Novinky

ESC 2023: Česko vystoupí v druhé polovině 1. semifinále

Podruhé v řadě náš reprezentant zazpívá v druhé polovině večera.

Dnes v liverpoolské St George’s Hall proběhlo slavnostní předání hostitelství anglickému Liverpoolu a zároveň oficiální semifinálový los, který měl za úkol rozdělit 31 účastníků semifinále do dvou večerů a do jejich polovin. V rámci losování bylo též rozhodnuto o tom, které semifinále odvysílají země tzv. Velké pětky a vítěz loňské Eurovize – Ukrajina. Ty budou mít v daném semifinále i povinnost hlasovat.

Česko bylo vylosováno z pátého koše při předposledním kole losování, čímž jsme se zařadili jako poslední země do prvního semifinále, kde Česko vystupovalo od roku 2016 do roku 2019, poslední dva roky jsme patřili do semifinále druhého. Stejně jako minulý rok nám však byla vylosována statisticky výhodnější druhá polovina večera. Český reprezentant, který vzejde z právě probíhajícího národního kola ESCZ 2023, si zazpívá jako osmý až patnáctý v pořadí. Na konkrétní startovní číslo si budeme muset počkat na přelom března a dubna. Zajímavostí však je to, že z prvního semifinále zatím neznáme žádnou zvolenou píseň, ale za týden touto dobou již budeme znát tři včetně té naší.

Moderátoři slavnostního ceremoniálu AJ Odudu a Rylan nejprve vylosovali, které tři země odvysílají „naše“ první semifinále, ve kterém budou i hlasovat, a které tři země pak odvysílají čtvrteční klání. Česko bude doufat v hlasy od Německa, Francie a Itálie, státy druhého semifinále se pak pokusí zaujmout Ukrajinu, Španělsko a Spojené království.

Poté už nic nebránilo tomu, vylosovat pozici všem 31 zemím, které musí zabojovat o finálovou kvalifikaci. Los pro 67. ročník Eurovision Song Contest v anglickém Liverpoolu nakonec dopadl následovně:

Na první pohled se zdá, že los pro Česko nedopadl vůbec špatně. Vystupovat v druhé polovině není nikdy na škodu, ačkoliv nutno jedním dechem dodat, že tyto (ne)výhody jednotlivých polovin se poslední dobou značně stírají. V prvním semifinále také vystoupí pouze 15 zemí, kdežto v druhém semifinále to bude o jednu zemi více, takže i z tohoto pohledu se první semifinále jeví jako lepší volba. Když se podíváme na země, které se velice často kvalifikují v posledních letech do finále, tak v našem semifinále takových najdeme možná 6 nebo 7, i když bude záležet na samotných písních.

V semifinále máme také země, které nás rády podporují, a to především Portugalsko nebo Izrael, občas i Irsko nebo Finsko. V případě vítězství skupiny Vesna v našem národním kole by mohla přijít podpora od Chorvatska nebo Srbska, ale zároveň teoreticky může nastat situace, kdy v Chorvatsku zvítězí pěvecká skupina Harmonija Disonance s podobně žánrově zaměřenou písní, jako má naše Vesna. Tyto skupiny by se pak vzájemně mohly okrádat o potenciální hlasy pro tyto folklórně laděné písně.

Semifináloví “giganti” se letos zdají být rozděleni více než spravedlivě. Srbsko, Švédsko, Finsko, Norsko nebo Ázerbájdžán v úterním přenosu, Austrálie, Kypr, Řecko, Island nebo Arménie v přenosu čtvrtečním. Co je ale jistotou posledních let? Postup si země opravdu musí zasloužit především svou písní. A ty my dosud známe pouze tři. Ačkoliv se tedy nyní zdají obě dvě semifinále relativně rovny, poznáváním dalších a dalších písní teprve zjistíme, zda se nám z toho či onoho semifinále rýsuje tzv. krvavá koupel.

Co na los říkáte vy?

4 komentáře: „ESC 2023: Česko vystoupí v druhé polovině 1. semifinále

 • Podle mě to už lépe ani nešlo 🙂 Je bohužel i dobře, že Ukrajina hlasuje až v druhém sem., protože v případě Vesny nás budou bojkotovat, bohužel poselství písně berou úplně obráceně

  Reagovat
  • No to podle mě není vůbec pravda. Já naopak vidím jak si váží podpory a drtivá většina jich to pravé poselství pochopila a vyjadřuje vděčnost a podporu Vesně. Někde jsem četl, že ten song je dokonce v TOP5 trendech na ukrajinském YT. Dokonce i v BLR a RUS pochopili o čem to doopravdy je, když to tam zabanovali. Neměli bychom brát na zřetel nějaké troly a dezinformátory, kteří píší u klipu na YT. Útoky na tu rusku ve skupině, která žije v Česku a silně vyjadřuje podporu Ukrajině jsou naprosto směšné.

   Reagovat
   • Pravda, že na YT je situace celkem klidná, ale na platformě TikTok, která má teď obrovský dosah, byl solidní mordor. Naštěstí začínají přibývat komentáře a videa, kde se holek zastávají

    Reagovat
    • To rád slyším. TikTok mě fakt vůbec nezajímá. Stačí mi sledovat Twitch a YouTube a i z toho vím jak toxické místo TikTok je. Já rozumím ukrajincům, kteří si to vyloží jinak než to děvčata skutečně myslí a jakou zprávu a poselství chtějí předat. Nemají to snadné, ale měli by pochopit, že zrovna od Česka to není žádné zesměšňování situace apod., protože jestli někdo ukrajincům v této době rozumí nejvíc, tak to jsou čechoslováci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..