Portugalská televize zahájila přípravy na nadcházející Eurovizi

Festival Písně (Festival da Canção) 2020 naváže na předešlé ročníky. Doufá tak v zopakování úspěchu Salvadora Sobrala a jeho vítězství z roku 2017 a masivní popularizací národního kola díky nespostupujícímu Conanu Osírisovi.

Portugalský vysílatel RTP rozešle 14 pozvánek skladatelkám a skladatelům portugalské hudební scény, další dvě pozvání pak obdrží písně na základě výběru. První z vybraných písní vzejde z rádiového vysílání programu Master Class na stanici Antena 1 (ekvivalent českého Rozhlasu 1). Tento výběr je zaměřen především na skladatele bez zatím vydané tvorby. Skladby mohou zaslat do 31. října. Druhá píseň výběru vzejde z tzv. “spontánních přihlášek”. Kdokoli s portugalským občanstvím či držitel rezidentství, se zveřejněnou tvorbou nebo bez ní, mohou posílat své písně do 15. října. Vítězka nebo vítěz 54. ročníku Festivalu vzejde z celkem 16 písní odprezentovaných ve dvou semifinále a následného finále. Jak praví mladá tradice, národní výběr bude trvat tři týdny a těšit se na něj můžeme v únoru 2020.

Po sérii neúspěchů se Portugalsko neúčastnilo ročníku 2016 a dalo si za cíl oživit prestiž Festivalu Písně. V roce 2017 přišlo se zcela novým formátem soutěže; pozvánku o účasti obrželi neuznávanější skladatelky a skladatelé v zemi. Tak vznikla i skladba Amar Pelos Dois složená Luísou Sobralovou, s kterou později zvítězil její bratr v Kyjevě. V roce 2018 a především 2019 se podařilo udržet oživenou prestiž soutěže. Conan Osíris sice nepostoupil v Tel Avivu do finále, jeho soutěžní píseň se stala tak populární, že vešla do povědomí celého Portugalska. Hrála se v rádiích i v reklamách na mobilní telefony a zasáhla i sociální sítě, kde uživatelé sdíleli hluboký význam textu, ale i meme a vtipy. Zdá se, že i přes nepostup na velkém eurovizním pódiu Portugalský vysílatel vnímá formát jako úspěch, protože se Festival da Canção dostal opět na výsluní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *