Národní kolaNovinky

Nadcházející české národní kolo bude opět v online podobě

Národní kolo, které se mělo v lednu konat v Praze, nakonec na televizních obrazovkách neuvidíme.

Česká eurovizní delegace dnes na svém oficiálním facebookovém profilu šokovala všechny fanoušky. Národní kolo, které bylo již od ledna 2019 avizováno na sobotu 25. ledna 2020 a mělo se uskutečnit ve Foru Karlín, se nakonec nebude vysílat na ČT1. Dokonce ani na jiném kanálu ČT. Bude totiž opět pouze v online podobě, jak jsme tomu byli zvyklí v posledních dvou letech.

Podle oficiálního vyjádření k tomuto velmi těžkému rozhodnutí došlo vlivem mnoha faktorů a neznamená to, že nikdy televizní národní kolo nebude. Jen se jej dočkáme třeba o rok, dva později (nebo déle). Důležité je zmínit to, že bude mít každá soutěžní píseň vlastní videoklip a tentokrát bude každý jedinečný, ne jako minulý rok ve stejném až jednotném stylu. Ale podobně jako v televizním národním kole se dočkáme představujících medailonků pro každého interpreta. Pořad Offstage with Kraig se v příštím roce nevrátí. Uvidíme však, jakého způsobu propagace se finalistům dostane.

Zmiňujeme pořád interprety – nějakou dobu již byla známa informace, že bude interpretů osm, dokonce že jich již všech osm bylo vybráno a začali se připravovat. Dnes ale našemu webu Kryštof Šámal z české eurovizní delegace prozradil, že interpretů nakonec bude jen sedm! Důvod snížení počtu finalistů zatím odtajněn nebyl.

Tato sedmička šťastných finalistů národního kola ESCZ bude představena v pondělí 6. ledna 2020 na speciální tiskové konferenci v Praze. Jejich písně ale ještě znát nebudeme. Ty budou zveřejněny o týden později, v pondělí 13. ledna a zároveň bude zahájeno online hlasování. To bude následně ukončeno v neděli 26. ledna a během posledního lednového týdna budou ještě nespecifikovaným způsobem odhaleny výsledky.

Kdo bude podle vás mezi sedmičkou finalistů online národního kola pro Rotterdam?

12 komentářů: „Nadcházející české národní kolo bude opět v online podobě

 • Cítím ve vzduchu pach katastrofy… :/
  Jsem nasr*ná, zklamaná a celé mi to připadá jak výmluva na výmluvě a planý slib za slibem, skutek utek. 🙁

  Reagovat
 • Upřímně, nelíbilo se mi už to zkrácení termínu pro nabízení písní, protože jejich menší počet logicky znamená matematicky nižší pravděpodobnost nalezení něčeho fakt dobrého. Ale akceptoval jsem zdůvodnění pečlivé dlouhodobé přípravy, představení písní už se stagingem etc. No a teď tohle. :/ Navíc poté, co byly minule nejlépe hodnocené dvě písně vzniklé na songwriting campu. Letos se konal taky, zúčastnila se ho řada velkých jmen (co si vybavuju mimo jiné Lenny, Ondřej Fiedler, Ewa Farna, James Harries, Marcel Procházka a opět Albert Černý), ale bylo to až po tom zpropadeném deadlinu, takže nic z toho, co tam vzniklo, v národním kole stoprocentně nebude. To je tak, když se stahují kalhoty kilometry před brodem.

  Online výběr je samozřejmě pořád lepší než interní výběr, ale má zkrátka minimálně dvě zásadní nevýhody: absenci živé jevištní performance a fakt, že ho bude opět sledovat stále stejná malá skupinka eurovizních fanoušků, ale ne širší publikum, které ČT zoufale potřebuje oslovit, aby pak sledovalo i Eurovizi jako takovou.

  Reagovat
 • Takže NF, které oznámili před více jak 10 měsíci a na kterém údajně celou dobu intenzivně pracovali, promovali ho všude možně, Jan Bors ještě v dnů starém rozhovoru mluvil o moderátorech, přípravě stagingů a NF představovalii možným kandidátům jako jedno z lákadel pro přihlášení, teď najednou 2 měsíce před začátkem zničehonic zruší? No nevím, ale nějak mi na tom jejich zdůvodnění něco nehraje.
  Jako hlavní důvod zrušení předpokládám zkrouhnutí rozpočtu případně nespory s vedením ČT.

  Upřímně, byl bych mnohem radši za jakýkoliv TV přenos než online NF. TV přenos je prostě důležitý pro růst ESC u nás a nalákání dalších diváků a zpěváků. Největší zklamání od dob kdy jsme se z Eurovize po ročníku 09 odhlásili! 👎

  Reagovat
 • Ach jo, těšil jsem se. Jan Bors před letošním národním kolem říkal, jak je vše na nejlepší úrovni. Připadá mi, že stejný postup uplatnil i při přípravě na příští rok. Vletěl do toho po hlavě a urychlil výběr interpretů, aby to dobře vypadalo, když se show bude chystat řadu měsíců. A zde právě byla chyba, když technická příprava začala po výběru písní a až tehdy zjistili, že na to z nějakého důvodu nemají. Touto dobou se v jiných zemích ještě přijímají písně a základy organizace živého finále už jsou na stole, protože pak by se to nestihlo.
  Určitě změna souvisí s odchodem Borse, napadají mě tři možnosti:
  1. Bors byl vyhozen za to, že nedokázal zorganizovat národní kolo a teď se to jenom zveřejnilo.
  2. Za chyby nebo problémy v přípravách Bors nemohl a po jejich vzniku oponoval zbytku delegace, když je chtěl za každou cenu vyřešit a bránil oznámení nastalé situace, tak byl vyhozen.
  3. Bors odešel sám z jiného důvodu a Hirsch nechce živý přenos, tak teď využil příležitost a zaříznul to.

  Reagovat
  • Já myslím, že nikdo nikoho nevyhodil. ESC v ČT nemá takovou váhu aby vyhazovali člověka, který má ze sebou stěžejní projekty jako StarDance. Mohlo to být jakkoliv ale myslím, že hlavním důvodem byla ona nízká priorita ESC v ČT. Ono se těžko děla něco kvalitně, když vám ostatní hází klacky pod nohy už jen čistým nezájem nebo ignorací. Každopádně i toto je jen má pouhá spekulace…

   Reagovat
   • Veřejnoprávní médium by však na sledovanost koukat nemělo a mělo by nabízet, co nejpestřejší program. V hudbě bohužel ČT již několik let tápe. Nemá ani jeden pravidelný dlouhodobě se vysílající pořad o hudbě…. a nyní ještě zařízli takovouhle příležitost zviditelnit českou hudbu…. Já být tím jedním z finalistů, tak jsem při nejmenším hodně zklamaný… Nedivil bych se, že by to jeden ze soutěžících odřeknul kvůli tomu, že nemůže píseň představit naživo.

    Reagovat
    • Účast na ESC je nákladný projekt a ČT pracuje s omezeným rozpočtem. Logika je zřejmá: proč dotovat z kapes českých diváků platících koncesionářské poplatky něco, co má nejistý výsledek a co se nesetkává s velkým zájmem? 286 400 – tolik lidí si zapnulo letošního finále ESC v prime time na ČT1. Proč ty peníze nevyužít nějak smysluplněji, na něco co ocení mnohem více lidí, např. na nákup vysílacích práv skvělého zahraničního seriálu či filmu, finále Ligy mistrů nebo letní olympijské hry? Tomu je třeba porozumět.

 • Kdoví zde toto nebyl jeden z důvodu odchodu HoD… Každopádně příště by na to chtělo jít z druhé strany a TV kolo ohlásit až v okamžiku, kdy bude vše zajištěno a domluveno. Teď jsme akorát za klauny. Celá tahle šaráda s brzkým deadlinem kvůli údajné přípravě TV show nás navíc připravila o spoustu potenciálních songů vydaných po 1.9.2019. Možná by stalo za to vyhlásit divokou kartu na 8.(nebo i 9.-10.h song, který splňuje ESC pravidla a již k němu existuje vlastní videoklip. Ale celkově zklamání veliké!!!

  Reagovat
 • Já myslím, že tento rok bylo to online kolo na velmi dobré úrovni a skvělý nápad s tím, že každý měl pro sebe vyhrazený jeden den. Pokud to bude příští rok ještě lepší, tak to ani není pro mě takový zklamání. Nicméně doufám, že v příštích letech už živý národní kolo bude. PS: Online kolo má taky své kouzlo a možná, že dává i větší možnosti jak představit interprety fanouškům. Tento rok jsem si ty 2 týdny opravdu hodně užil, tak snad to tak bude i v 2020.

  Reagovat
  • A jak se říká, za vším hledej to dobré. Ať už živé nebo online kolo, buďme šťastní, že se vůbec účastníme a že si můžeme reprezentanta vybrat. To je přece ze všeho to nejdůležitější. Co by za to dali fanoušci na Slovensku.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..