ESCArena hodnotí !ESCZ 2023Národní kola

ESCZ 2023: TOP 5 podle ESC Arény

Kdo by měl Česko reprezentovat podle týmu našeho webu?

ESCZ 2023 se blíží ke svému vrcholu a tak je na čase podívat se na to, koho by v Liverpoolu rádi viděli členové našeho webu ESC Arena. S kým nejvíce souhlasíte?

Honza

České národní kolo ESCZ 2023 za mě osobně patří k těm slabším, které jsme mohli od roku 2018 od ČT vidět. Vlastně si nechci ani představit, co by se dělo, kdybychom ve výběru neměli skupinu Vesna. My ji tam ale máme, a tak se podle bookmakerů dokonce dostáváme mezi favority. My Sister’s Crown nám ještě způsobí nějaké ty vrásky na čele, nicméně být lehce kontroverzní nikdy nikomu neuškodilo, ba naopak.

Po živém národním kole musím ocenit především Rodana, jeho vystoupení bylo skvělé a i když zřejmě letos na Eurovizi nepojede, věřím, že jeho chvíle brzy přijde. Pam Rabbit přichází za mě s nejslabší písní její „ESCZ kariéry“, nicméně její pódiové schopnosti musí ocenit i ti, kterým se píseň Ghosting až tak nelíbí. To naopak píseň Happy od Markéty Irglové zůstane v mém playlistu oblíbených písní, avšak poslat ji na Eurovizi by nebylo šťastné rozhodnutí. No a Maella, když jsem uslyšel její song Tudu Tudu Tu, neskrýval jsem obrovské nadšení. O to větší zklamání zavládlo, když jsem si poslechl píseň Flood. Není to špatný song, ale na Eurovizi by se Maella v této „potopě“ velmi rychle utopila.

Česko na Eurovizi 2023 musí poslat Vesnu. A to i přesto, že národ, kterému je píseň věnovaná, proti písni a skupině, a především její ruské člence, nejvíce zbrojí. Vesna ale bude mít dost času dokázat všem, že její místo v Liverpoolu je více než zasloužené. Nejvíce práce bude dle mého na pódiové prezentaci, která musí působit barevně, klidně lehce kýčovitě, ale nikoliv chaoticky. Naštěstí ale v Liverpoolu nebudou muset naše slovanské krasavice narážet do umělých palem, jako tomu bylo během ESCZ přímého přenosu.

 1. Vesna
 2. RODAN
 3. Pam Rabbit
 4. Markéta Irglová
 5. Maella

Josef

Předně jsem strašně rád, že se letos podařilo české národní kolo ESCZ 2023 posunout o krůček blíže k živému národnímu kolu v televizi, i když zatím pouze napůl. Ačkoliv původní plán zněl, že bude ve finále pouze trojice písní, nakonec jsme jich dostali rovnou 5 a i když je to méně než v předchozích letech, jsem rád, že zájem o Eurovizi mezi interprety neklesá, ale dokonce roste.

V uplynulých letech se vždy mezi finalisty našel jeden nebo dva interpreti či písně, které jsem si zrovna neoblíbil, ale to se mi letos poprvé nestalo. Všech pět finalistů mi po lidské stránce sedí a i jejich písně se mi líbí, některé více, jiné méně. Proto pořadí TOP 5 berte s mírnou rezervou.

A třetí důvod, proč jsem letos velice nadšený, je účast skupiny Vesna. Já o ní totiž již několik let říkám, že pokud by někdo měl přinést češtinu na Eurovizi nebo píseň s folklórními či etno prvky, byla by to právě Vesna. A letošním rokem se mi tento sen splnil. A můžeme mířit ještě výš. Píseň My Sister’s Crown totiž sklízí úspěch napříč Evropou a i přes některé nenávistné komentáře a nepochopení obsahu textu či jejího sdělení patří k velkým favoritům na celkové vítězství. Jsou tak jedinou možnou volbou, která nám může z Liverpoolu přivézt krásné umístění.

Z ostatních interpretů bych rád pochválil Pam Rabbit, jejíž tvorba zraje jako víno a skladbu Ghosting z jejích tří účastí v ESCZ považuji za tu nejpovedenější i včetně působivé choreografie. RODAN je velké a milé překvapení letošního ročníku, budu doufat, že to nevzdá a zkusí to i někdy příště. Markétu Irglovou sleduji už dlouhé roky a miluji její tvorbu, jen píseň Happy není to pravé ořechové pro Eurovizi. A Maella je milá, ale Tudu Tudu Tu by se do národního kola podle mě hodilo více. Třeba se uvidíme někdy v budoucnu opět v národním kole s lepší písní než je právě Flood.

 1. Vesna
 2. Pam Rabbit
 3. RODAN
 4. Markéta Irglová
 5. Maella

Vladimír

Letošní české národní kolo ESCZ 2023 přineslo zajímavý posun v přístupu Česka k Eurovizi. Živé národní kolo bylo osvěžením pro každého eurovizního fanouška a nadějí do budoucna, že bychom se na něj zase jednou mohli koukat i v televizi. Vystoupení všech pěti účastníků byla dle mého názoru na vysoké úrovni, avšak ne každá píseň by měla na Eurovizi šanci uspět.

Za TOP 5 materiál, s kterým bychom mohli dosáhnout historicky nejlepšího umístění, považuji píseň My Sister‘s Crown od Vesny. Jednak dokázali vyjít ven s písní týkající se aktuálního tématu, které v celé Evropě stále rezonuje, ale i její myšlenka, dokonalá produkce, mezinárodní přesah, folklorní nádech a také výborný zpěv ve čtyřech jazycích se zdá být téměř sázkou na jistotu.

Mezi další dvě skladby, které by jistě dokázaly zanechat nezapomenutelnou českou stopu na Eurovizi v Liverpoolu, jsou Introvert Party Club od Rodana a Ghosting od Pam Rabbit. I zde bych věřil v oblibu evropského publika a postup alespoň do finále. Domnívám se, že zbylé dva songy od Markéty Irglové a Maelly nejsou příliš výrazné nebo zajímavé natolik, aby dokázaly upoutat mezinárodní diváky i přes to, že obě interpretky jsou velmi kvalitní.

Letos máme opravdu jedinečnou šanci na velký úspěch, tak ji prosím nepromarněme!

 1. Vesna
 2. Rodan
 3. Pam Rabbit
 4. Markéta Irglová
 5. Maella

Daniel

Je fajn pozorovat postupný vývoj českého národního kola. Konečně jsme se dočkali přímého přenosu, i když prozatím pouze na internetové televizi. Každá z letošních písní ESCZ má své kouzlo a uměleckou hodnotu a pětice soutěžících prezentuje pestré hudební styly. Vyzdvihnul bych kvalitu celého projektu, která je o mnoho vyšší než v případě některých ostatních národních kol  v Evropě s větším množstvím účastníků. Méně je zkrátka někdy více.

Z řady nejvíce vystupuje hudební uskupení Vesna, které přináší slovanskou tradici v moderním podání, kterou na Eurovizi vždycky s radostí vítám. Nápaditým prvkem je využití hned čtyř evropských jazyků, čímž se jednak šíří message skladby My Sister’s Crown napříč kulturami a zároveň nám může pomoci získat nějaké ty extra bodíky z určitých zemí. Na Eurovizi obvykle nejvíce fandím státům, které se nebojí opustit komfortní zónu popových songů v angličtině, a naopak svérázně ukázat to nejzajímavější ze své hudební scény. Pokud do Liverpoolu odjede Vesna, i my se zařadíme mezi takové národy.

Myslím, že jedině Vesna má potenciál vyšvihnout Česko na vysoké příčky. Tak dobrý výsledek by pak mohl posílit celkovou popularitu Eurovize u nás a odvahu experimentovat s podobou národního kola, abychom ho jednou mohli sledovat na jednom z kanálů České televize. Postup do finále by nám s kreativním stagingem podle mě zajistila i Pam Rabbit se skladbou Ghosting, kterou navazuje na mojí oblíbenou Get Up z roku 2020. Zbývající tři písně jsem si rád poslechl, ale do mého playlistu nezamíří.

 1. Vesna
 2. Pam Rabbit
 3. Maella
 4. Rodan
 5. Markéta Irglová

Pavel

České národní kolo se opět vrátilo do novoročního období, což považuji za šťastné rozhodnutí. Stejně tak se mi líbí formát, který Česká televize pro letošní rok zvolila. Živá vystoupení jsou o poznání více poutavá a pro diváky relevantnější při rozhodování, jakého interpreta na Eurovizi vybrat. Na rozdíl od předchozího ročníku však sestupnou tendenci nabrala úroveň nabídky songů. Většina písní je nepříliš výrazná, nepříliš originální a nepříliš zapamatovatelná.

Živé vystoupení se podařilo Pam Rabbit a Rodanovi. Oba dokázali komorní prostor studia ČT pojmout správným způsobem a vystoupení působilo poměrně přirozeně. Maella své vystoupení příliš nezvládla pěvecky a Markéta Irglová bohužel působila dojmem až příliš komorním, jako by vystupovala u někoho doma.

Mým favoritem se tak stala dívčí skupina Vesna. My Sister’s Crown je originální, má zajímavá místa a líbí se mi sdělení, které s sebou tato píseň nese. Dynamičnost a typické slovanské prvky jí dodávají správný šmrnc a také jedinečnost, která je pro eurovizní stage tak důležitá. Mrzí mě však to, jakým způsobem se do skupiny Vesna trefuje negativní kritika. Dívky nebyly, dle mého, zcela pochopeny a pevně věřím, že pokud národní kolo vyhrají, toto se postupem času změní.

 1. Vesna
 2. Rodan
 3. Pam Rabbit
 4. Markéta Irglová
 5. Maella

Ondřej

Letošní ročník escz ve mně zanechal poněkud smíšené pocity. Jsem neskutečně rád, že jsme se dočkali live show, která, ačkoliv mě moc neohromila, splnila podle mě svůj úkol skvěle. Ale naopak celková kvalita písní mi přijde výrazně slabší než předchozí dva ročníky.

Upřímně doufám, že se letos dočkáme jasného vítěze, a že jím nebude nikdo jiný než Vesna. Věřím, že ve finále to bude právě mezi Vesnou a Pam Rabbit a ačkoliv jsem obrovský příznivec Pam a její letošní píseň se mi líbí, Vesna ve svém songu má úplně všechno, co jsem za Česko chtěl na Eurovizi vidět už roky. Není náhoda, že si nás sázkové kanceláře začínají všímat a se správným stagingem bychom se s Vesnou do top 5 klidně podívat mohli. Zbylé písně mě vyloženě nenadchly a myslím, že do boje o vítězství zásadně nepromluví.

 1. Vesna
 2. Pam Rabbit
 3. RODAN
 4. Maella
 5. Markéta Irglová

Tým ESC Areny se naprosto jednomyslně shoduje na tom, že by nás na Eurovizi 2023 v Liverpoolu měla zastupovat skupina Vesna s písní My Sister’s Crown. Druhé až třetí místo patří shodně dvojici Pam Rabbit a RODAN. Jak to nakonec celé ve skutečnosti dopadne, zjistíme už v úterý večer!

4 komentáře: „ESCZ 2023: TOP 5 podle ESC Arény

 • Jako realističtější teď vidím top 10. Jak bude zítra ohlášen vítěz? Jinak rozdělení bodů mě napadá Češi 2, 4, 6, 8, 10 a zahraničí 6, 10, 14, 18, 22.

  Reagovat
 • Jsem rád, že někteří vidí letošní výběr songů realisticky a střízlivě. Prostě je to letos slabší než v předchozích letech. Vesna je jasný kandidát, ale byl bych opatrný z predikcemi do top 5. Tady se obávám, že je to daleko víc přání než cokoli jiného. Živé vystoupení bylo rozpačité a o třídu horší než klip. Bude to chtít hodně na finální podobě zapracovat. Nějaké výrazné umístění by mě překvapilo, moc tomu v tuto chvíli nevěřím. Obávám se, že čekání na nějaký opravdový průlom po Mikolasovi pokračuje dál.

  Reagovat
  • Já osobně bych tak rezervovaný nebyl, dnes dopoledne se Česko u sázkařu posunula na 4 místo a nebývají tak úplně mimo realitu, samozřejmě uvidíme co pošlou ostatní státy…

   Reagovat
  • Já bych nebyl skeptický. Vzhledem k minimalismu a stagi národního kola bych holky ještě pochválil, že z toho vytřískali maximum. Co jiného vymyslet s tím songem? V Liverpoolu by to bylo absolutně o něčem jiném, v tomhle nemám sebemenší obavy. Pochopitelně si ČT většinu finančních prostředků šetří až na květen. Patricie byla sice trochu přiškrcená v hlase, aspoň se mi to tak zdálo, ale věřím, že v Liverpoolu to rozbalí na plný pecky. Potenciál je ohromný. Tady prostě není o čem se bavit. Buď Vesna nebo se budeme klepat o postup s přáním nebýt poslední ve finále.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..