Švýcarsko na Eurovizi: konec 36letého čekání na vítězství
Lys Assia, Céline Dion a nyní i Nemo jsou reprezentanti, kteří zajistili Švýcarsku výhru v soutěži Eurovision Song Contest. Pohled na účast této alpské země v pěvecké soutěži přinášíme v exkluzivním článku.
Díky vítězství nebinárního zpěváka Nema v letošním ročníku Eurovision Song Contest si může Švýcarsko připsat další vítězství. S 591 body zvítězil s písní The Code nad druhým Chorvatem Baby Lasagnou. V pořadí je letošní vítězství již třetím úspěchem této země v soutěži. Před letošním úspěchem slavila země naposledy vítězství v roce 1988 s písní Ne Partez Pas Sans Moi nazpívanou Celine Dion. V roce 1956 pak zvítězila nad dalšími šesti soupeři zpěvačka Lys Assia se skladbou Refrain.
Eurovize v plenkách
Historicky první ročník soutěže Eurovision Song Contest se konal ve švýcarském Luganu. Prvního ročníku se účastnilo celkem sedm zemí – Švýcarsko, Lucembursko, Nizozemsko, Belgie, Itálie, Francie a Západní Německo. Zajímavostí je, že z prvního ročníku se až na vítězné vystoupení nedochoval videozáznam. Zároveň se také kromě vítěze nedochovalo konečné pořadí jednotlivých písní.
Co však známe, byla pravidla prvního ročníku a ta nebyla zdaleka tak složitá jako dnes. Každá země mohla do prvního ročníku nominovat dvě písně. Každou píseň mohl zpívat někdo jiný nebo stejný interpret. Neplatilo žádné jazykové pravidlo, ale většina účinkujících zpívala ve svém národním jazyce. Vítězka prvního ročníku Lys Assie zpívala obě písně – jednu ve francouzštině a druhou v němčině. O vítězi rozhodovala odborná porota. Každá z účastnících se zemí nominovala dva porotce, kteří rozhodovali v tajném hlasování. Vítězkou se stala právě již zmíněná Lys Assie. John Kennedy O’Connor ve své knize vzpomíná na rozhovor s Lys Assiou, který poskytla v roce 2000 stanici Channel Four, a ve kterém se svěřila, že měla nejlepší píseň, nejlepší orchestr a byla nejlepší zpěvačkou soutěže. Ačkoliv francouzsky zpívaná píseň Refrain soutěž vyhrála, její komerční úspěch se nedostavil. Píseň velmi brzy po soutěži upadla do zapomnění. Sebevědomí tak švýcarské zpěvačce rozhodně nechybělo.
Lys Assia se Eurovize zúčastnila ještě jednou v roce 1958 s písní Giorgio. Umístila se na druhém místě. Eurovize i v dalších letech zůstávala její srdcovou záležitostí. V letech 2012 a 2013 se přihlásila do dvou ročníků švýcarského národního kola. V té době jí bylo již 86 let. V národním kole skončila osmá a na Eurovizi se jí již nepodařilo vrátit.
Vzestup MTV a propad popularity Eurovize
V 70. letech byla Eurovize vnímána jako součást středního proudu a popové hity ze soutěže plnily přední příčky hitparád, v druhé polovině 80. let ale začalo renomé soutěže upadat. Výrazným faktorem byl příchod hudební televize MTV v roce 1987 na evropský trh. Oproti MTV vypadala vystoupení na Eurovizi zastarale a těžkopádně. Může za to několik faktorů. V 80. letech se rychle rozvíjela elektronická hudba. Vystoupení na Eurovizi byla stále doprovázena živým orchestrem. Zvuk jednotlivých skladeb tak zněl zastarale. Zároveň o vítězi stále rozhodovaly pouze národní poroty, jejichž hlasování ne vždy odpovídalo tomu, co chtěl divák slyšet. Zatímco se v předešlých letech objevovaly písně na vrcholcích hitparád, po expanzi MTV a změně hudebního vnímání začaly písně z Eurovize propadat v žebříčcích. Vítězné písně z té doby si tak pamatuje už jen málokdo. Sledovanost soutěže klesala a začalo se mluvit i o konci soutěže.
Jednou z nejvýraznějších hvězd druhé poloviny 80. let na ESC byla budoucí celosvětová hvězda. Kanadská zpěvačka Céline Dion započala svou kariéru právě v této soutěži, když v roce 1988 reprezentovala Švýcarsko. Její vítězná píseň Ne partez pas sans moi byla inspirována šansony ze 70. let. Ačkoliv píseň těsně vyhrála nad příspěvkem ze Spojeného království, u publika absolutně propadla. Skladba nebyla vydána ve Velké Británii a ve švýcarské hitparádě se singl neprobojoval ani do první desítky.
Rozšiřování Eurovize a propad Švýcarska
Švýcarsko se Eurovize účastnilo pravidelně až do roku 1995. V tomto roce přerušilo svou dlouholetou účast. Stalo se tak ještě v letech 1999, 2001 a 2003. Země totiž v těchto letech neměla dobré výsledky a s ohledem na zavedení sestupného systému se nemohla následujícího roku účastnit. Po zavedení semifinálových kol od roku 2004 však nevynechala země ani jeden ročník, přestože do finále za posledních 20 let postoupila pouze devětkrát. Mezi lety 2007 až 2018 se Švýcarsko dokázalo kvalifikovat dokonce jen dvakrát.
Pokud si myslíte, že Celine Dion byla jedinou slavnou zpěvačkou, která reprezentovala Švýcarsko, není tomu tak. Kanadská zpěvačka Annie Cotton reprezentovala zemi v Millstreet v roce 1993 s písní Moi, Tout Simplement. Zajistila tenkrát Švýcarsku bronzovou příčku. Ačkoliv drtivá většina reprezentantů pocházela vždy ze Švýcarska, v průběhu posledních 24 let reprezentovali zemi zpěváci a zpěvačky z Německa, Francie, Itálie, Izraele nebo Řecka. V roce 2005 zastupovala zemi na Eurovizi i estonská dívčí skupina Vanilla Ninja s písní Cool Vibes.
Pro výběr soutěžní písně švýcarský vysílatel volil převážně národní kolo. Vzhledem k sérii nepřesvědčivých výsledků se však v roce 2019 švýcarská stanice SRG SSR rozhodla pro změnu a začala vybírat reprezentanta interně. Od tohoto roku se Švýcarsko vždy kvalifikovalo do velkého finále. V pěti následujících ročnících byla švýcarská píseň mezi nejlepšími pěti finálovými příspěvky celkem třikrát. Luca Hänni se umístil v Tel Avivu s písní She Got Me na čtvrtém místě. Gjon’s Tears v roce 2021 s písní Répondez-moi se umístil na třetím místě a v neposlední řadě v letošním roce zvítězil Nemo s písní The Code.
Jakou skladbu reprezentující Švýcarsko na Eurovision Song Contest máte nejraději vy? Dejte nám vědět do komentářů?