Novinky

Eurovize bezpečně, ale všichni na jednom pódiu

Tak zní hlavní cíl EBU a nizozemského organizátora blížící se Eurovize 2021.

Evropská vysílací unie společně s nizozemskými vysílateli NPO, NOS a AVROTROS vydávají oficiální Zdravotní a bezpečnostní protokol, kterým by se měla řídit letošní Eurovision Song Contest, která proběhne mezi 18. a 22. květnem. Tento protokol má především pomoci tomu, aby se letošní soutěž mohla konat dle tzv. scénáře B, který primárně počítá ideálně se všemi soutěžícími interprety živě na pódiu rotterdamské Ahoy arény. EBU tak znovu potvrzuje, že scénář B stále zůstává hlavním cílem a směrem, kterým se organizátoři vydávají.

Nový šéf Eurovize Martin Österdahl vysvětluje, že duší a tradicí Eurovize je především spojení Evropy na jednom pódiu. Celý tým se plně soustředí a snaží, aby tato eurovizní duše byla po dvou letech opět naplněna. Proto byl vydán protokol, který v ideálním případě zajistí splnění jak realizace spojení eurovizních zemí v Ahoy aréně, tak zároveň dohlédne na zdraví a bezpečí všech zúčastněných, což zůstává TOP prioritou celé blížící se události. Podobnými pravidly se řídí i sportovní události v Nizozemsku, což koneckonců potvrdila i česká rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Tento protokol, dle kterého se bude hlídat bezpečí všech, počítá především s pravidelným testováním delegací, organizátorů, prostě všech přítomných, a to v prostoru hned vedle Ahoy arény. Každému, kdo odcestuje do Nizozemska, bude silně doporučena osobní pětidenní karanténa, povinností zároveň bude přicestovat s negativním testem na COVID-19, který nebude starší než 72 hodin. Všechny delegace budou mít striktně nakázáno neopouštět svůj hotel, jejich cestování mimo hotel tak bude vést výhradně do místa konání na pódiové zkoušky, přímé přenosy a další programy vztahující se k účasti. Všichni pevně věří, že pravidelné testování a pohyb v uzavřené bublině zamezí případné nákaze virem. Pokud by se tak přecijen stalo, spustilo by se rychlé trasování nákazy a dotčená/dotčené delegace by měly kdykoliv možnost v případě karantény či nákazy využít předtočené záložní vystoupení, jejichž realizace je letos povinná pro všechny země.

Na tomto pódiu by mohli stát všichni letošní interpreti.

EBU tak znovu-potvrzuje svůj záměř soustředit se na scénář B a nepřímo ho tak považuje za platný s tím, že vývoj dalších dvou měsíců může toto rozhodnutí stále ovlivnit a přeorientovat ke scénáři C, v nejhorším případě i k D. My ale pevně věříme, že se tak nestane. Nizozemsko je navíc v návratu k normálnímu životu velmi aktivní. Proběhly zde již dvě pilotní velkokapacitní akce s několika stovkami diváků, kteří byli před akcí otestováni a jak s radostí potvrzuje Sietse Bakker, vedoucí letošních eurovizních příprav, ani v jedné akci nebyl detekován jediný přenos nákazy nemoci COVID-19. Nestane-li se tak něco neočekávaného, organizátoři stále nezavrhují přítomnost publika během přímých přenosů, a to v rozmezí od několika stovek až k několika tisícům. Konečný verdikt ohledně přítomnosti publika bychom se však neměli dozvědět dříve než v polovině dubna.

Do případného příletu delegací do Nizozemska zbývají něco málo přes dva měsíce, situace se tak bude zcela jistě dále vyvíjet, věřme však, že jen a pouze tím správným směrem. Půjde-li vše podle plánů, letošní Eurovision Song Contest se skutečně může stát přelomovou událostí, která lidem po celém světě ukáže, že svět se vrací do normálu a že temné období bez radosti a sociálního života pomalu ale jistě končí.

zdroj: Eurovision.tv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..