Ostatní

Úspěch písní různých jazyků a žánrů oproti popu v angličtině na ESC 2021

Každý rok máme na Eurovizi možnost sledovat většinu písní v angličtině, ale stále se najdou i země, které zůstávají věrné svým rodným jazykům a žánrům. Jak se takovým zemím vedlo letos?

Za poslední roky se stalo téměř tradicí, že písně zpívané v angličtině sbírají lepší umístění, než ty v rodných jazycích. Už před samotnou letošní soutěží se ale předpokládalo, že by tomu konečně mohlo být jinak. Letos jsme měli možnost na Eurovizi vidět 8 písní, které byly zpívané kompletně v jiném, než anglickém jazyce a dalších několik písní, kde byla angličtina použita v kombinaci s jiným jazykem. Z kompletně cizojazyčných písní se nepodařilo postoupit do finále pouze Dánsku, které ve druhém semifinále skončilo těsně pod čarou na jedenáctém místě. Už to by se dalo považovat za úspěch, ovšem některé země mířily mnohem výše. Poprvé od roku 1995 se na prvních třech příčkách umístily písně v jiném než anglickém jazyce. Byly to vítězná Itálie, druhá Francie a třetí Švýcarsko. V top 5 tyto země ještě doplnila Ukrajina, která zároveň s Itálií ovládla divácké hlasování.

V letošním roce se dařilo i žánrům, které na Eurovizi nebývají vyloženě populární. Nejoblíbenějším žánrem se stala rocková hudba, s níž vystoupili právě vítězové Måneskin a šestí Blind Channel. Píseň Shum, s níž vystoupila ukrajinská skupina Go_A, je zástupcem techno-folku, který na Eurovizi zazněl vůbec poprvé a je důkazem, že riskovat se někdy vyplatí. Ukrajina skončila na druhém místě u televizních diváků a Shum nadále nabírá na popularitě i za hranicemi Evropy.

Na druhé straně jsme mohli sledovat naprostý propad některých favoritů, kteří měli své písně právě v angličtině. Maltská zpěvačka Destiny, která byla po dlouhou dobu jedním z největších favoritů na celkové vítězství, skončila až na sedmé pozici, a to především díky podpoře od odborných porot, které jí ohodnotily třetím místem. Diváci kromě Malty potopili například i San Marino. Zpěvačce Senhit nepomohla ani přítomnost rappera Flo Ridy, a tak se místo útoku na top 10 musela smířit s 22. místem. Bez top 10 se musel obejít například i Kypr a Ázerbájdžán. Poprvé od roku 2013 v top 10 chybělo také Švédsko.

Letošní ročník Eurovize jednoznačně dokázal, že angličtina není zaručením úspěchu a dát přednost vlastnímu jazyku a stylu se vyplatí. Chtěli byste příští rok vidět více písní v rodných jazycích?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..