Národní kola

DNES: Finále španělského Benidorm Fest 2022

V noci tak poznáme čtvrtou píseň pro Turín.

Dnes večer se ve španělském Benidormu uskuteční finále obnoveného hudebního festivalu Benidorm Fest. Ten byl navrácen jakožto způsob výběru španělského reprezentanta a písně pro Eurovision Song Contest. Po dvou semifinále, která proběhla ve středu a ve čtvrtek, dnes vystoupí osmička finalistů. Na konci večera poznáme vítěze, který bude Španělsko reprezentovat na Eurovizi v italském Turíně.

Finalisté Benidorm Festu 2022:

Semifinálová vystoupení si též můžete pustit na oficiálním YouTube kanálu RTVE.

Do finále se probojovali všichni favorité, semifinálovým překvapením se však stala především zpěvačka Chanel, která se svou písní SloMo předvedla světové číslo. Favorizované trio Tanxugueiras mají sice obrovskou podporu španělské veřejnosti, jejich cestu za výhrou však komplikuje porota, která by píseň Terra ani neposlala do finále. Proti Chanel, která vyhrála první semifinále, se tak zřejmě ve finále postaví především Rigoberta Bandini, která se svou hymnou ženství a mateřství opanovala druhé semifinále a už několik týdnů vede žebříček nejposlouchanějších písní Španělska.

Do finále postoupil i Gonzalo Hermida. Ten byl na začátku týdne pozitivně testován a v semifinále bojoval prostřednictvím videoklipu. Studiový zpěv mu tak mohl ve spleti falešných tónů čtvrtečního večera napomoci k postupu. Perfektní vokály naopak poslaly do finále také zpěváka Xeinna nebo Blancu Paloma. O uvolněnější náladu se pak během večera postará skupina Varry Brava či zpěvák a rapper Rayden. I bookmakeři se však shodují, že finále festivalu bude soubojem mezi Chanel a Rigobertou Bandini.

O vítězi dnešního finále bude z poloviny rozhodovat porota (60 % národní, 40 % zahraniční) a z poloviny veřejnost (50 % televoting, 50 % demografický vzorek obyvatelstva, podobně jako známe z Festivalu di Sanremo, zde se jedná o panel 350 osob). Porota je složena z pěti členů – tří španělských a dvou zahraničních. Konkrétně se jedná o tato jména:

  • Natalia Calderón – hlasová koučka
  • Miryam Benedited – choreografka
  • Estefanía García – zpěvačka, mezzosopranistka
  • Marvin Dietmann – pódiový choreograf (například i písně Omaga)
  • Felix Bergsson – Vedoucí islandské eurovizní delegace

Slavnostní finálový večer z Palacio de Deportes L’Illa ve španělském Benidormu bude uvádět trojice ve složení Alaska, Inés Hernand a Máxim Huerta.

Finále Benidorm Fest startuje ve 22:05 a živě jej můžete sledovat na oficiálních stránkách La 1.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..