Novinky

Bělorusko se Eurovize 2021 v Rotterdamu nezúčastní

Ani další přihlášená píseň skupiny Galasy ZMesta nesplnila požadavky EBU.

Evropská vysílací unie (EBU) oznámila již dříve, že původně přihlášená píseň Ya Nauchu Tebya (I’ll Teach You) nesplňuje požadavky pro účast na Eurovizi a Bělorusku byla dána výjimka v podobě prodlouženého termínu k zaslání nové písně až do konce března. Běloruská televize BTRC a skupina Galasy ZMesta tak pracovaly na nových písních a údajně zaslaly rovnou dvě záložní. Ani jedna však neprošla kontrolou interní komise EBU a ta tak dnes oficiálně oznámila, že v květnu v Rotterdamu Bělorusko neuvidíme.

Ačkoliv oficiálně nebyla ani jedna z nově přihlášených písní zveřejněna, objevila se jedna, která údajně mezi přihlášenou dvojicí byla. Jmenuje se Pesenka (Písnička) a dle zpěváka skupiny Galasy ZMesta pojednává o zajíci, slepicích a lišce, tedy nejedná se o nic s politickým kontextem. Vy si ji můžete poslechnout níže:

Původně bylo ohlášeno, že v Rotterdamu uvidíme 41 účastníků, ale nakonec se sama ze soutěže odhlásila Arménie. Následovalo varování Bělorusku, které se nyní bohužel naplnilo a první semifinále tak přichází o jednu píseň a během úterního večera se tak o 10 míst utká pouze 16 zemí. Otazník v jednu chvíli visel i nad Vasilem ze Severní Makedonie, protože se objevila petice, žádající jeho odstoupení. Důvodem byl Vasilův bulharský původ. Do konfliktu se zapojila i bulharská strana, když tamější politická strana rovnou nabídla Vasilovi post reprezentanta v roce 2022, v případě, že dojde k jeho odvolání. Nakonec ale vše dobře dopadlo a další odhlášení se nekonalo.

Drama se ale letos šíří Evropou a účastnickými státy podobně jako koronavirus ve své nejaktivnější podobě. Ať už se jedná o nenávistné výroky proti jiným národům (Efendi z Ázerbájdžánu) nebo přímo samotné Eurovizi (Tornike z Gruzie), našli se i tací, kterým leželi v žaludku další reprezentanti jako například Manizha z Ruska nebo Rafał z Polska. Doufejme však, že je všem dramatům již konec a počet účastníků už se nám ztenčovat nebude.

Smutným faktem tak zůstává, že ZENA, která se předvedla v telavivském finále Eurovize 2019 s písní Like It, je možná na kdovíjak dlouhou dobu i poslední běloruskou reprezentantkou na Eurovizi vůbec. Tedy alespoň dokud se nezmění politická situace v Bělorusku k lepšímu.

3 komentáře: „Bělorusko se Eurovize 2021 v Rotterdamu nezúčastní

  • Podle některých zdrojů údajný výsměch LGBT komunitě. Oficiálně ale EBU uvádí jen ty důvody, že píseň nesplňuje pravidla.

   Reagovat
   • Kto chce psa biť, palicu si nájde.
    Vám ďakujem za odpoveď.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..