Novinky

Běloruská píseň nesplňuje pravidla EBU

EBU o tom právě informovala oficiálně na sociálních sítích.

Poté, co byla světu představena píseň Běloruska s názvem Ya Nauchu Tebya, tedy do češtiny přeloženo Naučím tě, velmi rychle se začaly objevovat názory, že text nesplňuje pravidla EBU. Problémem měla být skrytá propaganda běloruského režimu obsažená v písni, kterou měla na Eurovizi představit skupina Galasy ZMesta. Ta je navíc hlasitým sympatizantem diktátorského prezidenta Běloruska Alexandra Lukašenka, skupina vystupovala též na akcích podporujících prezidenta.

Proti soutěžní písni se velmi rychle ohradili prakticky všichni fanoušci, eurovizní weby a YouTubeři. Situaci právě nyní vyřešila sama EBU. Ta zveřejnila na sociálních sítích oficiální postoj k běloruské písni. V prohlášení stojí především následující informace:

 • EBU pečlivě prostudovala píseň Ya Nauchu Tebya, aby se ujistila, že splňuje veškerá pravidla
 • EBU dospěla k verdiktu, že povolením písně v současné podobě na Eurovizi by mohl být narušen nepolitický duch celé soutěže
 • EBU již kontaktovala běloruskou televizi BTRC a informovala ji o tom, že píseň v současné podobě nebude schválena kontrolním orgánem
 • BTRC má jen několik málo dní na upravení textu písně nebo případné zaslání písně úplně nové tak, aby již splňovala základní pravidla stanovena EBU
 • Nepodaří-li se najít konsenzus mezi EBU a BTRC, výsledkem bude diskvalifikace Běloruska na Eurovizi 2021

A co že je na textu písně tak kontroverzní? Text se zdá být až příliš nástrojem propagandy běloruského vysílatele BTRC, který je v přímém propojení s běloruskou vládou. Píseň je de facto promluvou k podporovatelům opozice, která už od srpna loňského roku, kdy byl poněkolikáté „zvolen“ prezidentem právě Lukašenko, protestuje po celé zemi. Na straně opozičních protestujících je drtivá většina tamějších hudebníků včetně těch, které jsme mohli vidět na Eurovizi – duo Naviband, duo VAL, skupina Litesound či zpěváci Uzari a IVAN.

Proti režimu se hrdě hlásí (zleva) VAL, Litesound či Naviband.

V písni Ya Nauchu Tebya se například zpívá:

„Musíš mě poslechnout a změnit přežité normy.“

„Svobodný svět se stejně stane nemoderním.“

„Naučím tě, jak zase tančit na jednu melodii.“

„Naučím tě, jak zase kráčet po jedné čáře.“

Po úterní vlně obrovského zděšení napříč eurovizními médii situaci korunovala švédská televize SVT. Ta odpoledne představila seznam osmi zemí, jejichž zástupci budou součástí tradiční mezinárodní poroty letošního finále soutěže Melodifestivalen. Mezi osmičkou zemí figurovalo i Bělorusko. Ještě toho dne večer však SVT vydalo aktualizovaný seznam, na kterém se místo Běloruska objevilo Spojené království. SVT tak nepřímo též reagovalo na aktuální situaci ohledně běloruské soutěžní písně. K situaci se též na Instagramu vyjádřily právě duo VAL nebo duo Naviband. Ti byli otřeseni výběrem písně a opět své příspěvky ozdobili bílo-červenými barvami, které symbolizují protesty volající po svobodě země. Dlouhý text napsala i zpěvačka KAZNA, která letos chtěla reprezentovat svou zemi s písní Braids. Ta zase popsala, že BTRC jí do dnešního dne neobeznámila s výsledkem národního kola. Interpreti se ani nedozvěděli, že letos neproběhne klasické televizní národní kolo.

Nyní tak nezbývá než čekat, jak se situace dále vyvine. Teoretických možností je vícero, nicméně lze s velkou pravděpodobností očekávat takový scénář, že BTRC odmítne text písně upravit, odmítne / nestihne též zaslat zcela novou píseň a následně se z Eurovize 2021 sama odhlásí. Úterní video běloruské písně již bylo smazáno z oficiálního kanálu Eurovision. Situaci pro vás budeme nadále sledovat.

 

2 komentáře: „Běloruská píseň nesplňuje pravidla EBU

 • Podle mě by za tohle mělo být Bělorusko jednoznačně rovnou diskvalifikovano, nejlépe BTRC rovnou vyloučeno z EBU dokud nedojde ke změně. Tohle mi příjde jako trest „naučit se hymnu, protože neumím hymnu“

  Reagovat
 • Hurá,
  Už jsem si myslel že to EBU smete ze stolu. Věděl jsem význam písně, ale teď, když jsem si přečetl přeložené fráze, tak můžu říct jen to, že tohle je velké politické svinstvo. Jsem rád za to, že už jistě vím, že tuhle verzi 18. 5. večer neuslyším.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..