NovinkyOstatní

Česko vyhrálo Eurovision Young Musicians 2022!

Houslista Daniel Matejča se stal historicky prvním českým vítězem eurovizní soutěže!

Ve francouzském městě Montpellier se dnes večer uskutečnila Eurovizní soutěž mladých hudebníků, známá pod názvem Eurovision Young Musicians. Letošního ročníku se zúčastnilo 9 talentovaných interpretů klasické hudby. Jako poslední v pořadí se představil český zástupce, houslista Daniel Matejča. Ten nejvíce nadchnul nejen publikum v sále, ale především pětičlennou odbornou porotu.

Daniel Matejča je šestnáctiletý houslista z Liberce, který v současnosti souběžně studuje Gymnázium F. X. Šaldy a Akademii múzických umění v Praze. Nadání zdědil po rodičích, kteří hrají na housle a violu. Daniel se též věnuje hře na klavír a bicí, ovšem housle pro něj vždy byly nástrojem číslo jedna. Rád taktéž skládá vlastní hudbu, nejvíce ho baví tvorba jazzu. Umí to ale také na skateboardu. Už nyní se může pochlubit početnou řádkou významných hudebních ocenění jak u nás tak i v zahraničí. Dosud největšího úspěchu se však dost možná dočkal právě nyní!

V sobotním přímém přenosu z francouzského Montpellier jsme od Daniela mohli uslyšet třetí a čtvrtou větu Koncertu č. 1 pro housle od Dimitriho Šostakoviče. Vítězstvím v EYM 2022 se Daniel stal historicky prvním českým vítězem jakékoliv soutěže pořádané Evropskou vysílací unií EBU. Za celou redakci ESC Arena Danovi moc gratulujeme!

Na druhém místě skončil Philipp Schupelius, cellista z Německa, a třetí místo si odnáší mladičká Alma Serafin Kraggerud, houslistka z Norska. Soutěž tak naprosto opanovali hráči na smyčcové nástroje.

EYM 2022 si můžete zpětně zhlédnout na iVysílání ČT.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..