Novinky

Detaily k novinkám v hlasování při Eurovizi 2023

Od podzimního představení novinek v hlasování se vyrojilo mnoho otázek a na některé z nich nyní EBU přinesla odpovědi.

Novinkou je možnost hlasovat online přes web www.esc.vote – jak ze zemí, které se Eurovize účastní, tak i ze zemí, které na Eurovizi neuvidíme. Pro online hlasování bude potřeba ověření přes kreditní kartu. Hlasy televizních diváků v účastnících se zemích se sloučí dohromady jak z online hlasování, tak i z klasického SMS hlasování či telefonních hovorů. V ostatních zemích se udělá ze všech došlých online hlasů jedna TOP 10 a tyto země obdrží body z jedné dodatečné země, kterou lze označit jako „zbytek světa“. Podstatnější novinkou však je to, že o výsledku semifinále, tedy desítce postupujících do finále, tentokrát rozhodnou jen hlasující diváci bez porot. Zajímavostí ale je, že i přes to budou odborné poroty v semifinále hlasovat. Tyto hlasy však nebudou použity, pouze za výjimečné situace, kdy nebude možné z dané země získat platné hlasy diváků a ani nebude k dispozici náhradí sada agregovaných bodů, kterou systém doplní dle ostatních podobně hlasujících zemí. V takovém případě budou hlasy diváků z této země nahrazeny hlasy poroty.

Poroty se do hry vrátí až během sobotního finálového přenosu. Narozdíl od minulého roku však v případě nesrovnalostí v hlasování poroty bude u dané země započten dvakrát výsledek diváckého hlasování namísto agregovaných bodů dle podobných států. Podobný scénář bude platit i v opačném případě – když nebude v některé zemi možné získat platné výsledky diváckého hlasování, budou použity agregované body, ale pokud ani ty nebudou k dispozici, pro danou zemi se tentokrát započítá dvakrát hlasování odborné poroty. EBU sice nezveřejnila, jak by se postupovalo, kdyby nebyl možný ani jeden způsob, tedy by nebylo jaké hlasování zdvojit, ale jelikož jsou to dva na sobě nezávislé procesy, je velice nepravděpodobné, že by tato situace nastala.

Tím, že ale do hry v letošním roce přichází hlasování jedné dodatečné země („zbytek světa“) i ve finále, tak se nám trochu vychýlí rovnováha hlasování porot a diváků. Jelikož divácké hlasování přijde z celkem 38 zemí (37 účastníků + zbytek světa, tj. celkem 2204 bodů), hlasování porot bude jen z 37 účastnických států, tedy pouze 2146 bodů. Poměr mezi hlasováním diváků a poroty tak bude přibližně 50,7 : 49,3 ve prospěch televotingu. Nakolik to ovlivní konečné výsledky? To je zatím těžké odhadovat, ale po skončení Eurovize a představení detailních výsledků jak za semifinálové přenosy, tak za velké finále, se můžeme v rozboru podívat na to, jak by Eurovize dopadla bez zásahu zemí „zvenku“.

Jak se stavíte k těmto novinkám v hlasování vy? Změnil se nějak váš názor od doby, kdy EBU zveřejnila tyto změny?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..