Národní kolaNovinky

Dnes: V Portugalsku začíná národní výběr

V Portugalsku již tradiční a dobře známý Festival da Canção zahájí svůj 53. ročník.

Poté, co se Portugalsko odhlásilo z Eurovize v roce 2016, zcela změnilo formát národní selekce Festival da Canção. Ten běžel na obrazovkách již 50 let, léta své největší slávy měl však za sebou a od devadesátých let upadal. Narozdíl od předchozích dekád v druhé polovině dvacátého století, kdy se ho účastnili největší a nejznámější umělci Portugalska, v novém tisíciletí byla situace zcela jiná. Proto se národní vysílatel RTP rozhodl v roce 2017 znovu oslovit ty největší umělce. Vsadil na dobru kartu a v roce 2018 se Eurovize přesunula do Lisabonu.

I letos Festival písně pokračuje ve stejném duchu a očekávání jsou snad ještě větší. V prvním ze tří přenosů z algarvského Portimãa se představí největší favorit portugalského výběru, Conan Osíris, a nejpopulárnější zpěvacké a tvůrčí duo v Portugalsku, Calema.

 1. Ana Cláudia – Inércia
 2. João Campos – É o que é
 3. Soraia Tavares – O meu sonho
 4. Calema – A dois
 5. Conan Osíris – Telemóveis
 6. Ela Limão – Mais brilhante que mil sois
 7. Felipe Keil – Hoje
 8. Matay – Perfeito

V odborné porotě zasedne reprezentantka z roku 2018, Isaura, radiový komentátor a DJ, Álvaro Costa, zpěvačka jazzu a soulu, Selma Uamusse, zakladatel Divadla Praha (Teatro Praga) v Lisabonu, Pedro Penim, jazzová zpěvačka Maria João a účastnice národního kola v roce 2017, Rita Redshoes. Celé hlasování probíhá v poměru 50 % televoting a 50 % hlasy poroty. Zajímavostí je, že porotcovské hlasy se rozdělují podle 7 hlavních portugalských krajů. 

Trešničkou na dortu pro fanoušky je live vysílání ze zákulisí Festivalu da Canção. Relací nás provede známá portugalská moderátorka pověřena výhradně Eurovizí, Joana Martins, a v Green Roomu nás bude provádět Noémia Gonçalves. Přizván bude i redaktor fanouškovského webu, Bernardo Pereira. Relaci můžete sledovat pararelně s přenosem od 20:30 SEČ na Facebooku národního rádia Antena1 nebo v přehravači RTP Play pod záložkou „vizualní emise rádia Antena 1“.

První semifinále startuje v netrační čas, 22:09 SEČ. Sledovat ho můžete v pomocí přehrávače RTP Play na kanálu RTP1 nebo RTP Internacional.  A nezapomeňte komentovat písně pomocí hashtagů #aminhafavorita a #festivaldacanção

4 komentáře: „Dnes: V Portugalsku začíná národní výběr

 • Já tady dnes mám svého největšího favorita a tím je Joao Campos. Doufám, že se dostane do finále, je to krásný typicky portugalský song, který se nedá s ničím jiným zaměnit. U Telemoveis jsem spíš zvědavý jak to bude vypadat a znít naživo.

  Reagovat
 • Tu je myslím jasné koho chcú všetci v Portugalsku, Telemóveis má nakročené k TOP 5 finišu ak bude naživo dobre spievať.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..