ESCZ 2022Národní kola

Kdo se stane českým zástupcem 2022?

ESCZ 2022 se blíží do finále, tady jsou žebříčky a prognózy!

Již zanedlouho poznáme zbrusu nového reprezentanta naší země na Eurovizi. Ten bude Česko reprezentovat na 66. ročníku Eurovision Song Contest v květnu příštího roku. V letošním ESCZ je zřejmě nejvíce možných vítězů v historii českého národního kola. Jestliže rok 2018 patřil výhradně Mikolasovi, v roce 2019 jsme se mohli bavit o boji mezi Lake Malawi a Barboře Mochowé, v roce 2020 nás pak zajímalo, zda se podaří porazit Bennyho Crista, nepodařilo, letos, především díky změně počítání celkových výsledků, můžeme do boje o prvenství zahrnout minimálně čtveřici finalistů, dost možná i pět.

Zahraniční fanoušek se nerovná český fanoušek. Tato nerovnost vždy platila a zdá se, že platí i tentokrát. Není žádným překvapením, že pozici „Bena roku“ letos zaujal duet Emmy Smetany a Jordana Haje. Nemusíte se nikterak zajímat o Eurovizi, avšak to, že tato dvojice soutěží v českém národním kole, vás zkrátka nemohlo minout. O mnoho chladněji se však k písni By Now staví zahraniční eurovizní fanoušci. Ti mají letos stejnou váhu jako všechny hlasy poslané z Česka. Z velké části tak do této „bitvy národů“ vstoupí mezinárodní porota.

Velké podpory ze strany zahraničních fanoušků se naopak těší trojice žen – ANNABELLE, We Are Domi a GIUDI. Českého diváka z této trojice, zdá se, nejvíce nadchla poslední zmiňovaná s písní Jezinky, avšak české hlasování není, narozdíl od toho zahraničního, pouze o hardcore eurovizních nadšencích, ale do hry vstupuje i síla sociálních sítí a jakási schopnost přesvědčit ne zcela zainteresovaného followera, aby otevřel odkaz, poslal hlas a potvrdil ho v e-mailu. V komunikaci se svými followery musíme vyzdvihnout především skupinu Skywalker, poctivě „vidět“ prakticky všude bylo i trio The Valentines.

Ačkoliv se tu můžeme hádat o tom, koho podpoří Češi a koho fanoušci ze zahraničí, zřejmě to budou nakonec porotci, kteří svou dvojnásobnou sílou rozvíří hladinu nejistoty více, než by se mohlo na první pohled zdát. A koho porota nakonec opravdu podpoří? Z předchozích ročníků ESCZ lze predikovat, že porotci, složeni z bývalých eurovizních interpretů, mají rádi originalitu, svěžest a moderní zvuk. Zatím vždy vystřelili svými hlasy na první místo Barboru Mochowou, na prakticky stejnou pozici vyslali ale i skupinu Lake Malawi nebo Bennyho Crista, v roce 2018 zvítězil u porot Mikolas Josef. Naopak zcela potopili především baladu Dark Water Olgy Lounové, která se na první poslech mohla zdát velmi „jury friendly“.

Co tedy z minulosti plyne? Mezinárodní porota by mohla ocenit Jezinky od GIUDI, trio We Are Domi a vlastně i Emmu s Jordanem. Otazník podpory pak visí nad ANNABELLE, skupinami Skywalker a The Valentines. Dalo by se říct, že nejmenší pravděpodobnost úspěchu mezi porotami by mohla mít Elis Mraz, nicméně ta zase disponuje perfektně zvládnutým živým vystoupením, které by někteří porotci určitě mohli též ocenit. Navíc toto poslední tvrzení za chvíli vyvrátí naše namodelovaná prognóza.

Pojďme si trochu hrát a namodelovat si takové hypotetické výsledky ESCZ 2022:

Hlasování českých fanoušků

Pro hlasování českých fanoušků využijeme velmi jednoduše výsledky naší velké ankety, do které jste poslali neuvěřitelných více než 1 100 hlasů. A ano, jsme si vědomi toho, že nebereme v potaz sílu sociálních sítí:

 1. Emma Smetana & Jordan Haj – 12 bodů
 2. GIUDI – 10 bodů
 3. We Are Domi – 8 bodů
 4. Elis Mraz – 6 bodů
 5. ANNABELLE – 4 body
 6. Skywalker – 3 body
 7. The Valentines – 2 body

 

Hlasování zahraničních fanoušků

Pro hlasování zahraničních fanoušků využijeme aplikace My Eurovision Scoreboard, která se již stala nedílnou součástí pravého fanouška. Do ESCZ 2022 tam bylo zadáno několik desítek tisíc bodů:

 1. ANNABELLE – 12 bodů
 2. We Are Domi – 10 bodů
 3. GIUDI – 8 bodů
 4. Elis Mraz – 6 bodů
 5. Emma Smetana & Jordan Haj – 4 body
 6. Skywalker – 3 body
 7. The Valentines – 2 body

Hlasování porot

Nejtěžší je namodelovat si výsledky poroty. Rozhodli jsme se tedy jako porotu vytvořit kombinaci výsledků „ESC Arena hodnotí“ a pořadí redaktorů největšího webu o Eurovizi Wiwibloggs. Nezapomínejme, že poroty mají dvojnásobnou váhu:

 1. GIUDI – 24 bodů
 2. Elis Mraz – 20 bodů
 3. We Are Domi – 16 bodů
 4. ANNABELLE – 12 bodů
 5. Emma Smetana & Jordan Haj – 8 bodů
 6. Skywalker – 6 bodů
 7. The Valentines – 4 body

Celkové výsledky

A takto by po sečtení hlasů vypadalo celkové pořadí ESCZ 2022:

 1. GIUDI – Jezinky (42 bodů)
 2. We Are Domi – Lights Off (34 bodů)
 3. Elis Mraz – Imma Be (32 bodů)
 4. ANNABELLE – Runnin‘ Out of F* Time (28 bodů)
 5. Emma Smetana & Jordan Haj – By Now (24 bodů)
 6. Skywalker – Way Down (12 bodů)
 7. The Valentines – Stay or Go (8 bodů)

Výsledky berte s rezervou a jen jako náš pokus o jakési zmapování situace. Jak to nakonec celé dopadne, zjistíme už zítra večer!

5 komentářů: „Kdo se stane českým zástupcem 2022?

 • Doporučovala by som Jezinky. Je to síce dosť risk, lebo vystúpenie musí byť naozaj dobre premyslené a dokonale odprezentovane.
  Ešte ma celkom zaujali Emma Smetana & Jordan Haj, hlavne v 1.-ej časti piesne, ku koncu som sa už začala nudiť.

  Reagovat
 • Já každý rok zpracovávám, jak hodnotí naše písně na youtube a po asi 80 videích to vypadá stejně jako scoreboard – pokud tedy prohodíte By Now a Way Down. Ale jinak to asi bude mezi Annabelle a We Are Domi – možná překvapí Giudi. Mě osobně se líbí všechny tři. Rozhodně je načase vyslat nějakou tu zpěvačku

  Reagovat
 • Poctivě zpracovaný a odůvodněný odhad, díky 👍😊
  Tak zítra zjistíme, jak jste / jsme se trefili. Já taky tipuju, že zvítězí Guidi.
  Myslela jsem si, že už bychom teď mohli znát aspoň členy mezinárodní poroty, což by mohlo napovědět, ale i na ně si asi budem muset počkat až do vyhlášení výsledků…

  Reagovat
 • Nutno říct, že Emma a Jordan od začátku snad v každém rozhovoru a livestreamu na IG trpělivě vysvětlovali ten procentuální poměr hlasování a cíleně žádali fanoušky o aktivizaci všech přátel a příbuzných v zahraničí, mluvili střídavě česky, anglicky, francouzsky a hebrejsky atd… 🙂 Pokud to vyšlo, teoreticky se můžou v této části hlasování umístit výš, než se všeobecně očekává.

  Nepodceňujme ani Elis Mraz. Stejně jako minule rozšířila promo teritorium i o Slovensko, načež ji začalo hypeovat celkem dost slovenských influencerů (převážně YouTuberů a rapperů, ale taky třeba momentálně ostře sledovaná Dara Rolins). To se na výsledku nepochybně podepíše. Nemyslím si, že přímo vyhraje, ale asi to rozloží procenta/body ze zahraničí jinak, než předpokládají predikce.

  Přesto si myslím, že zahraniční část bude nejspíš primárně soubojem Giudi vs. We Are Domi. Porotu si vůbec netroufám odhadovat, tam se může stát naprosto cokoli. Nevidím v tom žádné konspirace, jsou to prostě lidi a hlasují podle osobního vkusu a prvního dojmu. Určitě to neanalyzují týden ze všech stran jako my. 🙂

  Reagovat
 • Já si myslím, že v ideálním světě podle všech předpokladů by to takhle dopadnout mělo .. Co se týče domácích i zahraničních fanoušků tak tam si myslím, že tam se asi ani moc plést nebudete a dopadne to tak, tam je to skutečně celkem jednoduše odhadnutelné .. ale ty poroty .. myslím si že kdyby porotci byli skuteční odborníci nebo něco na styl pravých porot pak na esc tak by to takhle nějak jak modelujete dopadlo, ale je tu jedno velké ALE! Tedy, jaké bude složení té „odborné poroty.“ Zatím vždy to bývali reprezentanti jiných zemí z minulých let a jejich rozhodování bylo kolikrát úplně jiné než hodnocení wiwiblogs nebo Vašeho webu .. kdyby odborná porota fungovala skutečně jako odborná porota nemohl nikdy vyhrát Ben Cristovao a trochu se „bojím“, že to stejné nastane letos s duem Emma a Jordan, kteří by podle Vašich predikcí jinak velké šance mít neměli, krom českých fanoušků .. nechci nikoho obviňovat, ale trošku mi přijde, zda porotcům není tak trochu naznačeno kdo že je v česku tím největším jménem .. tím způsobené vysoké postavení Bena, nebo Lake Malawi v minulých letech, i když asi v obou případech měla Barbora mnohem lepší skladbu a v druhém případě Bena nejem ona ale také Elis, Olga, no kde kdo .. Takže pro mě favority jsou samozřejmě Giudi, která by asi měla za ideálního stavu vyhrát a Jordan s Emmou, kde hrozí že je krom českých diváků mohutně podpoří i zahraniční porota .. Annabelle, Elis a We are Domi mají šanci zaujmou hodně ale na vítězství to asi nevidím ani u jednoho, ale stát se to může .. The Valentines a Skywalker jsou asi bez šance …

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..