Novinky

Interpreti natočí záložní video svého vystoupení

EBU tak chce přispět k jistotě, že se příští ročník uskuteční za úplně každé situace.

Eurovize 2021 se uskuteční. Tak zněl slib EBU už v létě letošního roku. Zřejmě nebude až do prvních měsíců nového roku jasné, v jaké konkrétní podobě, ale neměla by existovat situace, která by konání soutěže Eurovision Song Contest 2021 mohla znemožnit. I proto v září vedení EBU představilo 4 scénáře (psali jsme zde), které mohou příští květen nastat, ačkoliv všichni stále pevně věří v plán A, maximálně B. Pokud by ale situace na jaře stále nebyla příznivá, přípravy by se musely pomalu ale jistě orientovat na scénáře C a D. V nich se počítá především s tím, že některé země (rozumějme rozpětí jedna země až všechny) nebudou moci do Nizozemska vůbec vycestovat. V takovém případě by místo živého vystoupení na pódiu rotterdamské Ahoy arény byla puštěna nahrávka s vystoupením interpreta z lokálního studia, tedy podobně tak, jako se již za necelé dva týdny chystá v rámci dětské Eurovize.

A právě tento záložní plán je nyní úkolem pro všech 41 delegací. Ty musí zatím do neznámého data (lze ale předkládat přibližně duben) zaslat do EBU předtočenou nahrávku eurovizní písně ve svém vlastním studiu. Pokud by tak daná země měla uzavřené hranice nebo pokud by sám interpret musel v té době být v nucené karanténě, na Eurovizi se objeví jeho předtočená nahrávka. Ta musí být nejprve schválena danou veřejnoprávní televizí a posléze samotnou EBU. Ta bude mimo jiné kontrolovat, zda nahrávka splňuje všechna následující kritéria:

  • Na nahrávce nesmí být žádné publikum
  • Interpreti musí zpívat živě, v reálném čase, bez jakýchkoliv zvukových dodatečných úprav
  • Nahrávka musí být originální a nesmí se nikde vyskytnout před případným samotným semi-finále / finále
  • Delegace mohou nahrávku pojmout ve stylu, v jakém by interpret píseň představil na pódiu v Rotterdamu
  • V nahrávce se však nesmí objevit rozšířené či virtuální reality, digitální efekty, konfety, záběry z dronu, voda či využití tzv. zeleného plátna

Ptáte se, jak se zajistí objektivita a spravedlivé natočení záložního videa? Během nahrávání, na které je vyhrazen čas 60 minut, musí být přítomen šéf delegace, tedy v našem případě Cyril Hirsch, který bude dohlížet na všechny regulérnosti natáčení, mezi které patří též možnost pouhých maximálně tří pokusů, z nichž jeden bude využit a zaslán do EBU. Toto 60minutové studiové nahrávání navíc musí být vysíláno online mezi veřejnoprávním vysílatelem a EBU, ze které můžou patřičné orgány sledovat a kontrolovat počínání interpreta, kameramanů či zvukařů. Interpret si samozřejmě může vystoupení vyzkoušet, kolikrát jen potřebuje, jakmile se však rozběhne ostrá hodina, musí podat pokud možno tři bezchybné výkony.

Velmi zajímavé tedy bude letos sledovat Junior Eurovision Song Contest z polské Varšavy, která se uskuteční v neděli 29. listopadu a která právě využije předtočené nahrávky, s velmi obdobnými, avšak ne tak striktními pravidly, pro všechny soutěžní písně. Ačkoliv všichni doufají, že v květnu, tedy za přibližně přesně půl roku, budou ony nahrávky využity výjimečně, nebo ještě lépe vůbec, můžeme mít nyní o něco klidněji na srdci a těšit se na nové písně, z nichž se tentokrát zcela určitě jedna stane novým eurovizním vítězem.

Jeden myslel na “Interpreti natočí záložní video svého vystoupení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..