Ostatní

Rotterdam pod mikroskopem

Pojďme se podívat na tento nizozemský přístav trochu blíže.

Eurovize a Rotterdam. Eurovize je hudební soutěž a nejsledovanější nesportovní pořad planety, tato základní informace obsahuje mnohé. Dnes se však podíváme do severozápadní Evropy, konkrétně do slavné mořeplavecké země, poněkud rovinaté a i tak trochu pod hladinou moře. Ano, Nizozemsko a jeho druhé největší město Rotterdam letos v roce 2021 na druhý pokus pořádá Eurovizi v Ahoy aréně.

Ahoy aréna Rotterdam

Historie sahá až do 10. století, jak plynul čas vyrostlo město na řece Rotte. V roce 1563 došlo k požáru honosných budov v centru a ve stejném století přístav napadli Španělé. Antverpy toho využily a Rotterdam po obchodní stránce upadal. Nizozemci se nevzdali a vybudovali ještě lepší přístav než předtím. Ve 20. století město utrpělo nějvětší újmy v podobě kobercových náletů německých letadel a následné požáry dokonaly zkázu.

dobová fotografie Rotterdamu z 19. století

Jako pták fénix i Rotterdam vstal z popela a z tvrdého úsilí a mnoha zdroji se zrodil Rotterdam nový. Ve městě žije přes 630 tisíc obyvatel a zajímavostí je, že v největším přístavu Evropy pracuje připbližně 300 tisíc pracovníků. Turista toužící po kopcovitém městu s vyhlídkou na historické jádro přijíždějící okolo rafinérií, chemických závodů nebo přístavů gigantických rozměrů asi sesedne z kola a začne přemýšlet, zda se nevrátit do jiných částí Nizozemska za větrnými mlýny a tulipány. My ho však přesvědčíme a nabídneme mu druhý a o to hezčí náhled na toto velkoměsto.

Rotterdamský přístav – místo konání zahajovacího ceremoniálu Eurovize 2021

Do centra Rotterdamu, kupříkladu k Ahoy aréně, může zvolit více cest, respektive dopravních prostředků. Může vybrat loďku a plout po řekách Nieuwe Maas, Maas, Rýn, Rotte, Schie nebo Oude Maas. Tramvají se rottrdamští obyvatelé mohou svézt již od roku 1878, dopravní podnik našemu turistovi nabízí rovnou 9 linek. Může zvolit i příměstskou železnici. Kdyby se mu však na povrchu nelíbilo, Rotterdam nabízí i rychlou podpovrchovou dopravu v podobě metra a jeho pěti linek (A, B, C, D, E). Ono to rotterdamské metro popravdě s tunely vskutku nepřehánělo, síť je dlouhá 103 km a pouze 18 km z nich je pod zemí.

věž Euromast

Náš turista zajisté vyhledává nějakou tu vyhlídku. Kopec v Nizozemsku by hledal marně a proto nebudeme troškařit a nabídneme mu přímo věž Euromast s úctyhodnými 185 metry. Nahoru se nedostane po schodech, nýbrž stylovým proskleným výtahem. Výhled to je skvostný, z ptačí perspektivy lze spatřit nejen již zmiňovaný obrovský přístav se zaoceánskými loděmi, ale zejména moderní město s nevšední architekturou a jeho šesti řekami. Nemalý kus historie nabízí bezpočet muzeí. A jak se náš turista dostane k Ahoy aréně? Může se dopravit na kole, lodí, vodním taxi, tramvají, metrem, taxi a nebo i pěšky.

socha velryby s vykolejenou soupravou metra

Co dodat? Jako třešeň na dortu je přiložená fotografie, na které můžeme vidět vykolejené metro na velrybě, tato pitoreskní nehoda se stala v listopadu 2020. V Rotterdamu je číslo jedna Eurovize a protože chceme znát místo soutěže v širší perspektivě, tento článek snad byl vhodným zpěstřením. Již nyní se těšíme na další město, kam Eurovize zavítá v roce 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..