NovinkyOstatní

Ohlédnutí za českým hlasováním ESC 2021

Jak hlasovala česká porota a televizní diváci v semifinále a velkém finále?

Česko soutěžilo, a tudíž i hlasovalo, ve druhém semifinále. Už zde si obě dvanáctky rozdalo Portugalsko a Moldavsko. Česká porota, o níž jsme vám podrobněji psali zde, si nejvíce oblíbila právě portugalskou píseň Love Is On My Side. Druhé místo čeští odborníci přiřadili Islandu a třetí místo Švýcarsku. Diváci poslali nejvíce hlasů moldavské zpěvačce Natalii Gordienko s písní Sugar. Na druhé místo poslali shodně s porotou Island a třetí místo si od nás odnesli finští Blind Channel. Dobře si vedly na obou frontách také Bulharsko, Srbsko nebo Dánsko. Česká porota přisoudila úplně poslední příčku Lotyšsku, diváci pak zaslali nejméně hlasů Gruzii.

Veškeré detaily ohledně semifinálového hlasování Česka najdete na oficiálních stránkách.

Nyní se pojďme podívat na finálové hlasování české poroty. Ta si ponechala svých „12 points“ pro Portugalsko, nutno ale dodat, že ani jeden z české pětice porotců neměl Portugalsko na nejvyšším místě. Na druhé místo se u české poroty dostala Francie, která posunula Island na místo třetí. Před Švýcarsko se pak ve finále dostala Malta z prvního semifinále a Itálie. Bronzový Gjon’s Tears z druhého semifinále se tak u české poroty musel ve finále spokojit s šestým místem. Desítku poté doplnily Bulharsko, Belgie, Rusko a Finsko.

První příčka se ve finále nezměnila ani v diváckém hlasování. Moldavsko opanovalo i sobotní televoting, druhé místo pak získala Ukrajina. Na třetí místo se oproti semifinále vyšvihlo Řecko následované Islandem a později vítěznou Itálií. Češi si dále oblíbili také Rusko, Finsko, Švýcarsko, Francii a Litvu. Porotu ve finále nejméně zaujala trojice San Marino, Albánie a Moldavsko (26.). Píseň Sugar, kterou měl na starosti Rus Philip Kirkorov, tak skončila na 1. místě u diváků a na úplně posledním místě u české poroty. V televotingu poté nejméně bodovalo trio automatických finalistů Španělsko, Nizozemsko a Spojené království (26.).

Veškeré detaily ohledně finálového hlasování Česka najdete na oficiálních stránkách.

Nyní se ale spekuluje o skutečnosti, že složení české poroty porušilo pravidla tím, že do svého týmu obsadilo zpěvačku Tonyu Graves, která nemá české občanství. Jak ale informoval zástupce Head of Press české delegace na sociálních sítích, Česká televize se snažila o co nejrůznorodější složení své poroty a od EBU získala už v dubnu výjimku, díky které se i zpěvačka Tonya Graves mohla stát právoplatnou českou členkou poroty. Ona sama žije v Česku více než dvacet let a je nedílnou součástí českého showbyznysu.

Společné foto české poroty na své sociální sítě sdílela Elis Mraz.

V letošním roce se zatím nemluví o žádném případu „obráceného hlasování“, které naopak proběhlo v roce 2019, kdy hned několik porotců, včetně české předsedkyně poroty Jitky Zelenkové, odevzdalo své pořádí v obráceném gardu. Dodnes není jasné, jak k této situaci došlo a na čí straně vlastně byla chyba. Zdá se však, že na tomto problému EBU k letošku zapracovala.

2 komentáře: „Ohlédnutí za českým hlasováním ESC 2021

 • Ta moldavská korupce je tak trapně očividná, až se červenám. :-/

  Pokud jde o porotu, nejde spíš o problém národnosti, než občanství? Zdá se mi nepravděpodobné, že by zde Tonya Graves tolik let žila, aniž by měla české občanství. Na druhou stranu, kdyby šlo o podmínku české národnosti, asi by v porotě nemohl být ani pan Žbirka, který je Slovák, a Debbi, která je Němka.

  Reagovat
  • To jo no, to Moldavsko, to je ostuda :-(. I proto potřebujeme vyšší sledovanost a víc hlasujících diváků.
   Vkus poroty mě taky trochu překvapil, ale dá se to chápat.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..