NovinkyOstatní

Bookmakeři nejvíce věří Švýcarsku a Maltě

Které písně by letos měly zabodovat a které nikoliv?

Bookmakeři a sázkové kurzy se poslední roky stali neodmyslitelnou součástí eurovizního šílenství. Mnozí jim nevěří, někteří jim zase věnují až zbytečně příliš pozornosti. Jednu věc jim však v současnosti nelze odepřít. Jejich prognózy se velmi stabilizovaly a vypsané kurzy bychom přinejmenším neměli zcela přehlížet. Vítěze posledních dvou ročníků sázkaři detekovali prakticky ihned po zveřejnění svých soutěžních písní.

A co bookmakeři předpovídají letos, ani ne týden po představení posledních písní Eurovize 2021? Nikoliv jeden ale rovnou dva naprosto rovnocení soupeři by si to letos měli rozdat o prvenství. Nejprve se zdálo, že dominantním favoritem letos bude Švýcarsko se zpěvákem Gjon’s Tears a jeho písní Tout l’Univers. Bookmakeři ale na poslední chvíli objevili druhého favorita. Tím se stala Malta se zpěvačkou Destiny a její písní Je me casse. Obě země mají nyní kurz okolo 4:1. K jejich dominanci pomohl i pád zemí, kterým sázkaři věřili před zveřejněním jejich písní, konkrétně se jednalo o Island a Litvu. Ty se nyní drží v druhé polovině TOP 10 s kurzy zhruba 16:1. Na Maltu a Švýcarsko se s relativním odstupem dívají Bulharsko a Francie s kurzy okolo 10:1 a dále Itálie a Švédsko s kurzy kolem hodnoty 11:1. Desítku favoritů pak uzavírají Kypr a Finsko. Těm už jsou ale vypisovány vysoké kurzy 30:1.

Pro Švýcarsko by se jednalo o výhru po dlouhých 33 letech, tedy po triumfu Celine Dion v roce 1988. Pro Maltu a Bulharsko by to byly dokonce historicky první triumfy na velké Eurovision Song Contest. Z desítky letošních současných favoritů by ale první vítězství mohlo potkat i Litvu, Island nebo Kypr.

Dvacítka favoritů Eurovize 2021 ke dni 19. března.

Český zástupce Benny Cristo patří v očích bookmakerů mezi outsidery letošního ročníku, jeho kurzy na výhru se pohybují v řádu stovek ku jedné. Podobné kurzy ale byly vypisovány i naším zástupcům Lake Malawi v roce 2019, ti posléze skončili na krásném 11. místě ve velkém finále. Mít tedy vysoký kurz na výhru neznamená, že země nemůže postoupit do finále, a i v něm se může kvalitně umístit.

Bookmakeři samozřejmě vypisovali kurzy i v loňském roce, a to do posledního dne živení naděje, že Eurovize 2020 proběhne. Přesně před rokem, kdy bylo vypisování kurzů zastavené, bylo mírným favoritem Bulharsko s Victorií a písní Tears Getting Sober. Druhá a třetí příčka patřila Litvě a Švýcarsku, TOP 5 uzavírali zástupci Islandu a Ruska. V polovině loňského března tedy nebyla tak jasně oddělená dvojice favoritů, jako je tomu nyní. Vypsané kurzy se ale budou vyvíjet až do května, a to především v případě, že zástupci odcestují do Rotterdamu a budou probíhat klasické pódiové zkoušky. Ty většinou potvrdí nebo vyvrátí role jednotlivých favoritů a outsiderů.

Favorité Eurovize 2020 ve chvíli jejího zrušení.
Jak si bookmakeři vedli v posledních letech?

V roce 2018 izraelský song doslova vystřelil vzhůru pořadím bookmakerů a až do samotného finále před sebe Izrael nikoho nepustil. Na paty mu sice hned od prvních zkoušek šlapal Kypr, ten se ale i ve skutečnosti ukázal jako největší vyzyvatel pozdějšího vítěze, písně Toy. V roce 2019 byl až do března v drtivém vedení Sergej Lazarev z Ruska, po zveřejnění jeho písně a především nizozemského songu Arcade ho začalo stíhat Nizozemsko. Bookmakeři výhře Duncana Laurence věřili bezvýhradně a ve vypsaných kurzech se mu až do finále v Tel Avivu nikdo byť jen trochu nepřiblížil. Nizozemsko skutečně vyhrálo, nicméně zas tak hladké vítězství se nekonalo. Duncan navíc nezvítězil ani u porot ani v diváckém hlasování.

Roky 2014 až 2017 pro bookmakery zas tolik světlé nebyly. V roce 2014 se očekával souboj Arménie (Aram Mp3) a Švédska (Sanna Nielsen), v roce 2015 se věřilo vedle Švédska především Rusku (Polina Gagarina) a Itálii (Il Volo). Rok 2016 měl drtivě patřit Rusku (Sergej Lazarev) a v roce 2017 měl triumfovat Francesco Gabbani z Itálie. Vítězka Jamala v roce 2016 navíc u bookmakerů nefigurovala ani v pětici největších adeptů na triumf. Jiná situace nastala v letech 2012 a 2013, kdy bookmakeři správně odhadli výhru Švédska a potažmo Dánska. Nutno ale jedním dechem dodat, že o vítězství v těchto dvou ročnících neproběhly snad ani žádné pochybné diskuze. Před deseti lety překvapivě zvítězil Ázerbájdžán, bookmakeři přitom nejvíce věřili Francii (Amaury Vassili), ta skončila nakonec až patnáctá. Největší fail bookmakerů ale nastal v roce 2007, kdy největší favorit, shodou okolností Švýcarsko (Dj Bobo), ani nepostoupil do finále.

Jak jsme ale napsali na začátku, léta extrémních chyb bookmakerů se zdají být pryč a ačkoliv nelze tvrdit, že nikdo jiný než Malta nebo Švýcarsko letos nevyhraje, můžeme si udělat obrázek o tom, o kom se tentokrát bude hovořit jako o favoritovi na triumf. Co myslíte vy? Podíváme se příští rok do Bernu či Valletty? Anebo úplně někam jinam?

2 komentáře: „Bookmakeři nejvíce věří Švýcarsku a Maltě

 • Jinak šance Bena na postup ze semifinále tady je. Viděl bych jeho umístění někde mezi 9. až 12. místem v prvním semifinále. Bude potřeba hodně povedený staging, jinak to bude složité. Každopádně tentokrát se určitě nedočkáme nějakého většího úspěchu na ESC. Do Top 15 se Ben nemá šanci dostat. Přeju mu úspěch a za ten považuju postup do finále.

  Moje dosavadní Top 10 celé ESC vypadá následovně:
  1) Itálie
  2) Malta
  3) Rumunsko
  4) Izrael
  5) Švýcarsko
  6) Ukrajina
  7) Švédsko
  8) Finsko
  9) Litva
  10) Austrálie

  Reagovat
 • Osobně bych si dovolil zatipovat, že Švýcarsko nevyhraje, i když nepochybně bude vysoko. Myslím, že bookmakeři se příliš plést nebudou. Kurz pro Francii je ale podle mého názoru zbytečně nízký, Francie takhle vysoko nejspíš nebude. Vítěz se podle mého bude rekrutovat z trojice Švýcarsko, Malta a Itálie. Italský song má svoje výhody a nevýhody. Podle mého názoru je italská skladba společně s Maltou asi nejlepší v letošním startovním poli. Problém Itálie spočívá v tom, že se nejedná o typickou eurovizní písničku. Spousta fanoušků ESC nemá v oblibě, když se byť jen trochu drsněji hrábne do nástrojů. Na druhé straně je italský zástupce zjevením mezi soutěžními skladbami, odlišuje se výrazně od ostatních, což může být naopak velká výhoda. Domnívám se, že kurz 10 pro Itálii je mírně podhodnocený, což je ale pro sázející výhoda. Jsem opravdu velice zvědav, jak diváci italskou rockovější skladbu přijmou. Zatímco Švýcarsko bude zřejmě silné u porot, tak u fanoušků to bude asi o něco slabší. Naopak vyváženou podporu čekám u Malty, která je v mých očích asi největším favoritem na vítězství. Výhru ale nejvíce přeju Itálii.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..