Uncategorized

Drama na Ukrajině pokračuje

Dnes jsme do dočkali hned několika vyjádření ohledně ukrajinské reprezentace.

Po napjatých událostech finále a odmítnutí smlouvy zpěvačkou Maruv stále čekáme rozuzlení situace. Dnes v ranních hodinách probíhala schůze představitelů EBU se zástupci UA:PBC. Z té vzešlo rozhodnutí o dalším postupu: probíhat budou jednání s Freedom Jazz a Kazkou ohledně jejich možné účasti. Krátce po publikování této zprávy Freedom Jazz na svém instagramovém profilu potvrdil své včerejší vyjádření, tedy že se Eurovize 2019 nezúčastní. Dá se tak očekávat, že v nejbližší době uslyšíme vyjádření právě skupiny Kazka. Ukrajina zároveň neplánuje zahájení dalšího výběrového procesu. Celá situace nese podle členky Výkonné rady PBC Koltsové známky politizace, proto televize UA:PBC bude stále v kontaktu s Evropskou vysílací unií a zváží odstoupení ze soutěže. Již dříve Koltsová prohlásila pro ObozTV, že celý rozruch rozpoutali především politici, kteří po prvním semifinále apelovali na veřejnost, aby nepodporovali zaprodantse.

Dále se pak vyjádřila, že smlouva přednesená Maruv obsahuje stejné podmínky jako smlouvy let minulých, obsahuje pouze jedinou novou klauzuli o zrušení koncertů v Rusku. Koltsová v interview pro Hromadske uvedla, že klauzule byla do smlouvy přidána po prvním semifinále. Toto může být interpretováno jako porušení pravidel, kdy se podmínky měnily za chodu soutěže.  Server ESCKAZ již dříve podával zprávy o tom, že tým Melovina měl ve smlouvě jiné podmínky, mezi nimiž nebyla zahrnuta ani žádná možnost sankce. Naopak Gaitana nebo Alyosha měly prý smlouvy podobné. Podle Koltsové jde o standardní situaci a stejná smlouva, která obsahuje základní požadavky EBU, jako Maruv bude nabídnuta i dalším kandidátům – převedení práv k písni, koordinace scénáře pro vystoupení na pódiu a nová klauzule o koncertování v Ruské Federaci. Už však neobjasnila, zda mezi standardní podmínky patří omezení veřejného projevu, nebo bezmezné následování instrukcí PBC, tak jak smlouvu obdržela právě Maruv.

Ve vyjádření televize STB jsme se dnes mohli dočíst, že po třech letech upustila od podpory reprezentanta skrze memorandum z října 2018. Financování by tak přešlo na televizi PBC.  Jeden z reaktorů ESCKAZ pak připomněl, že PBC je podfinancovaná. Podobně je na tom i Moldavská televize, které platí EBU pouze poplatek, ale reprezentant si výjezd platí sám. Navíc dodal, že třeba Svetlana Loboda musela prodat svůj byt, aby si reprezentaci mohla dovolit. Z prohlášení se dalo vyčíst, že vysílatel STB není spokojen s takto negativním vývojem situace a zvažuje, zda Národní selekci pořádat znovu. Celou situaci staví jako kontrolu názorů a konexí reprezentanta, což nepovažuje za úkol daný televizi.

Kontrolní rada televize UA:PBC vydala v úterý večer prohlášení, ve kterém žádá management televize, aby zveřejnila jasná pravidla dohody reprezentace. Podle Rady podmínky smlouvy nebyly jasně dané předem, což nyní vede k debatám, poškozuje národního vysílatele PBC a rozděluje společnost, což není v souladu s právní povinností národního vysílatele. Pokračuje, že reprezentant Ukrajiny by měl reprezentovat nejen své názory, ale společnost jako takovou, tedy mluvit o agresorovi na národním území, okupaci a ztráty životů na bojové linii. Dále pak apeluje na management, aby převzal otěže nad pořádáním národního výběru. Prý tak přichází o publikum a tím i o zisk, ztrácí kontrolu nad procesem, který je nejasný.

Na internetu se objevily zprávy, že národní vysílatel plánuje najít reprezentanta, kterého vybere z finále Vidbiru, do pátku. Pokud by se tak nestalo, je možné, že Ukrajinu letos na Eurovizi neuvidíme. Stále je tu však šance, že by Maruv mohla být oslovena znovu. Ona sama prohlásila, že zrušení koncertů v Rusku pro ni nepředstavuje problém, Ukrajina je její zemí, žádnou jinou reprezentovat nechce a Krym považuje za součást Ukrajiny, ohradila se proti tvrdě nastaveným podmínkám smlouvy a pohrůžce 2milionové pokuty. Na internetu se již objevila petice, která požaduje, aby právě ona reprezentovala Ukrajinu jako vítězka selekce. Najít ji můžete na tomto odkazu.

A jak celou situaci vidíte vy? Pohrává si podle Vás televize PBC s podmínkami účasti? Interpretovala si Maruv smlouvu až moc pečlivě? Odhlásí se nakonec Ukrajina, nebo vybere jiného reprezentanta?

4 komentáře: „Drama na Ukrajině pokračuje

 • Ukrajina je out, takže namiesto TOP 5 Maruv ešte asi dostanú aj pokutu za odstup takto neskoro, karma je zdarma pre Ukrajinu asi neplatí, ešte si aj zaplatia 😀

  Reagovat
 • tak už i Kazka oznámila, že na ESC nepojedou 😀

  Reagovat
  • Ano, je to tak. Ukrajinská média očekávají, že nikdo z finalistů nabídku nepřijme. Jediný, kdo se ale zatím údajně nevyjádřil, je Yuko. Musíme čekat dál. 🙂

   Reagovat
 • čiže EBU vlastne neurobí nič nech si Ukrajina trošku zapláva v tých sr*čkách čo si narobila a zoberieme čo do piatku pošle. Úchvatné

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..