Ostatní

Statistiky druhého semifinále ESC 2020

Když už známe rozdělení do semifinále, podívejme se, co na něj říká statistika a předchozí roky.

Česku a jeho historii byl věnován již odstavec v úterním článku s výsledky semifinálového losu. Pojďme tedy shrnout, co můžeme říci o našich šancích. V druhém semifinále, jsme zatím byli pouze dvakrát v letech 2008 a 2015 a ani jednou se nám postoupit nepodařilo. Naproti tomu v prvním semifinále má Česko zatím 60% úspěšnost, protože z pěti vystoupení v prvním semifinále jsme se do finále dostali třikrát. To také byla naše jediná vystoupení v eurovizním velkém finále. Letos ale nemáme v druhém semifinále žádnou zemi, která by měla ve stejném semifinále silnou podporu podle historického hlasování či geografické polohy. Snad až na trojici skandinávských zemí (Dánsko, Finsko, Island) či dvojici pobaltských států (Estonsko, Lotyšsko). Nikdo z těchto zemí však nemá nic předem jisté. I donedávna nepokořené Řecko platilo za sázku na jistotu, ale už se několikrát prokázalo, že i bez Řecka se umí finálový přenos obejít.

Pokud se podíváme na body, které Česko rozdalo a získalo v minulých letech, pak čtyři z pěti zemí, které Česko nejvíce podpořili (pokud počítáme semifinále i finále), najdeme v našem semifinále. Jsou jimi Arménie, Island, Rakousko a Španělsko. Na druhou stranu ze zemí druhého semifinále Česko rozdává rádo body Arménii nebo Portugalsku. Zapomínat bychom neměli ani na sousední Polsko, se kterým se Česko taktéž podporuje, i když v menší míře.

Když už jsme u našich severních sousedů, pojďme se podívat na jejich šance. Polsko v druhém semifinále uvidíme již pošesté, přičemž úspěšnost kvalifikace z druhého semifinále je 60 %. Pokud by bylo Polsko v prvním semifinále, tyto šance by byly přesně opačné, tedy pouze 40 %, protože tam se do finále Polsko dostalo pouze dvakrát z pěti účastí v tomto soutěžním večeru. Podporu Polsku mohou zajistit i diaspory v Rakousku, Velké Británii, Francii nebo Španělsku. Naopak Litva, Belgie nebo Irsko Polsko tentokrát podpořit nemohou. Ale v případě, že by uspěl Albert Černý v letošním polském národním kole, se ale dá očekávat masivní podpora diváků z Česka.

Několikrát už jsme zmínili Rakousko. To jsme v druhém semifinále mohli vidět již čtyřikrát s úspěšností kvalifikace 75 %, v prvním semifinále se Rakousku v minulosti tolik nedařilo, tam se jejich úspěšnost zastavila na 50 %. I naši jižní sousedé tak jsou s přiřazením do druhého semifinále určitě spokojeni. Navíc v našem semifinále najdeme i Švýcarsko, které své západní sousedy rádo podporuje, ale i hlasující Spojené království. Podpora se Švýcarskem je vzájemná, i ono se totiž těší rakouské přízni. Švýcarsku se loni nadmíru dařilo a patřilo k oblíbencům fanoušků. Švýcarsko má úspěšnost postupu v obou semifinále shodnou – 25 %. Stejně jako Rakousko, tak i Švýcarsko se ale kromě vzájemné podpory těchto dvou států těší i podpoře z Velké Británie. Švýcarsko ale do druhého semifinále prostě patří, letos to bude již podeváté, kdy Švýcarsko uvidíme ve čtvrtečním přenosu. V úterním semifinále to bylo pouze čtyřikrát.

Takové Estonsko uvidíme ve druhém semifinále teprve popáté, zatímco v prvním semifinále bylo již osmkrát. Zatímco v úterním přenosu by Estonsko mělo teoretickou šanci na postup pouze 50 %, ve čtvrtečním semifinále je to rovnou 75 %. Estonsku hraje do karet přítomnost Finska a Lotyšska. Lotyšsko se pro změnu kromě podpoře z Estonska těší i oblibě Spojeného království. Tato druhá pobaltská republika byla zatím v druhém semifinále osmkrát, letos to tedy bude již po deváté. Ze čtvrtečního večera se mu podařilo postoupit třikrát, tedy úspěšnost je necelých 40 %. V prvním semifinále bylo Lotyšsko čtyřikrát a z něj nikdy do finále nepostoupilo.

Finsko má svou historii s druhým semifinále krátkou, protože jsme ho v tomto večeru zatím mohli vidět pouze dvakrát. V obou případech se ale do finále kvalifikovalo. Letos má navíc ve stejném semifinále spřátelené Estonsko, Island a Spojené království. Když už jsme přivedli řeč na Island, tak ten také nemá s druhým semifinále letité zkušenosti. Los mu tento soutěžní večer přiřadil letos teprve počtvrté, přičemž se mu podařilo při dvou ze tří účastí postoupit, což je krásná bilance na hranici 66 %. Island by se mohl těšit především na body z Finska, Dánska a Španělska. Nutno podotknout, že loni Island konečně prolomil čtyři roky smůly, kdy se muselo finále obejít bez tohoto ostrovního státu. Poslední ze skandinávských států druhého semifinále je Dánsko. To se ve druhém semifinále objevilo již osmkrát a z toho sedmkrát prošlo do finále, takže bilance je více než slibná na úrovni téměř 90 %. V letošní sestavě však má z historicky nejštědřejších států pouze Island.

Řecko si na své dvojče v podobě sousedního Kypru musí počkat až pokud se oba kvalifikují ze svých semifinále. Řecko je ale ve druhém semifinále spíše výjimečností, zatím zde Řekové byli pouze třikrát, letos tak počtvrté. Z těchto tří předchozích účastí se ale do finále vždy dostali. I bez Kypru ale Řecko pár spřízněných duší najde, a to v podobě Albánie, Spojeného království nebo Španělska. Albánie například byla v druhém semifinále pětkrát, kdežto v prvním sedmkrát, takže letošním rokem se toto skóre téměř srovná. V druhém semifinále má však úspěšnost 60 %, zatímco v prvním by toto číslo bylo o pár procent nižší. Albánská reprezentantka Arilena Ara by mohla nějaké body získat od Řecka a Švýcarska, kteří Albánii v historii rádi podpořili.

Pokud zůstaneme na Balkánu, máme v druhém semifinále Srbsko. To mělo doposud poměr účastí v obou semifinále vyrovnaný, po pěti účastech. Letos tak půjde do vedení semifinále dva se šesti zářezy, navíc s příslibem úspěchu v podobě 60% pravděpodobnosti postupu do finále. Nic ale jisté nebude, protože většinu přátel má Srbsko v prvním semifinále. Drobnou podporu by teoreticky mohlo mít Srbsko od Švýcarska. Na Balkáně se ještě chvíli zdržíme, protože v druhém semifinále najdeme i Bulharsko, které se vrací po roční pauze. Dvakrát ze sedmi účastí v druhém semifinále se Bulharsku podařilo dostat do finále. Victorii by teoreticky mohla podpořit Albánie nebo Velká Británie. Tím ale velká podpora končí.

Mnoho zemí už nám ve druhém semifinále nezbývá. Například San Marino se v historii do finále dostalo jen dvakrát, ale v obou případech to bylo postupem z prvního semifinále. Ve druhém se zatím San Marino předvedlo jen čtyřikrát, letos tedy popáté. U San Marina se příliš na dřívější zisk bodů spoléhat nedá, ale drobný příslib může přijít od Řecka či Albánie. To Moldavsko je na tom o poznání lépe. Ve druhém semifinále strávilo zatím třetinu svých účastí na Eurovizi a při třech ze čtyř účastí v druhém semifinále si vysloužilo lístek do finále. Jistou podporu však nemá téměř žádnou, maximálně od Portugalska. Když už jsme přivedli řeč na Portugalsko, to bylo ve druhém semifinále doposud třikrát, zatímco v prvním šestkrát. Po dlouhé řadě neúspěchů Portugalsko v roce 2017 překvapilo vítězstvím, na které opět navázaly neúspěšné ročníky. Bude letošek opět rokem, kdy Portugalsko uspěje? Možná ano, v semifinále by ho mohla podpořit kromě sousedního Španělska i Francie, kam mnoho Portugalců rádo jezdí na dovolenou, případně ještě Švýcarsko.

V závěru našeho přehledu historické statistiky a podporujících se států se podíváme až do zakavkazské oblasti. V druhém semifinále totiž najdeme Gruzii i Arménii. Arménie byla v druhém semifinále zatím pouze třikrát, ale s úspěšností 66 %. Arménie by mohla ale věřit a doufat v podporu Řecka, Francie nebo právě sousední Gruzie. Gruzie na druhou stranu soutěží ve druhém semifinále nejčastěji, zatím to bylo sedmkrát, rok 2020 je tak celkově osmý, kdy Gruzie vystoupí ve čtvrtek. Statistická úspěšnost se blíží 60 %. Z ostatních států má ale Gruzie pravděpodobnou podporu od Arménie, ostatní spřátelené státy ve druhém semifinále nejsou.

Co myslíte vy? Dá se podle historických výsledků hlasování a rozložení do jednotlivých semifinále něco vyvodit? Ať tak či onak, rozhodně se jedná o zajímavé statistiky. Jisté je to, že druhé semifinále bude tzv. papírově spravedlivější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..