ESCZ 2024NovinkyReprezentanti

Za Česko do Malmö odjede Aiko!

Ve Švédsku nás bude reprezentovat se svou písní Pedestal.

Od pondělního večera 4. prosince až do půlnoci z pondělí 11. prosince na úterý 12. prosince probíhalo hlasování v českém národním kole ESCZ 2024. O post českého reprezentanta na Eurovizi 2024 v Malmö se utkala sedmička finalistů, ale vítěz mohl být jen jeden. Čeští hlasující měli podíl na celkovém výsledku 30 %, zatímco hlasující ze zahraničí měli celých 70 %. Možná i tento fakt přispěl je konečnému výsledku, kterým bylo vítězství Aiko s její písní Pedestal.

Vyhlášení výsledků bylo tentokrát opravdu skromné, pouze bylo na Instagramu zveřejněno video, jak šéf české delegace Kryštof Šámal oznamuje Aiko, že se stala vítězkou národního kola. Ta samozřejmě nemůže uvěřit, že je to pravda a spíše se domnívá, že se jedná o vtip. Podle vyjádření Kryštofa Šámala se v letošním ročníku národního kola ESCZ sešlo nečekaně velké množství hlasů, kterých bylo celých 98 tisíc. Nebylo však od začátku jisté, kdo zvítězí, protože se prý každé dva dny zdálo, že vyhraje někdo jiný.

Celkové konečné pořadí sedmičky finalistů je následující:

 1. Aiko – Pedestal
 2. Elly – The Angel’s Share
 3. MYDY – Red Flag Parade
 4. Tom Sean – Dopamine Overdose
 5. Lenny – Good Enough
 6. Tomas Robin – Out Of My Mind
 7. Gianna Lei – Starlet

Zatím však nebyly zveřejněny kompletní detailní výsledky s rozdělením hlasů z Česka a ze zahraničí. Pokud je česká delegace zveřejní, budeme vás o nich včas informovat.

Kdybyste si chtěli přečíst krátký medailonek, který jsme pro Aiko připravili, najdete ho zde, připomínáme také, že Aiko po národním kole ESCZ odpověděla na naše čtyři zvídavé otázky:

Jako jediná ze sedmičky finalistů měla Aiko svou soutěžní píseň Pedestal zveřejněnou již v září, což nijak neodporuje pravidlům Eurovize ani ESCZ, ale až do 4. prosince se nevědělo, že právě s touto písní bude soutěžit o post nového reprezentanta Česka na Eurovizi.

Jak se vám líbí vítězka ESCZ 2024 a česká reprezentantka pro Eurovizi 2024 v Malmö?

Jak jste spokojeni s vítězem ESCZ 2024?

21 komentářů: „Za Česko do Malmö odjede Aiko!

 • Teď médii probíhá článek, že Aiko s písní veřejně vystupovala už před 1. 9. 2023, takže by (kéž by!) mohla být vyloučena. Byla by to velká úleva a návrat šancí na finále s Elly nebo MYDY.

  Reagovat
  • Podle pravidel EBU sotva, protože tam je strašně velký prostor pro uvážení a výstup v Kopřivnici před hrstkou lidí je sotva kompetitivní výhodou.
   Co je ovšem fakt, že podle podmínek/pravidel ESCZ při výzvě pro zasílání songů má vést jakákoliv veřejná prezentace před 1.9.2023 k automatické diskvalifikaci songu. A tady je nutno i říci, že když Aiko ten song zaslala, tak si musela být vědoma, kdy a kde ho zpívala a že je tudíž v rozporu s pravidly, ať už vědomě nebo jen nedbalostně.

   Reagovat
 • Delegace teď mimochodem na Instagramu promazává a banuje všechny uživatele, co se ptají, jak byl formulář ošetřen proti manipulaci. To pro mě mluví za všechno.

  Reagovat
  • Je to banda arogánů bez sebemenší reflexe. Ostuda, že národní kolo a výpravu ČR vedou takový lidé. Tímto stylem akorát docílí toho, že příští rok nikam nepojedeme a čeští fanoušci o to ztratí zájem.
   Pamatuji si, když jsem tenkrát komentoval příspěvek o Xtém revampu Bennyho písničky „Proč udělali další a že se mi to zdá překombinované“ – do dvou minut byl komentář pryč. Fakt nechutný a neuctivý chování.

   Reagovat
 • Hlasovani by melo probehnout znovu , je to jasnej hack systemu. Nejlip pres SMS. I kdyz prokremelska pakaz ovlivnujici media pres dezinformace a komentare v diskuzich si to osefuje i tak.

  Reagovat
 • Tak čekal jsem, že vyhlášení bude nějak oficiální jako loni s počtem hlasů a tak. Tohle mi přijde jako podvod století.

  Je to normálně skandál a podraz na všechny fanoušky Eurovize. Tohle přeci nemůže být pravda. Jako nic osobního proti Aiko, ale tohle opravdu NEE!!!

  Podle veškerých předpokladů, jak tu bylo včera zmíněno v článku, měli vyhrát MYDY…

  Chceme přepočítání hlasů!!!

  Reagovat
  • Myslím, že to je Český televizi úplně ukradený. Její postoj je takový, že fanousci vůbec můžou být rádi, že v Eurovizi jsme, s ohledem na nízkou sledovanost. Přepočítávání hlasů ničemu nepomůže, jedině anulace. Vzhledem k tomu, že se mohlo hlasovat normálně přes prohlížeč mimo aplikaci, tak by tim ale Česká televize poukázala pouze na svoji totální neschopnost.

   Reagovat
 • No, taky jsem jí neměl na prvním ani druhém místě. A taky nechápu, jaktože nejprůměrnější písnička od Elly měla 24 679 hlasů z ČR a ostatní jenom malinkatou část?? :O

  Reagovat
 • „Výsledky jsou zvláštní, zvlášť, když se prej první místo hodně měnilo. Ani Vesna jasný favorit loni neměla tolik hlasů. Navíc Aiko nebyla výraznou favoritkou u zahraničních hlasujících. Jinak tristní je česká delegace a její uspořádání národního kola a to nedůstojné vyhlášení jen na IG ? No comment. Se nedivím, že je v ČR Eurovize opovrhovaná.“ Tohle napíšete na IG a zablokuje vás. To vypovídá o všem.

  Reagovat
 • Katastrofa. Na Wikipedii jsou počty hlasů. Je to absolutní výsměch a fraška (jak ČR, tak i zahraničí). Reálné rozložení sil skvěle a jednoznačně zmapoval Pepův včerejší článek. Vzpomínají eurovizní pamětníci na české kolo 2008? Tak něco podobného tu máme nyní. Zodpovědnost bohužel nese naivita Šámalova týmu. V r. 2019 česká delegace chtěla vystupovat v první půlce finále a pak se divila, že jsme dostali od diváků málo hlasů. Tak teď se budou divit, co se stalo s hlasováním. Ještě ve své hlouposti ukázali, jak málo lidí hlasuje a jak snadné je hlasování zmanipulovat. Reálně hrozí, až se veřejnost dozví, že za peníze koncesionářů posíláme Rusku, která zatím reálně nemá finálové ambice, tak se Česko z dalších ročníků odhlásí. No a Mydy pošleme aspoň do OGAE Second Chance ankety, třeba se umístí aspoň tam (jako Albánie 2020).

  Reagovat
  • Jako ideální se ukazuje systém z r. 2022, kde výsledky ukotvila porota a kde se i klikací kampaně převáděly na velké body (12/10/8…).

   Reagovat
 • Dalo se hlasovat i mimo aplikaci na této stránce, takže někdo rozeslal odkazy a šup máme 30 000 hlasů. escz2024.choicely.com/ takže podfuck.

  Reagovat
  • Nevím jak moc mohlo tohle ovlivnit výsledky, ale pokud tato možnost hlasování byla, tak to nebylo nejšťastnější rozhodnutí

   Reagovat
   • Stačilo otevřít anonymní okno a mohlo se hlasovat neomezeně. 🙁 Nemluvě o tom, že pokud někdo kliknul na profil interpreta ve formuláři, aby se mohl podívat na video, dalo mu to rovnou hlas (moje zkušenost, ale zřejmě se to stávalo i dalším lidem, jak čtu z komentářů). Tím, že byla Aiko první, by mě nepřekvapilo, kdyby spoustu hlasů měla omylem.

    Reagovat
 • Popravdě zklamání a bez šance na lepší umístění, škoda, už bylo líp:-(((

  Reagovat
 • Nechápu.. ten její živý projev je naprosto otřesný. S tímhle můžeme na finále zapomenout.

  Reagovat
 • Ostuda, MYDY třetí? WTF!!! Takže po dvou letech opět bez finále. A výsledky hlasování jako zveřejnímte kdy? Příšerný přístup české delegace.

  Reagovat
 • Jsem upřímně v šoku, Aiko je milá, song je taky fajn, tak mě nechápejte špatně… Ale… kdo reálně čekal, že vyhraje? Kdo jí měl aspoň na druhém místě? Projížděl jsem hromadu žebříčku a většinou byla kolem 5 místa

  Reagovat
 • Budou někde zveřejněny počty poslaných hlasů, jak moc to bylo těsné apod.? Docela by mě to zajímalo…

  Reagovat
 • Priserna volba. Koukam ze jediny co staci k reprezentaci je jit do dvtv

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..