Národní kolaNovinky

Novinky z Běloruska, Bulharska, San Marina a Ukrajiny

Tentokrát je většina novinek o interně zvolených interpretech.

Opět přicházíme se souhrnem některých novinek napříč Evropou. Dnes především z východní Evropy.

Bulharsko

Již dlouho víme, že v Rotterdamu uvidíme opět loňskou favoritku Victorii. Až nyní ale byly představeny plány na výběr její reprezentační písně. Victoria v únoru vydá EP s pěti písněmi a mezi touto pěticí najdeme i tu píseň, kterou uslyšíme v Rotterdamu. Háček je v tom, že nebudeme hned vědět, která z oné pětice to bude. Bulharská televize o tom definitivně rozhodne později a konečnou volbu zveřejní v průběhu března. Podle dostupných informací bude bulharská televize připravena přijímat zpětnou vazbu od fanoušků, takže je možné, že v době zveřejnění písní na EP ještě definitivní volba nebude zcela jasná. Otázkou také zůstává, jestli na EP bude pět zcela nových písní, nebo i některé starší, mezi kterými budou i nějaké nové.

Bělorusko

O aktuální situaci v Bělorusku jsme vás již informovali. Do neděle byla možnost přihlašovat své písně a běloruská televize nyní hlásí, že přišlo kolem 50 skladeb. Ve srovnání s minulým rokem je to přibližně o polovinu méně, ale loni směli své písně přihlašovat pouze Bělorusové, ktežto letos opět i kdokoli ze zahraničí. To bylo naposledy v roce 2019, kdy přišlo přes 110 skladeb. I tak je vidět značný pokles v zájmu o reprezentaci Běloruska, nejspíše kvůli osobě běloruského prezidenta Lukašenka. Mezi přihlášenou 50 písní najdeme i některé, které jsou dostupné na YouTube. Největší pozornost fanoušků zatím získává zpěvačka KAZNA se svou skladbou Braids. Zatím nebylo zveřejněno, jestli nyní dojde k interní volbě reprezentanta nebo jestli z došlých písní vybere běloruská televize účastníky do národního kola.

Ukrajina

Ukrajinská skupina Go_A původně plánovala výběr z více písní v menším národním kole, ale podobně jako v Česku i na Ukrajině došlo ke změně plánů. K výběru totiž došlo, ale bez přítomnosti veřejnosti. Interně o letošní ukrajinské reprezentační písni rozhodla pětičlenná porota ve složení Jamala, Yevhen Filatov (oba si můžete pamatovat i z poroty v ukrajinském národním kole Vidbir), Ruslan Kvinta, Yaroslav Lodygin a Dmytro Khorkin.

Zároveň také bylo odhaleno datum, kdy bude konečná ukrajinská volba představena veřejnosti. V kalendáři si můžete označit středu 10. března. K pozdějšímu březnovému termínu bylo přistoupeno i navzdory předchozímu ohlášenému termínu v průběhu února 2021. Zatím se můžete podívat na nejnovější skladbu skupiny Go_A s názvem Shum.

San Marino

Senhit ze San Marina zatím příliš informací ke své letošní reprezentaci San Marina nevypouštěla, pokud nepočítáte pravidelné cover verze eurovizních skladeb v rámci jejího projektu #FreakyTripToRotterdam. Poslední takto zpracovanou písní byla reprezentační skladba Řecka z roku 2014 Alcohol is Free. Nedlouho po ní pak sanmarinská televize představila datum, kdy poznáme Sehnitinu píseň pro Rotterdam. Tento den D pro San Marino bude úterý 23. února.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..