Novinky

V Tel Avivu uvidíme nový styl vyhlášení vítěze

Od roku 2016 má Eurovize nová pravidla rozdávání bodů od porot a lidí. V letošním roce se ale lehce změní i styl vyhlašování těchto bodů na konci sobotního finále.

Organizátoři se stále snaží, aby vyhlášení vítěze Eurovize bylo co nejnapínavější. Ačkoliv by se mohlo zdát, že poslední tři ročníky, možná až na výjimku v Kyjevě, skutečně napínavější byly, pro EBU to je zřejmě stále málo. Vyhlášení tak bude opět trochu jiné. V čem ale konkrétně spočívá ona změna?

Od roku 2016 nejprve rozdávají své body odborné poroty skrze hlasatelky a hlasatele všech účastnících se zemí. Poté, co všechny poroty sestaví svůj konečný žebříček od 1. do 26. místa, přichází na řadu body od hlasujících diváků. Jejich body už jsou ale sečteny ze všech zemí dohromady a vyhlašovány od země, která od diváků dostala nejméně hlasů až po zemi, která divácké hlasování vyhrála.

Tady ale přichází ta očekávaná novinka. Body diváků se, stejně jako doteď, sečtou dohromady, avšak vyhlašovány nebudou ve vzestupném pořadí diváckého hlasování ale ve vzestupném pořadí již představených výsledků porot. Nejprve se tak dozvíme bodový zisk diváckého hlasování pro zemi, která skončila poslední u porot a nejdéle si budeme muset počkat na bodový zisk diváckého hlasování země, která získala největší sympatie odborných porot.

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že bude vyhlašování ještě zmatečnější a náročnější pochopit než doteď, vítěze Eurovize však nebudeme znát nejen do poslední minuty, ale do poslední sekundy. Nikdy totiž nebudeme vědět, zda další ohlášené množství bodového zisku bude vyšší či nižší než to předchozí a komu vlastně bude nebo nebude stačit již připsaný počet bodů.

 

Stále máte pocit, že nový styl nechápete nebo v něm nevidíte nic zajímavého? Zkusme si v krátkosti zrekapitulovat vyhlášení výsledků loňského ročníku, avšak s novým vyhlašovacím způsobem:

Připojujeme se do všech zemí a hlasatelky a hlasatelé nám představují body lokálních porot. Po připojení se do všech zemí získáváme výsledky odborných porot.

Od této chvíle se teprve začne projevovat nový způsob rozdávání hlasů diváků. V Lisabonu jsme se nejprve dozvěděli, že na posledním místě v televotingu skončila Austrálie, která získala 9 bodů. V novém způsobu se ale jako první dozvídáme, že Ukrajina, která skončila poslední u porot, získává od lidí 119 bodů. Dále zjišťujeme divácký bodový zisk Portugalska, Finska, Spojeného království, atd. Po Norsku přijde čas na zveřejnění výsledku pro Mikolase, který si připíše 215 bodů a raketově vystřelí vzhůru. Zatím však ale nemůžeme tušit, že jeho divácký zisk je čtvrtý nejvyšší.

Pomalu se dostáváme k vrcholu večera. Na řadě je pátý u porot Kypr, který získává úctyhodných 253 bodů a dostává se tak suverénně na první místo. Dále čekáme na výsledek Německa, ovšem jeho 136 bodů ho dostává jen za Kypr na druhé místo. Na body nyní netrpělivě čeká Izrael. Vyhlášeno je pompézních 317 a je jasné, že Netta bude těžký soupeř na poražení. Nic ale není nemožné, jelikož na své body od lidí stále čeká Švédsko a Rakousko. Z úst moderátorky zaznívá: „Švédsko v televotingu získalo 21 bodů“. Za obrovského zděšení všech přítomných zůstává Švédsko daleko za prvními příčkami i s přičtenými body od diváků. Porazit Izrael tak může již pouze Rakousko. To však od diváků získává jen 71 bodů a dostává se na hezké ale nevítězné třetí místo. Vítězem se stává Izrael!

Jako příklad některých šokujících extrémů můžeme zmínit Polsko v roce 2016 (předposlední u porot), které by hned na úvod vyhlašování diváckého hlasování obdrželo 222 bodů, nebo například Austrálii v roce 2017, která skončila u porot na čtvrtém místě a byla tak v danou chvíli stále reálným adeptem na celkovou výhru. Téměř na úplném konci vyhlašování diváckých hlasů by pak ale obdržela 2 divácké body.

Co na to říkáte? Dáváte přednost novému způsobu vyhlášení výsledků?

5 komentářů: „V Tel Avivu uvidíme nový styl vyhlášení vítěze

 • Rozhodně dobrá změna. Závěr vyhlašování byl v posledních ročnících pořád trochu podivný, v probíhajících oslavách zanikaly bodové zisky těch nejlepších. Takhle nikdo nebude vědět do poslední chvíle, jak to dopadne. A bude se muset čekat na udělení úplně všech bodů.

  Reagovat
  • A bude TOP 10 vyhlasovana jako doposud, tedy na 10. Místě skončil s body XY chvilka napětí, stát XY a záběr na delegaci. Pokud jo, bude v tom velikej chaos. Poté, co se udělí televoting 16 zemím vzestupně podle porot, bude pořadí velmi promíchané a nikdo už nebude vědět, kdo skončil u porot na prvních deseti místech a hlasatéři budou muset říkat na 10. Místě u porot skončil XY a od diváků získává…

   Reagovat
   • Ne, body diváků budou vyhlašovány od posledního místa až do prvního místa POROT. Vše je vysvětleno v textu včetně příkladu loňského roku. Bude tedy pokaždé jasné, kterému státu bude v daný okamžik sdělen bodový zisk Televotingu. 🙂 Čekám tedy vždy záběr na danou delegaci a poté bodový příděl.

    Reagovat
 • Těžko říct, jak to bude působit, dokud to neuvidíme naživo. Ale špatný krok by to být nemusel. Nicméně pro mě osobně by možná bylo zajímavější vidět celé žebříčky diváckého hlasování a body porot by se vyhlašovaly sečtené (tudíž opačný postup než dosud).

  Reagovat
  • Je pravda, že důlěžitost a přehlednost žebříčku lidí se stále více stírá. Důvodem může být i to, aby nebylo tolik patrné politické (sousedské) hlasování. To, že se tak často chová i porota, je věc druhá.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..