Novinky

Turín největším favoritem na pořádání Eurovize 2022?

Italský vysílatel RAI oficiálně spouští konkurz na pořádající město 66. ročníku Eurovision Song Contest.

Od finále Eurovize 2021 uplynul již měsíc a půl a Itálie se pomalu ale jistě začíná připravovat na svou příjemnou povinnost – hostit další ročník největší nesportovní události na světě. Naposledy měla tato celým světem milovaná země možnost pořádat Eurovizi v roce 1991, tehdy se soutěž konala v hlavním městě Římě, a to díky výhře jednoho z dosud nejslavnějších tamějších zpěváků Tota Cutugna, jehož sláva se odrazila v devadesátých letech i v našich československých a potažmo českých hudebních vodách. Toto navíc 36. ročník Eurovize uváděl, společně s další italskou hvězdou a vítězkou soutěže z roku 1964 Gigliolou Cinquetti.

Itálie, která od svého návratu do soutěže v roce 2011 patří do tzv. Big 5 a sbírá jedno vysoké umístění za druhým, tak bude hostit Eurovizi po až nečekaně dlouhých 31 letech. Vysílatel RAI nyní spouští oficiální výběr pořádajícího města a místa. Už od výhry skupiny Måneskin v nizozemském Rotterdamu se o tuto prestižní událost přihlásilo mnoho italských měst, větších i menších, teď mají možnost uskutečnit oficiální krok. A prvním městem, které tak učinilo, je Turín. Toto severoitalské město se stalo od samého počátku horkým favoritem mnoha italských médií, je dokonce veřejným tajemstvím, že Turín byl připraven hostit Eurovizi už v roce 2018, kdy se očekávalo, že Francesco Gabbani ovládne kyjevskou Eurovizi v květnu 2017. Co jim to bylo platné, Eurovize nakonec odcestovala do Lisabonu a Itálie se koukala na nejvyšší příčky z velké dálky.

Turínská hala Pala Alpitour pojme až 14 000 diváků.

Turín má navíc velkou výhodu – stále disponuje funkční infrastrukturou, která byla vystavena pro Zimní olympijské hry v roce 2006. Skupina Måneskin se však netají tím, že by si přála Eurovizi v jejich rodném městě Římě. Je ale otázkou, jak moc si pořádání v hlavním městě přeje italská televize, která velmi ráda pro své velké události využívá „menší“ města napříč Apeninským poloostrovem. A o oficiální přihlášky rozhodně nebude nouze.

Očekává se zájem kromě zmíněné dvojice (Turín, Řím) například od Boloni, Florencie, Milána, Neapole, Verony, Rimini nebo i od méně pravděpodobných vítězů výběru, jako jsou Bari, Pesaro nebo Reggio Emilia. Zatím neoficiálně, ale spíše symbolicky o pořádání usiluje i ikonické Sanremo, proslavené Festivalem di Sanremo, které se stalo vzorem pro vznik Eurovize a vyprodukovalo obrovská jména včetně všech dosavadních italských vítězů.

Nevšední zážitek by zajistila PalaLottomatica v Římě.

Už nyní je jasné, že mnoho měst a regionů, které projevilo zájem hostit soutěž, nesplní podmínky výběru. Tyto podmínky stanovila televize RAI ve spolupráci s EBU. Vypíchnout můžeme zásadnější ultimáta:

  • přítomnost mezinárodního letiště s dostupností do 90 minut od místa konání
  • přes 2 000 dostupných hotelových pokojů v těsné blízkosti místa konání
  • vhodná infrastruktura pro konání velkokapacitní mezinárodní události

Samotné místo konání (hala, aréna) pak musí dále splňovat:

  • zastřešený a klimatizovaný prostor
  • kapacita diváků v hale alespoň 8 – 10 000
  • přítomnost dalších doprovodných prostor pro zázemí delegace, novinářů, šaten a podobně
  • splnění náročných technických kritérií pro realizaci stavby pódia, světel, kamerové infrastruktury, a podobně
  • místo konání musí být k dispozici 6 týdnů před přenosy, dva týdny během přenosů a týden po přenosech
Milánské Mediolanum Forum je pro Eurovizi jako stvořené.

Řím navrhuje arénu PalaLottomatica, Turín nabízí celý olympijský komplex z roku 2006 (například halu Pala Alpitour v oblasti Santa Rita), Milán by rád uskutečnil soutěž v Mediolanum Forum, Florencie disponuje halou Nelson Mandela Forum a například Boloňa pak určitě splňuje podmínky díky velkokapacitní hale Unipol Arena až pro 20 000 diváků. Zdánlivě nenápadné město Bari má ambiciózní plán uspořádat soutěž na stadiónu Stadio San Nicola, kterému by rádo postavilo střechu.

Na přihlášení měst do výběru není mnoho času. Deadline je stanoven na pondělí 12. července. Poté začne maraton procesu RAI a EBU, které budou zvažovat veškerá pro a proti, a očekáváme, že koncem léta bychom pomalu ale jistě mohli zjistit, kde se uskuteční 66. ročník Eurovision Song Contest. A jestliže za poslední roky přicházelo v úvahu jedno až maximálně tři potenciální města, Itálie bude psát úplně jinou kapitolu. Reálnou šanci hostit Eurovizi totiž má mnoho adeptů, kteří by již teď dokázali splnit všechna požadovaná kritéria.

Podíváme se tedy skutečně do podhůří Alp a města Turín? Nebo se po 31 letech vrátíme do Říma? A co byste řekli na naprostou italskou klasiku ve Florencii či Miláně? Všechny tyto scénáře jsou momentálně možné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..