Národní kolaNovinky

Tisková konference České televize

Dnes Česká televize představila letošní finalisty a prozradila některé detaily k národnímu kolu. Uvnitř článku najdete galerii.

Pondělí 7. ledna 2019 – 13:00 – začíná tisková konference České televize k národnímu kolu Eurovision Song CZ 2019 (ESCZ 2019). Tiskovou konferenci moderuje Libor Bouček, který poslední tři roky komentuje na ČT přímé přenosy Eurovize. Tisková konference se odehrála v industriálních prostorách podniku Vnitroblock. Na konferenci nechybělo jádro české eurovizní delegace – šéf delegace Jan Bors, kreativní producent Jan Potměšil a také šéf komunikace s médii Kryštof Šámal.

Představení osmi finalistů

Hned na začátku byli postupně přivítáni letošní finalisté a při jejich nástupu jsme slyšeli poprvé ukázky jejich soutěžních písní. Nastupovali v předem vylosovaném pořadí, které budou mít po dobu konání online národního kola. Toto pořadí je následující:

 1. Lake MalawiFriend of a Friend
 2. Tomáš BočekDon’t Know Why
 3. Hana BarbaraPoslední slova tobě
 4. Jakub OndraSpace Sushi
 5. Jara VymerOn My Knees
 6. Andrea HoláGive Me a Hint
 7. Pam RabbitEasy To Believe
 8. Barbora MochowaTrue Colors
Pam Rabbit, Barbora Mochowa, Jan Potměšil a Jan Bors

Jan Potměšil vysvětloval, kolik dorazilo do ČT písní (kolem 300) a jak narostl počet těch, které přišly od českých autorů (přibližně 60, oproti minulému roku dvojnásobek). Jan Bors pro změnu uvedl, že letos uslyšíme během následujících týdnů i živé verze soutěžních písní osmičky finalistů. Zároveň nezapomněl uvést základní informace o hlasování a aplikaci. Libor Bouček se pak postupně všech osmi finalistů ptal na příběh za jejich písněmi a co je motivovalo k tomu přihlásit se do národního výběru na Eurovizi.

Libor Bouček

Dotazy novinářů

Slyšeli jsme i pár dotazů ze strany přítomných novinářů:

 • Kdo v ČT vybíral letošních osm finalistů? O výběr se postarala interně zvolená skupina lidí pohybujících se v posledních letech kolem Eurovize v České televizi.
 • Jestli Hana Barbara jakožto jediná interpretka, která má píseň v češtině, neuvažovala o jejím překladu do angličtiny, protože s češtinou jsme v minulosti neměli na Eurovizi úspěch? Autoři zkoušeli píseň přeložit, ale nefungovala tak dobře, jako v češtině.
 • Jestli se hlásili i více známí interpreti, když sestava letošních finalistů je tvořena u nás nepříliš známými mladými umělci? Hlásili se i někteří známí interpreti, někteří dokonce opakovaně, ale kvalita písní rozhodovala o sestavě finálové osmičky, nikoliv popularita.

Novinky v ESCZ 2019

Ve videopozdravu Mikolas Josef pozdravil všechny přítomné, finalistům popřál hodně štěstí a vyzdvihl všechny fanoušky Eurovize. „Oni jsou tu pro vás, tak tu vy buďte pro ně. Počítejte s tím, že vaše skladby budou znát nazpaměť.“ Zároveň Mikolas představil jednu novinku letošního národního kola, kterou je doprovodná busking challenge. Principem bude si jeden den na předem určeném místě zabuskovat, natočit video a sdílet ho s fanoušky. K této akci je vlastní hashtag #buskingESCZ. Jedná se ale o prostor k propagaci sebe a svého soutěžního songu (a další své tvorby), je to zábava, která se odehraje na pražských dopravních uzlech. Žádné bonusové body do hodnocení národního kola tato challenge nepřináší.

Mikolas Josef

Busking challenge ale není jedinou novinkou. Další bude online pořad Offstage with Kraig. Bude se jednat vždy o přibližně 20-30minutový pořad, který bude točen v angličtině (a bude doplněn o české titulky) a bude určen především zahraničním fanouškům, kteří byli minule o doplňující servis o našich interpretech ochuzeni. Pořad bude moderovat Kraig Casebier, kterého jsme mohli vidět ve vánočním videu na oficiálním Facebookovém profilu české delegace. V pořadu zazní soutěžní skladby v unplugged (akustických) verzích, ale mimo ně uslyšíme pro lepší poznání našich finalistů i jejich další skladby.

Media days

Tzv. media days začnou tuto středu 9. ledna a budou trvat každý všední den až do konce příštího týdne. Čeká nás tak osm dní, každý bude věnován jednomu finalistovi. Pořadí těchto dní bude odpovídat pořadí, které si letošní finalisté vylosovali. Tuto středu tedy zahájí skupina Lake Malawi. Přes den bude skupina plnit svou busking challenge a večer na nás všechny bude čekat premiéra pořadu Offstage with Kraig (#offstageESCZ). V tyto dny si pro vás redakce našeho webu také připraví medailonky jednotlivých interpretů. V každém takovém článku budete také moci ohodnotit konkrétní soutěžní píseň na bodové škále od 0 do 10. Ankety budou, stejně jako globální anketa, kterou najdete v tomto článku nebo na pravé straně v menu, trvat do pátku 25. ledna. O následujícím víkendu pak těsně před vyhlášením kompletních výsledků národního kola zveřejníme výsledky těchto anket a budeme tak mít představu, kdo by byl naším reprezentantem podle vás.

Hlasování a porota

Hlasování v národním kole potrvá až do pondělí 21. ledna. Pak začne ČT postupně odhalovat jednotlivé členy mezinárodní poroty. Ti by také měli své body ohlásit stejně, jako je tomu na Eurovizi. Tohle stupňování povede v předposledním lednovém týdnu k vyhlášení celkových výsledků. To se odehraje v pondělí 28. ledna. Přesný čas ani forma tohoto ohlášení zatím nejsou známé. 50 % z celkového výsledku mají na starosti hlasující obyvatelé České republiky. Podle počtu obdržených hlasů dostanou 12 – 10 – 8 – 6 – 4 – 3 – 2 a 1 bod. Stejný žebříček se sestaví z hlasů, které přijdou ze zahraničí. Tento výsledek se započte jako jeden z mezinárodních porotců. Ti společně tvoří druhou polovinu celkového hodnocení. Podle výsledků od mezinárodní poroty opět každý finalista získá body stejně, jako v případě českého onlinevotingu. V případě shody bodů bude mít stejně jako loni přednost hlasování českých diváků.

Po skončení tiskové konference byli všichni finalisté a členové delegace (včetně Uroše Trefalta, který má starosti klipy finalistů a již dlouhodobě s českou delegací spolupracuje jak na videoklipech, tak při přípravě stagingu) k dispozici novinářům pro rozhovory a focení. Přikládáme i fotogalerii z celé akce. Hlasujte také v naší anketě! Kdo je podle vás nejlepší z této osmičky finalistů a kdo by měl Česko reprezentovat na Eurovizi 2019 v Tel Avivu?

Vyberte si svého favorita ESCZ 2019 !
 • Barbora Mochowa - True Colors 41%, 168 hlasů
  168 hlasů 41%
  168 hlasů - 41% všech hlasů
 • Lake Malawi - Friend of a friend 26%, 108 hlasů
  108 hlasů 26%
  108 hlasů - 26% všech hlasů
 • Pam Rabbit - Easy to Believe 13%, 54 hlasy
  54 hlasy 13%
  54 hlasy - 13% všech hlasů
 • Jakub Ondra - Space Sushi 8%, 31 hlas
  31 hlas 8%
  31 hlas - 8% všech hlasů
 • Hana Barbara - Poslední slova tobě 4%, 18 hlasů
  18 hlasů 4%
  18 hlasů - 4% všech hlasů
 • Andrea Holá - Give Me A Hint 4%, 17 hlasů
  17 hlasů 4%
  17 hlasů - 4% všech hlasů
 • Tomáš Boček - Don´t Know Why 2%, 10 hlasů
  10 hlasů 2%
  10 hlasů - 2% všech hlasů
 • Jara Vymer - On My Knees 1%, 3 hlasy
  3 hlasy 1%
  3 hlasy - 1% všech hlasů
Celkově hlasů: 409
7. 1. 2019 - 26. 1. 2019
Hlasování ukončeno !

5 komentářů: „Tisková konference České televize

 • Chápu to správně, že hlasy českých diváků mají váhu poloviny mezinárodního porotce? A kolik těch dalších mezinárodních porotců bude? Mám pocit, že je to stejně zcela mimo naši moc 🙁 …

  Reagovat
  • Já to chápu tak, že hlasy českých diváků budou mít váhu 50% z celkového hlasování a zbylých 50% bude porota+zahraniční diváci.

   Reagovat
   • Je to přesně tak jak píše Sandra, omlouvám se, pokud to nebylo jasně napsáno. 🙂 50 % čeští hlasující a 50 % mezinárodní porota (bývalí reprezentanti z Eurovize + mezinárodní hlasující přes appku).

    Reagovat
    • Uff, tak to jo, díky! 🙂

 • To, že ČT nedělá k Eurovizi žádné doprovodné pořady a nemá kde ukázat živý zpěv kandidátů, jsem minule velice kritizoval, takže informace z tohoto článku mě velmi potěšily. Skvělý krok. I když to tedy zase bude jen v onlinu a ne v televizi (což by byl samozřejmě lepší „nábor“ diváků), tak OK, je to posun, který se cení. Na busking, unplugged verze i rozhovory se těším.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..