Novinky

Melodifestivalen 2021 možná jinak, než ho známe

Švédský Melodifestivalen bude mít příští rok možná jinou podobu, než jsme zvyklí.

Švédská veřejnoprávní vysílací stanice SVT pravděpodobně zvažuje mírně odlišný formát soutěže. Celý Melodifestivalen by se měl konat pouze v jednom městě, a to ve Stockholmu. Vypadá to, že tedy bude zrušena obvyklá šestitýdenní túra po menších švédských městech, ve kterých se tato show v posledních letech konala.

Kvůli nepříznivému vývoji pandemie se organizátoři obávají uspořádání soutěže v obvyklém módu. Aktuálně platí ve Švédsku zákaz shromažďování více než 50 lidí na jednom místě, což by se v případě platnosti tohoto nařízení v příštím roce vztahovalo i na Melodifestivalen. I kdyby se aktuální situace zlepšila, organizátoři se i přesto obávají negativního pohledu veřejnosti kvůli vysokému riziku rozšíření nákazy.

Samotný koncept soutěže by však neměl být pozměněn. Diváci by tak měli usednout před televizními obrazovkami ke sledování čtyř semifinále, druhé šanci a velkého finále. SVT však zvažuje, že se všechny přenosy uskuteční z jednoho jediného studia, které by mělo být o poznání menší než Friends Arena, kde se finálové přenosy konaly v posledních osmi letech. Z toho vyplývá, že hlavní změna bude především v divácké kapacitě, která bude maximálně pár tisíc lidí, avšak pouze v případě, pokud to pandemická situace dovolí. Prozatím byly navrženy dvě lokality. Jedou z nich je největší televizní studio ve Švédsku s názvem NEP Studios, kde se obvykle konají přímé přenosy soutěže Idol. To má kapacitu 1 600 diváků. Druhým místem je hala The Annex s kapacitou téměř 4 000 diváků. Ta leží hned vedle Globen Arény, kde se Eurovize konala v roce 2016, a která sloužila také jako prostor pro delegace. I přes značné omezení kapacity by organizátoři chtěli zachovat velikost pódia stejnou jako obvykle, aby soutěžící a televizní diváci nebyli o nic ochuzeni.

Navzdory výše uvedeným informacím, za kterými stojí švédský plátek Aftonbladet, se tiskový mluvčí SVT vyjádřil, že je prozatím brzy říct něco konkrétního k očekávané Melodifestivalen túře v roce 2021 a že tvůrci pořadu na něm začnou pracovat v během několika dalších týdnů. Prozatím se tedy jedná spíše o nepotvrzené zprávy a na výslednou podobu formátu soutěže si ještě budeme muset počkat.

Nadcházející ročník bude posledním pro producenta této show Christera Björkmana, který se o ni stará od roku 2002. Nadále se již bude jako producent věnovat nově vznikající soutěži The American Song Contest, o které jsme Vás informovali nedávno. Jeho žezlo by měla převzít již ostřílená producentka a hudební redaktorka Karin Gunnarsson, která se již na Melodifestivalenu podílela v několika posledních letech.

Christer Björkman a Karin Gunnarsson na jedné ze zkoušek Melodifestivalenu 2020

Aktuálně ve Švédsku běží každoroční rádiový pořad P4 Nästa, jehož vítěz se automaticky stane prvním známým semifinalistou příštího Melodifestivalenu. V této soutěži většinou dostávají příležitost méně známí či začínající zpěváci. Loni se vítězkou P4 Nästa stala Amanda Aasa, která poté v Melodifestivalenu soutěžila s písní Late. Letos se finálový přenos uskuteční v sobotu 12. září.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..