoudit, jak moc běžely reklamy na Eurovizi v normálním vysílání (zlepšuje se to?), ale v online prostoru, třeba na sociálních sítích, mi přišla propagace skoro nulová… Kdyby se to třeba měsíc před Eurovizí pořádně hypovalo, tak to mohlo podle mě vypadat jinak.

   Reagovat
   • naprostý souhlas,
    Propagace je špatná. A to se pak projeví. Češi si nechají na tenhle pořad stejný názor a to se pak nikdo nemůže divit. Ale co se těch ukázek na pořady v TV týče, tak tam je to výborné. Samotného mě to zajímalo, tak jsem tomu věnoval pozornost. A musím říct, že jsem byl až z toho množství překvapen. Přišlo mi, že ukázky na ESC byly v TV ve stejné míře jako ty na MS v hokeji. A byly na všech kanálech ČT. Za to musím ČT ocenit.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..