Ostatní

ESC 2021: Vládnou letos muži nebo ženy?

Pojďme se po dvou letech opět podívat, zda na Eurovizi uvidíme více žen, mužů či hudebních uskupení!

Na eurovizním pódiu každoročně vidíme zpěvačky, zpěváky, dvojice, hudební uskupení, kapely. Jejich podíl se lehce liší rok od roku a kromě věty „letos to bude samá balada“ často slýcháme především „letos to bude samá zpěvačka“. Doby českých zpěvaček jsou minulostí, vždyť nás žena naposledy reprezentovala před čtyřmi lety v Kyjevě. Kdo ale v letošním roce ovládne Ahoy arénu? Na to se nedá jen tak snadno odpovědět!

Na Eurovision Song Contest 2021 uvidíme 13 sólových zpěváků, 17 sólových zpěvaček a 9 hudebních uskupení (dua, kapely, a podobně). Mohlo by se tak zdát, že žen uvidíme více než mužů. V celkovém součtu je však opak pravdou. Rozebereme-li si devítku hudebních uskupení na dílky, musíme připočíst do celkového počtu mnohonásobně více pánů než dam. Samozřejmě nezapočítáváme tanečníky či vokalisty, kteří nejsou oficiálně součástí reprezentační skupiny, každopádně po sečtení všech dílků se dostáváme na rovných 40  mužů a 26 žen. Nejvíce žen, konkrétně trojici něžného pohlaví, uvidíme v Srbsku a na Islandu. Plný počet, tudíž šestici mužů, pak potkáme například v Portugalsku nebo ve Finsku.

A jelikož milujeme statistiku, můžeme se ohlédnout i za předchozími roky. Velmi podobné výsledky bychom mohli očekávat ve srovnání s předchozí zrušenou soutěží. A očekávání jsou oprávněná. V celkovém součtu jsme pouze přišli o dva zpěváky, počty zpěvaček a hudebních skupin se nemění. Jedná se ale relativně o náhodu, protože obměněných interpretů je v letošním roce mnohem více. Celkový součet je navíc o 2 méně, jelikož jsme přišli o Arménii (zpěvačka) a Bělorusko (hudební uskupení).

V posledních šesti letech se relativně usadil trend, že se Eurovize účastní především sólové zpěvačky. Výjimkou se stal pouze rok 2019, kdy Tel Aviv přivítal rovnou 18 sólových zpěváků oproti 14 zpěvačkám. Pokud bychom ale o některém ročníku mohli hovořit jako o baště zpěvaček, musíme vyzdvihnout Stockholm 2016, kdy jsme mohli vidět neuvěřitelných 22 sólových zpěvaček, z nichž hned dvě obsadily první dvě místa. A co skupiny? Mohlo by se téměř zdát, že mají předepsaný povinný počet devět. V Lisabonu jsme ale viděli rovnou 14 vícečlenných uskupení, což bylo ten rok dokonce více než celkový počet sólových zpěváků.

Stejně jako před dvěma lety nás zajímá, ve které kategorii se letos nachází váš kandidát na výhru. Takže nezapomeňte utrousit svůj hlas v anketě. V roce 2019 naši anketu drtivě vyhrála kategorie Mužů, která se nakonec potvrdila jako extrémně silná. Vítěz Duncan Laurence, druhý Mahmood, třetí Sergej Lazarev, čtvrtý Luca Hänni, pátý John Lundvik. Co více dodat?

V jaké kategorii se nachází váš favorit Eurovize 2021?
 • ZPĚVAČKY 51%, 35 hlasů
  35 hlasů 51%
  35 hlasů - 51% všech hlasů
 • ZPĚVÁCI 33%, 23 hlasy
  23 hlasy 33%
  23 hlasy - 33% všech hlasů
 • HUDEBNÍ USKUPENÍ 16%, 11 hlasů
  11 hlasů 16%
  11 hlasů - 16% všech hlasů
Celkově hlasů: 69
19. 4. 2021 - 23. 11. 2021
Hlasování ukončeno !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..