Sérii tří večerů zakončí ve středu vyhlášení vítěze a reprezentanta Albánie na Eurovizi 2022.
![]()
Dnes večer začíná jubilejní 60. ročník albánského Festivali i Këngës. Ve třech večerech se představí kompletní soupiska finalistů, jejichž jména i písně jsme poznali už na přelomu listopadu a prosince. Jak už je pravidlem, vítěz bude reprezentovat Albánii na nadcházející Eurovizi, tentokrát tedy v italském Turíně v květnu 2022.
Dnes, tedy 27. prosince, proběhne tzv. Večer účastníků, během kterého všech 20 finalistů představí své písně, a to po roční pauze opět naživo s velkým orchestrem. V loňském roce první dva večery totiž proběhly předtočeně, bez živého orchestru a navíc na náměstí v Tiraně. Letos se soutěž opět vrací do vnitřních prostor.
Zítra, tedy 28. prosince, proběhne tzv. Nostalgický večer, v rámci kterého zazní mnoho písní z uplynulých šedesáti let festivalu. A konečně ve středu 29. proběhne Eurovizní večer, kdy opět všichni finalisté zazpívají své písně v eurovizním kabátu a na konci večera poznáme vítěze a nového reprezentanta Albánie. Zatím stále není jasné, kdo o vítězi rozhodne a zda do rozhodování po několika letech opět vstoupí i hlasující diváci.
![]()
Soupiska účastníků Festivali i Këngës 60:
- Alban Ramosaj – Theje
- Denis Skura – Pse nuk flet, mama?
- Eldis Arrnjeti – Refuzoj
- Evi Reci – Me duaj
- Endri & Stefi – Triumfi i jetës
- Ester Zahiri – Hijena
- Gjergi Kacinari – Në ëndërr mbete ti
- Janex – Deluzional
- Kastro Zizo – Kujë
- Kelly – Meteor
- Kejsi Rustja – Vallëzoj me ty
- Mirud – Për dreq
- Olimpia Smajlaj – Dua
- Rezarta Smaja – E jemja nuse
- Ronela Hajati – Sekret
- Sajmir Cili – Nën maskë
- Shega – Një
- Urban Band – Padrejtësi
- Viola Xhemali – Eja si erë
- Xhuliana Pjetra – Baladë

Dle všeho se souboj o reprezentanta Albánie rozhoří mezi Albanem Ramosajem se silnou baladou Theje a největší celebritou letošního ročníku Ronelou Hajati. Její píseň Sekret však nepatří mezi ty, které albánské poroty obvykle podporují. Bude tak velmi zajímavé tento souboj sledovat a čekat, zda do něj náhodou nevstoupí po prvním živém přenosu někdo třetí.
Letošní Festivali i Kengës proběhne v kongresovém paláci v Tiraně za přítomnosti živého orchestru i publika a o jeho hladký proběh se postará pětice moderátorů v čele s reprezentantkou země na Eurovizi 2019 Jonidou Maliqi.
Všechny tři přenosy startují ve 21:00 SEČ a živě jej můžete sledovat zde.
![]()
[democracy id=“328″]
