Novinky

Vítězové a poražení prvních semifinálových zkoušek

Všichni semifinalisté mají své první zkoušky za sebou. Jak se změnily jejich šance na výhru?

Sobota, neděle, pondělí a úterý patřily všem semifinalistům, kteří si úplně poprvé vyzkoušeli eurovizní pódium. Ačkoliv jsou tyto zkoušky spíše pro rozkoukání a vyzkoušení toho, co si jednotlivé delegace připravily, i tak bývají pod přísným dalekohledem novinářů a sázkařů, kteří si dávají velký pozor na to, aby se z nějakého outsidera nečekaně nestal reálný adept na celkové vítězství. Pojďme se společně podívat na vítěze a poražené prvních zkoušek, alespoň dle sázkařů a novinárů.

Začneme těmi, ze kterých sázkaři přestali mít strach, že by mohli vyhrát. Největším „poraženým“ se zdá být Švýcarsko. To zapomnělo na svou atmosféru třicátých let a předvedlo současnou prezentaci své písně. To zřejmě zklamalo především sázkaře, kteří Lucu poslali z třetího místa až na současnou šestku a jeho šance na výhru klesly na kurz kolem 10:1. Novináři si zase nejvíce stěžují na podobnost konceptu s loňskou Eleni z Kypru a tvrdí, že letošním Fuego 2.0 není Replay z Kypru ale právě švýcarské She Got Me.

Sázkaře příliš nenadchlo ani Slovinsko, které konstantě klesá a dostalo se již pod naše Lake Malawi. Vesmírné pojetí intimní skladby Sebi klesá i v rámci prvního semifinále a dostává se tak dokonce i na příčky patřící ne zcela jasným postupujícím do velkého finále. Sázkaři se dále přestávají bát výhry Islandu, Kypru nebo Norska. O postup do finále by se pomalu ale jistě měly dokonce obávat například Portugalsko, Arménie nebo Belgie, kteří ještě minulý týden patřily k jasným kvalifikantům.

Jelikož některé země v žebříčku šancí na celkové vítězství padají, je jasné, že jiné země naopak stoupají vzhůru. Velký pokrok svou první zkouškou udělala Austrálie. Skutečnost, že i sama Kate bude zpívat na houpající se tyči a s doslova nulovou gravitací se bude vznášet nad zemských povrchem, zaujala nejednoho novináře a sázkaře. Ačkoliv se z Austrálie nestala reálná adeptka na výhru, patří jí momentálně úctyhodné jedenácté místo. O postup do finále by se nyní neměli obávat ani Lake Malawi. Ti konstantně stoupají již delší dobu, jejich první zkouška však tento trend pouze podtrhla. Postoupit bychom nyní měli s 84% pravděpodobností a ani ve finále bychom nemuseli zabírat poslední příčky. Vzhůru do finále by po prvních zkouškách měly mířit i reprezentantky Dánska nebo Severní Makedonie. Právě Tamara Todevska svým včerejším představením potvrdila, že by Makedonie skutečně mohla po dlouhých sedmi letech do finále postoupit.

Pokud však chceme najít vítěze největšího, musíme se podívat na úplně poslední vystoupení druhého semifinále. Chingiz z Ázerbájdžánu svou včerejší zkouškou ohromil nejen přítomné novináře, ale právě především sázkaře. Ti ne že by nyní jen nepochybovali o jeho postupu do finále, ale dokonce z něj dělají čtvrtého největšího favorita na celkovou výhru s momentálním kurzem okolo 9:1. Chingiz zřejmě profituje především ze svých bezchybných pěveckých kvalit a netradičním futuristickým stagingem, který tak může velmi vyniknout ve spleti letošních zrcadel, střepů a vesmírů. Jak se ale jeho pozice bude dál vyvíjet, zjistíme až v následujících dnech.

Možná se divíte, že jsem nezmínil ani jednoho ze tří současných největších favoritů na celkovou výhru. Řadím je totiž do neutrální kategorie. Itálie sice delší dobu stoupá vzhůru až na současnou trojku, avšak její první zkouška bude na programu až pozítří. Rusko bychom možná mohli zařadit do kategorie poražených, jelikož kurz na výhru Sergeje se během včerejška propadl z cca 4,5:1 na současných 6,5:1, stále mu však patří druhé místo. S kvalitním stagingem Itálie však můžeme předpokládat, že si své druhé místo Sergej udržet nemusí. První místo stále patří „zdánlivě neporazitelnému“ Nizozemsku. Novináři sice měli často výhrady, že je vystoupení nudné, „neučesané“ a nezajímavé, nutno však dodat, že možná právě jednoduchost je to, co Duncanova píseň Arcade potřebuje. S tím zřejmě souhlasí i sázkaři, kteří Nizozemsku stále připisují prakticky totožný výherní kurz okolo 2,5 až 3:1. Reálné ambice na výhru má navíc i John Lundvik ze Švédska a s jeho útokem na příčku nejvyšší bychom též měli počítat.

Můžeme tedy závěrem říci, že ačkoliv je největším skokanem prvních zkoušek bezpochyby Ázerbájdžán, Nizozemsko se na své soupeře dívá ze stále stejné výšky jako za celý poslední měsíc. Co si o tom myslíte vy? Je pro vás Duncan stále jednoznačným vítězem letošní Eurovize? Čekáte dotírání Mahmooda nebo ještě úplně někoho jiného? Napište nám do komentářů!

Vývoj šancí na výhru, zdroj: myeurovisionscoreboard

 

6 komentářů: „Vítězové a poražení prvních semifinálových zkoušek

 • Moc zajímavej článek, díky!
  Pro mě asi taky favoritem zůstává Nizozemsko, i když na Itálii jsem hodně zvědavá a myslím, že taky může zamíchat kartami!

  Reagovat
 • Neviete náhodou či neplánujú organizátori tie voľné miesta čo sa nepredávajú nejak vyplniť napr. komparzom? V tej malej aréne bude tých 2000 nepredaných miest na prve semifinále fakt svietiť

  Reagovat
  • Dle dostupných informací se momentálně lístky prodávají v akci 2 za cenu 1. Zda se ale nakonec vyprodají a co se bude dít pokud ne, uvidíme později. 🙂

   Reagovat
 • “Chingiz zřejmě profituje především ze svých bezchybných pěveckých kvalit.“ Takhle dobře jsem se ještě nezasmála, já nevím, ale já ho teda včera přes backing vocalisty ani neslyšela? Ten song je moje nr. 2 ale pro mě to bylo velké zklamání.

  Reagovat
 • Jsem hrozně rád za Austrálii a fakt se těším, jak to bude vypadat. :)))
  A ohledně Nizozemska. Za mě by to lepší staging mohlo mít, ale i tak si myslím, že výhra je stále dost reálná a o žádný hype se v tomto případě až tak nejedná.
  Ale jinak jo, je fajn, že letošní ročník je vyrovnanej, nemá jasného favorita a může ještě dost překvapit. 🙂

  Reagovat
 • Nizozemsko letos určitě nevyhraje! Dopadne jako ta vaše slavná Itálie v roce 2017..velké Bum … a nakonec hov..

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..